تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : یادداشت|تبلیغات
خبرنگار :
کدخبر : 14727
تاریخ : پنجشنبه، 19 مرداد 1402 - 19:44
یادداشت میهمان؛ آهسته مصرف کنید، ماراتن برق‌رسانی خط پايان ندارد مجموعه صنعت برق با وجود تمامی سختی‌ها، در روزهای سرد زمستان و گرماگرم تابستان، بی‌وقفه در تلاشند تا برق پایدار و مطمئن مورد نیاز مشترکان را تامین کنند و در این مسیر مردان و زنان بسیاری، گام برمی‌دارند تا شبکه برق سراسری پایدار باشد.

یادداشت. امیدبانوان؛ «مهدی خان میرزایی»- بر اساس آمارهای اعلام شده دوره اوج مصرف برق (پیک) تا این لحظه از تابستان امسال به دنبال افزایش ظرفیت تولید برق و همراهی مردم بدون خاموشی پشت سر گذاشته شده، چرا که می‌توان با وجود دمای بالای هوا و در تنگاتنگ روز و شب های گرم هنوز هم در خنكای نسيم وسايل سرمايشی نشست و با تداعی هوای متبوع بهار از نوشيدن يك فنجان چای لذت برد. برای آن فقط بايد زحمت روشن كردن يك كليد و تنظيم دما را به خود داد تا همه كلافگی‌های روزمره از هوای داغ تابستان آن سوی پنجره بماند.

اینکه بدون خاموشی و در عین حال با پاسخگویی به تقاضاهای انرژی، برق مورد نیاز مشترکان تامین می شود، شاید به ظاهر ساده باشد، اما به واقع آن سوی اين آسودگی و بی ملالی، عده‌ای از مردان بی‌ادعا و خاموش صنعت برق بطور شبانه‌روزی در تلاشند تا چراغی روشن شود و چرخ‌هايی عظيم صنعت بگردد.

امسال مصرف برق کشور گرچه به دلیل گرمای زودرس، از همان اوایل اردیبهشت ماه روند متفاوت به خود گرفته و پله‌های صعود را یکی پس از دیگری طی می‌کرد، اما صنعت هیچگاه از خدمت‌رسانی باز نماند و مردم شاهد خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده نبودند و همواره نیازهای برقی خود را دریافت کردند.

مصرف برق کشور در تابستان امسال رکورد تاریخی خود را جابه‌جا کرد و به نصاب ۷۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید تا نسبت به اوج بار سال گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کند. اما شبکه برق پایداری خود را با وجود همه سختی ها و چالش‌های موجود حفظ کرد.

رشد روز افزون مصرف انرژی برق با توجه به شروع گرمای زودرس و افزایش ميانگين دمای وزنی توليد و مصرف، افزایش رشد مصرف بيش از ميانگين سال‌های گذشته، عدم تناسب مصرف با تولید، مصرف بالای مراكز توليد رمز ارزها، رشد مصرف در بخش کشاورزی، موضوع فرسودگی تجهيزات و عمر بالای آن‌ها كمبود نقدينگی، مشکلات ناشی از تحریم و نوسانات لحظه‌ای نرخ ارز، مسئوليت خطير برق‌رسانی می افزاید و این مهم است که فعالیت در صنعت برق را برجسته و متمایز كرده است.

 اينها را علاوه كنيد بر هوای نامطبوع آزار دهنده گرم و دم كرده نيمه شبی تابستانی و شرايط جديدی اقلیمی و آب و هوایی متفاوت در اقصی نقاط جغرافیایی پهناور کشور که همه و همه استرس، طاقت فرسایی و سختی های خاص تامین برق پایدار را دوچندان می‌کند. وقتی کار به شهرهای بزرگ مثل تهران می‌رسد که بسیار پرتردد است، هر اقدامی سخت تر می‌شود؛ برای مثال مرمت و بازسازی کابل‌ها و خطوط انتقال با هزینه، سختی و مشکلات بیشتری نسبت به دیگر شهرها روبه‌رو است و با افزایش دما و افزایش مصرف برق، میزان خرابی تجهیزات بالا می رود و باعث ایجاد خاموشی در محدوده‌های مختلف می‌شود.

از طرفی کار در بویلرهایی که دمای آنها بیش از توان انسان است و همینطور فعالیت در ارتفاع بالا و در مجاورت کابل‌های برق که با خطراتی چون امکان سقوط افراد در هر لحظه، رعد و برق، سقوط اشیا و ابزار کار و حتی گاهی کار نکردن تجهیزات ایمنی همراه است.

خلاصه که ردپای برق همه جا عیان است حتی وقتی خواب هستیم. انرژی برق در زندگی مردم تنیده شده و امـروز زندگـی بـدون بـرق معنـا نـدارد و امـری غیرقابل تصـور اسـت و همه این تلاش‌ها صورت می‌گیرد تـا ایـن صنعـت مهـم در مسـیری خدمت رسانی، همـوار بـه حرکـت  خـود ادامـه دهـد و خللـی در تولیـد و عرضـه آن و پاسـخگویی بـه نیازهـا بـه وجـود نیایـد. چراکـه حیـات و پویایـی سـایر بخشها وابسـته به چرخش چرخهای این صنعت اسـت.

پس اندکی درنگ منصفانه است، تا به پاس تلاش جهادگران خاموش صنعت برق، روشنایی‌های شهرمان را تنها با خاموش كردن يك لامپ اضافی تداوم ببخشيم تا نگاهمان فقظ پيش پايمان را نبيند و افق‌های دوردست روشن‌تر از هميشه، پذيرای قدم‌های استوار كودكان فردا باشند.