سه‌شنبه، 07 اسفند 1397 - 14:57

به بهانه روز زن؛

بررسی سهم زنان از کرسی های شورای شهر کرج / حضور 4 بانو در ترکیب شورای دوم

نیم نگاهی به ترکیب ادوار گذشته شورای اسلامی شهر کرج نشانگر آن است که شهروندان در دوره دوم بیشترین اعتماد را به کاندیداهای زن داشته اند.

امید بانوان؛ به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، تاکنون 10 زن در تاریخ شورای اسلامی شهر کرج موفق به عضویت در این نهاد در جایگاه رفیع «نماینده مردم» شده اند. خانم راحیل کیا در دوره های اول تا سوم شورا حضور داشته و به عنوان یکی از بانوان شهر افتخار بزرگی را برای خود و جامعه بانوان رقم زده است.

 خانم ها راحیل کیا و اکرم سادات حسینی دو بانوی عضو دوره اول شورای اسلامی شهر کرج هستند که با توجه به نوظهور بودن پدیده شوراها در کشور می توان دریافت که بانوان همواره آماده مشارکت در مسائل اجتماعی، کمک به اداره بهتر شهرها و خدمت رسانی به مردم هستند. در دوره دوم شورا اما این اعتماد به بالاترین حد خود می رسد تا جایی که 4 بانو موفق به راهیابی به شورای دوم کرج می شوند که از این حیث هنوز رکورددار می باشد.

 شهروندان کرجی خانم ها اکرم سادات حسینی، مهناز هویدا، شهناز قربانی و راحل کیا را به عنوان نمایندگان خود در دوره دوم شورای اسلامی شهر کرج برگزیدند که این آمار حتی در سطح کشور نیز مثال زدنی است و نشان دهنده مشارکت جویی عالی بانوان در آن مقطع زمانی می باشد. در دوره سوم شوراها اما آمار و ارقام چیز دیگری را نشان  می دهد و بنا به دلایلی که نیاز به بررسی های بیشتر دارد، تنها خانم راحیل کیا موفق به راهیابی به جمع اعضای شورای شهر شد، حضوری که البته با اعلام انصراف وی در دوره های آتی، تداوم نداشت!

 دوره چهارم انتخابات شوراها نیز در حالی در کرج برگزار شد که اعضای شورا با مصوبه دولت و مجلس از 9 به 21 نفر افزایش یافت که در ترکیب نهایی اعضاء نام سه بانو یعنی خانم ها فاطمه اسکندری، مریم قهرمانی صارم و فاطمه آجرلو به چشم می خورد؛ این سه بانو موفق به راهیابی به دوره پنجم نشدند. بانوان حاضر در دوره چهارم شورایِ کرج گرچه برای ارتقای مدیریتی بانوان در شهرداری این کلانشهر کوشیدند اما در پایان به نتیجه دلخواه دست پیدا نکردند.

 انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی اما در کرج و بسیاری از شهرهای بزرگ کشور به گونه ای دیگر رقم خورد و مردم رأی‌ به تغییر و اصلاح دادند؛ لیست های موسوم به امید با رویکرد شفافیت در اقصی نقاط کشور اعتماد مردم را جلب کرده و اکثریت پارلمان های محلی را در دست گرفتند. ماموریت اصلی آنها ایجاد تغییرات اصلی در رویکردهای سنتی شهرداریها بود تا با ظهور خلاقیت ها و بکارگیری فرایندهای علمی و تکنولوژی های موجود، به عملکرد جزیره ای همراه با هزینه های بالای شهرداریها پایان بخشند. 

 در این بین خانم ها سارا دشت گرد و فریده بزنی بیرانوند از چهره های علمی، فرهنگی و دانشگاهی با قرار گرفتن در لیست امید موفق به راهیابی به پنجمین دوره شورای اسلامی شهر کرج شدند. سارا دشت گرد عهده دار مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی این شورا می باشد که در دوره قبلی در ید یکی از نمایندگان آقا بود. فریده بزنی بیرانوند نیز خزانه دار و رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا است.

 

کدخبر: 1024


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise