تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : اقتصادی
خبرنگار :
کدخبر : 13800
تاریخ : چهارشنبه، 27 اردیبهشت 1402 - 19:16
تا ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال جاری انجام شد افزایش میزان پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند نسبت به سنوات گذشته مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: بانک‌های عامل در سال جاری بیش از ۱۰.۷ همت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند پرداخت کرده‌اند.

اقتصاد. امیدبانوان؛ «مهدی صحابی» مدیر اداره اعتبارات این بانک ضمن اعلام این خبر گفت: بانک‌های عامل در سال جاری تا تاریخ ۲۷ اردیبهشت‌ماه، بیش از ۱۰.۷ همت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند پرداخت کرده‌اند که این میزان طی بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۹.۴ همت و در سال ۱۴۰۰ نیز ۳.۹ همت بوده است.

 

او در ادامه اظهار داشت: توزیع سهمیه‌های تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بر اساس شاخص‌هایی همچون منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری بانک‌ها، تعداد شعب هر بانک، پراکندگی در سطح استان‌ها، زمینه‌های تخصصی فعالیت بانک‌ها، عملکرد سنوات گذشته بانک‌های عامل و با مصوبه شورای پول و اعتبار به‌عنوان تنها مرجع رسمی سیاست‌گذار پولی و اعتباری کشور تعیین و در سال جاری قبل از موعد قانونی به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.

 

صحابی افزود: بر این اساس، بانک مرکزی برای اولین بار در پایان اسفندماه سال گذشته و با هدف کاهش وقفه ایجاد شده در ابتدای سال در سنوات قبل که به دلیل عدم ابلاغ سهمیه‌های سال جدید بر اثر زمان بر بودن تعیین سهمیه‌ها و طرح و تصویب آن در گروه‌های این بانک صورت می‌گرفت؛ سهمیه‌های مربوط به فروردین و اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ را به صورت دو دوازدهم تعیین و در اولین روز کاری سال جاری (۵ فروردین‌ماه) ابلاغ نموده است.

 

وی با بیان اینکه عملکرد شبکه بانکی در پرداخت این تسهیلات در سنوات گذشته که همواره مورد تقدیر مقامات و نهادهای ذی‌ربط از جمله مجلس شورای اسلامی، دولت محترم و... گردیده بیانگر حساسیت و اهمیت این موضوع برای بانک مرکزی است، افزود: همچنین لازم به ذکر است روند سنوات گذشته نیز موید افزایش سرعت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه از خردادماه بوده و از میزان انتظار دریافت تسهیلات کاسته خواهد شد.

 

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تأکید کرد: لذا تلاش بانک مرکزی همچون سنوات گذشته نظارت دقیق و پیگیرانه عملکرد شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند خواهد بود و بانک‌های عامل نیز حتی فراتر از تکالیف قانونی خود پرداخت این تسهیلات را به‌عنوان مسئولیت اجتماعی خود پذیرفته و به جد و فعالانه در آن شرکت می‌نمایند.