تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : اجتماعی
خبرنگار :
کدخبر : 2278
تاریخ : سه‌شنبه، 21 آبان 1398 - 12:35
بازداشت محکومان مهریه ممنوع شد سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون بازداشت محکومان از مهریه ممنوع شد.

کرج – امید بانوان؛ خانه ملت نوشت؛ حسن نوروزی از تصویب چهار ماده لایحه اصلاح قانون تجارت اعاده شده از صحن علنی در این نشست خبر داد و گفت: این 4 ماده اصلاح شد تا به انضمام موادی که به شورای نگهبان رفته تعیین تکلیف نهایی و تصویب شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این نشست مصدق، معاون حقوقی قوه قضائیه گزارشی از سفر خود به ژنو ارائه کرد، افزود: بر اساس اظهارات ایشان 91 کشور برای پیشرفت مسائل مسائل حقوق بشری مانند حذف اعدام و اعطای تابعیت از طریق مادر از جمهوری اسلامی ایران تقدیر کردند.

وی با یادآوری بررسی طرح الحاق دو ماده به قانون مجازات اسلامی، ادامه داد: بر اساس این طرح توهین‌کنندگان به مذاهب و ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی به مجازات درجه 5 یعنی حبس بین 2 تا 5 سال و پرداخت جریمه نقدی بین 8 تا 18 میلیون تومان و یا یکی از این دو مورد محکوم خواهند شد البته ماده دو طرح در نشست آتی مورد بررسی قرار می گیرد.

نماینده مردم بهارستان و رباط کریم در مجلس دهم از بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده ( 11 ) قانون محکومیت‌های مالی ( موضوع مهریه ) گفت: کلیات ماده واحده تصویب شد. بنابراین دستگیری و حبس محکومان مسائلی مالی در مورد عدم پرداخت مهریه ممنوع می شود. بنابراین ماده 22 قانون حمایت از خانواده نقض می شود؛ بر اساس این ماده هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (2) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است و چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد ، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است؛ رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است .

وی از معاون حقوقی اداره زندان ها، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، وزارت دادگستری و کارشناسان مرکز پژوهش ها و جمعی از حقوقدانان در این نشست خبر داد.

 

انتهای  پیام/