خبرفوری!

احیای بینایی یک زن نابینا با سلول درمانی

آرشیو، 4 فروردیناردیبهشت 1395 - 19:29 سلامت و تغذیه 315 پرینت خبر
یک زن نابینای اهل بالتیمور به واسطه پیشرفت های صورت گرفته در زمینه سلول درمانی، بینایی خود را مجددا بدست آورد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول‌های بنیادی، «ونا بلتون» تا دو سال گذشته قادر به دیدن نبود، اما اینک با جراحی سلول‌های بنیادی که انجام داده  قادر به دیدن پیرامون خود و مکان‌های مختلف است و هر روز به راحتی به محل کار خود رفت و آمد می‌کند.

وی تا سال ۲۰۰۹ بینایی کاملی داشت اما رفته رفته بنا به دلایلی که ابتدا ناشناخته بود و بعدها با شک و تردید عفونت چشمی تشخیص داده شد، رفته رفته بینایی خود را از دست داد. وی به دنبال درمان، با کلینیک‌های متعددی مشاوره کرد و در نهایت به توصیه یکی از این کلینیک‌ها تصمیم به انجام سلول درمانی گرفت.

به این منظور جراحان ارتوپد ابتدا مغز استخوان وی را استخراج کردند و با استفاده از دستگاهی خاص سلول‌های بنیادی آن جداسازی شد. سپس این سلول‌ها به ناحیه آسیب دیده چشم وی(عصب بینایی) تزریق شد. «ونا بلتون» اولین مرحله از سلول درمانی خود را در مارچ ۲۰۱۴ در فلوریدا انجام داد و یک سال بعد، متوجه شد که بینایی‌اش رفته رفته بهبود یافته است.

وی در ژولای همان سال، برای اولین بار مشاهده کرد که همسرش چه شکلی است! ونا معتقد است که این سلول درمانی زندگی وی را دگرگون کرده است و اکنون از مدافعان پر و پا قرص سلول درمانی است.