تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : بین الملل
خبرنگار :
کدخبر : 2240
تاریخ : شنبه، 11 آبان 1398 - 16:39
تظاهرات زنان سیاه‌پوش  معترض علیه دولت شیلی هزاران زن سیاه‌پوش در شیلی با برگزاری تظاهرات علیه دولت، خواستار اجرای عدالت درباره افراد کشته و زخمی شده در اعتراض‌های اخیر شدند.

کرج – امید بانوان؛ خبرگزاری فرانسه نوشت؛ به دنبال تظاهرات آرام زنان شیلیایی، دهها هزار نفر از مردم در تظاهرات گسترده تر دیگری شرکت کردند که به درخواست رسانه های اجتماعی از مردم در روز گذشته (جمعه) انجام شد.

زنان سیاه پو معترض در حالیکه در مقابل کاخ ریاست جمهوری در مرکز شهر سانتیاگوی شیلی تجمع کرده بودند ناگهان سکوت خود را شکستند و شعار «عدالت، حقیقت و منع مصونیت» را سر دادند.

آنها پلاکاردهایی را در ادای احترام به کشته‌ها و زخمی‌های اعتراض‌ها در دست داشتند. بر اساس گزارش موسسه حقوق بشر ملی شیلی در اعتراض‌ها ۲۰ نفر کشته و  بیش از یکهزار و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت که تا وقتی دولت پاسخی درباره کشته‌شدگان ندهد، آرام نخواهیم نشست. ما احساس می‌کنیم دولت خیانت کرده است.

در میدان «پلازا ایتالیای» شیلی که مرکز اصلی تظاهرات دو هفته گذشته بوده، هزاران نفر پرچم شیلی و پرچم سرخپوستان شیلی موسوم به «ماپوچه» را در دست داشتند.

معترضان از وضعیت دستمزدها، مراقبت های بهداشتی ناکافی و افزایش فاصله بین غنی و فقیر در یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین خشمگین هستند.

ناآرامی‌ها در شیلی به دنبال افزایش بلیط حمل و نقل و دیگر اقدامات ریاضتی آغاز و به غارت، خرابکاری و درگیری بین معترضان و پلیس منجر شد.

بسیاری از معترضان خواستار استعفای «سباستین پینه را» رئیس جمهوری میلیاردر شیلی هستند.

پینه را، مجموعه‌ای از اقدامات اجتماعی و ترمیم کابینه را در تلاش برای آرام کردن اعتراضات اعلام  کرده اما بیهوده بوده است.

چهارشنبه گذشته، دولت شیلی اعلام کرد که از میزبانی اجلاس اقتصادی اپک در نوامبر (آبان) و کنفرانس تغییرات آب و هوایی(سی او پی - COP) ماه دسامبر (آذر) صرف نظر کرده که اعلام این موضوع ضربه‌ای به وجهه  این کشور بود.

دولت شیلی اعلام کرده که به دلایل امنیتی چاره‌ای به جز لغو میزبانی این اجلاس‌ها نداشته است.

انتهای پیام/