تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : البرز
خبرنگار :
کدخبر : 1561
تاریخ : شنبه، 25 خرداد 1398 - 14:19
زارع تاکید کرد: ضرورت ایجاد کمپین‌ ملی برای کاهش تولید و مصرف «نایلکس» رئیس شورای اسلامی شهر کرج بر ضرورت ایجاد کمپین های ملی برای کاهش تولید و مصرف "نایلکس" تاکید کرد.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، عباس زارع صبح امروز (پنج شنبه 23 خرداد 98) در افتتاحیه سومین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور با بیان مطلب فوق اظهار داشت: کرج در یکی از نقاط زرخیز، حاصلخیز و مستعد کشور واقع شده که جاذبه های آن موجب شده تا جمعیت این شهر در کمتر از 50 سال از 50 هزار نفر به بالای 2 میلیون نفر در شرایط کنونی برسد.

وی افزود: متاسفانه مهاجرپذیری و رشد بالای جمعیت موجب شده تا توسعه واقعی محقق نشود و رشد سرانه ها و خدمات همپای رشد جمعیت نباشد. امروزه مشکلات حوزه آب، خاک و هوا چالش های مشترک کلانشهرها هستند که مدیریت پسماندها به هر سه شاخه ارتباط دارد و امیدواریم که با استفاده از تجارب موفق کلانشهرها بتوانیم به تصمیمات عملیاتی دست پیدا کنیم.

این مسئول ادامه داد: کرج و شهرهای اطراف به جهت حرایم پیوسته و غیرقابل تفکیک تقریباً یک مجموعه بزرگ شهری هستند که معمولاً در چنین شرایطی شهر مادر باید بخشی از خدمات و نیازهای شهرهای کوچک تر را نیز تامین کند و به همین جهت نیمی از پسماندی که شهرداری کرج باید به صورت روزانه مدیریت کند، زباله ای است که در شهرهای همجوار تولید می شود.

مصرف گرایی، عامل افزایش تولید زباله

رئیس شورای اسلامی شهر کرج در ادامه تصریح کرد: یکی از چالش های اصلی حوزه پسماند میزان تولید زباله است که کمتر به آن توجه شده و عموماً ریشه در عدم توسعه یافتگی فرهنگی دارد. باید پذیرفت که مصرف گرایی در جامعه رواج یافته و همین موضوع موجب افزایش سرانه تولید زباله شده است. همچنین امیدواریم که با راه اندازی کمپین های ملی و سراسری بتوانیم عزم جدی در مسئولان و مردم برای کاهش تولید و مصرف نایلکس ایجاد کنیم.


تولید روزانه 250 مترمکعب شیرابه زباله ها؛ زنگ خطر زیست محیطی

وی در ادامه بحث اهمیت جمع آوری و پردازش زباله ها را مطرح کرد و بیان داشت: باید پذیرفت که مردم در بحث تفکیک زباله ها از شهرداری ها جلوتر هستند و تعداد شهروندانی که از دو نوع پلاستیک برای جمع آوری زباله های خود استفاده می کنند، قابل توجه است اما در نهایت شهرداری رفتار یکسانی با آنها دارد و به صورت سنتی دفن می شوند. ما بیشتر از فرهنگسازی به تجهیزات و تکنولوژی جداسازی و بازیافت نیازمندیم.

زارع با بیان اینکه روزانه 250 مترمکعب شیرابه زباله در حلقه دره تولید می شود که یک چالش بسیار بزرگ است و بوی نامطبوع و انواع تهدیدها را به همراه دارد، اظهار کرد: چنانچه حداقل 10 درصد از زباله هایی که روزانه دفن می شوند اما دارای ارزش اقتصادی هستند، در چرخه بازیافت و ارزش آفرینی قرار می گرفت، بخش اعظم هزینه های این چرخه تامین می شد.

این مسئول در پایان عنوان کرد: پروسه جمع آوری و انتقال زباله ها در اکثر کلانشهرها چرخه ای عقیم و غیراستاندارد است که نیازِ به تزریق تکنولوژی و دانش روز دارد. در مجموع امیدوارم که میزان دفن سنتی زباله ها در طبیعت به مرور کاهش یافته و تجهیزات بازیافت برای ثروت آفرینی از زباله ها خریداری و بکار گرفته شود.

انتهای پیام/