تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : اجتماعی
خبرنگار :
کدخبر : 2009
تاریخ : یکشنبه، 10 شهریور 1398 - 16:15
در دهه اخیر ایران به لحاظ ازداوج کشور موفقی نبود! سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: این روزها با ازدواج های نامتعارفی در کشور مواجه هستیم، ازدواج هایی که به لحاظ سنی از سن متعارف ازدواج عبور کرده اند و یا در سن کودکی رخ می دهند، هر دو گونه ازدواج در کشور با آسیب هایی همراه است.

کرج - امید بانوان؛ خانه ملت نوشت؛ سیده فاطمه ذوالقدر در مورد ازدواج های نامتعارف در کشور گفت: امروز مشکلات اقتصادی از هزینه های ازدواج گرفته تا اجاره بهای مسکن دلیلی بر کاهش ازدواج در میان جوانان شده تا جایی که تنها زیستی را به دو تا شدن ترجیح می دهند، از این رو با ازدواج های نامتعارفی در کشور مواجه هستیم . ازدواج هایی که به لحاظ سنی یا از سن متعارف ازدواج عبور کرده اند و یا در سن کودکی رخ می دهند.

ایران سالمند در سایه ازدواج های نامتعارف

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی افزود: هردو گونه ازدواج با خود آسیب هایی به همراه دارد از کاهش ناباروری در جامعه تا افزایش سالمندی در کشور؛ در کنار این موارد آسیب های همچون مرگ زودرس مادران در سن پایین که ناشی از کودک همسری است تا آسیب های روحی که در سن کودکی رخ می دهد این ازدواج ها را تهدید می کند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش سن ازدواج در کشور تاکید کرد: در همین راستا طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در 50 ماده توسط نمایندگان مجلس جهت افزایش جمعیت و تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری تهیه شده و در کمیسیون فرهنگی به تصویب رسید است ؛ در این طرح سیاست‌های جمعیتی، میزان موالید ،بحث اشتغال، نظام آموزشی، مسائل فرهنگی، آمایش سرزمین و ... نیز پرداخته شد.

وی در ادامه به ماده 1041 قانون مدنی ناظر به سن قانونی ازدواج اشاره کرد وتصریح کرد: از سال 1313 تا به حال چندین مرتبه این ماده اصلاح شده و در آخرین مورد عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است؛ با عنایت به مفاد ماده یاد شده، اگر دختران و پسران قبل از رسیدن به سن قانونی مورد نظر، بخواهند ازدواج کنند حتی اگر به بلوغ هم رسیده باشند باید بر اذن پدر و از سوی دادگاه نیز مصلحت این ازدواج مورد تأیید قرار گیرد؛ ناگفته نماند طرح کودک همسری در کمیسیون فرهنگی و قضایی مجلس این هفته مورد بحث و گفت وگو قرار میگیرد و نتیجه آن به زودی اعلام می شود.

فقر اقتصادی و فرهنگی دلیلی بر کودک همسری

ذوالقدر با اشاره به مشخص شدن قانون سن ازدواج افزود: قانون سقف سنی برای ازدواج مشخص کرده است، ولی هنوز که هنوز است با وجود سختگیری فراوان ازدواج های با اختلاف سنی فراوان بین دختران و مردان بزرگسال را می بینیم که بیشتر آنها نشأت گرفته از فقر اقتصادی و فرهنگی در جامعه است.

انتهای پیام/