خبرفوری!

تاثیر نوشیدن چای بر کاهش احتمال بروز شکستگی در زنان سالمند

آرشیو، 29 مهر 1394 - 19:30 سلامت و تغذیه 157 پرینت خبر
نوشیدن چندین فنجان چای سیاه در مقابل چای سبز یا چای های دیگر همراه با شیر یا بدون شیر باعث بروز شکستگی های کمتر در نواحی استخوانی زنان مسن می شود.

کرج - امید بانوان؛ مهر نوشت؛ در مطالعه‌ای توسط محققان دانشگاه استرالیا غربی بیش از ۱۰۰۰ زن مسن در طرحی با عنوان کاهش میزان شکستگی استخوان در مقابل دریافت کلسیم شرکت کردند. آنهایی که حداقل سه فنجان چای می‌نوشیدند ۳۴ درصد کمتر دچار مشکل جدی از جمله پوکی استخوان مرتبط با شکنندگی و ۴۲ درصد کمتر دچار ریسک شکستگی لگن در مقایسه با زنانی که به ندرت چای می‌نوشیدند، بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان در حدود ۷۵ ساله بود.

دکتر «ریچارد ال پرینس» از دانشگاه استرالیا غربی در این باره می‌گوید: «مطالعات قبلی از جمله مطالعات خود ما، نشان می‌دهد که چای، منبع اصلی غذایی فلاوونوئیدها (مولکولهای پلیمرهای مصنوعی قابل حل روی ساختار استخوانی) است.» توصیه این مطالعه این است که نوشیدن چند فنجان چای برای جلوگیری از شکستگی بالا در زنان سالخورده مفید است.

زنان تحت مطالعه به سه دسته تقسیم شدند: آنهایی که تا یک فنجان چای در هفته می‌نوشیدند، آنهایی که یک فنجان تا سه فنجان چای در یک روز می‌نوشیدند و آنهایی که بیش از ۳ فنجان چای می‌نوشیدند. زنانی که فلاوونوئید بیشتری دریافت می کردند در معرض خطر کمتر شکستگی قرار داشتند. اما فرق نوشیدن یک تا سه فنجان چای در مقایسه با نوشیدن یک فنجان چای چندان قابل توجه نیست.

انتهای پیام/