تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : اجتماعی
خبرنگار :
کدخبر : 15849
تاریخ : یکشنبه، 09 مهر 1402 - 18:18
آیا ناشنوایان هم می‌توانند گواهینامه رانندگی بگیرند؟ سرهنگ جوانبخت، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: افراد ناشنوا و کم شنوایی که متقاضی دریافت گواهینامه هستند، با داشتن شرایط خاصی می‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

جامعه. امید بانوان؛‌ سرهنگ رابعه جوانبخت بیان کرد: این افراد می‌توانند ثبت نام خود را انجام داده و بعد از آنکه کمیسیون‌های پزشکی خود را طی نمودند، می‌توانند اجازه رانندگی دریافت کنند. این افراد فقط می توانند گواهینامه «پایه سوم» و فقط برای خودروهای سواری شخصی را دریافت و فقط مجاز هستند با این نوع خودرو رانندگی و تردد کنند.

سرهنگ جوانبخت افزود: کد گواهینامه افراد ناشنوا در بخش نوع گواهینامه با عدد « ۱۲» که مشخصاً برای این افراد است حک می‌شود و نشان دهنده رانندگی برای افراد ناشنوا هست.

وی گفت: فردی که ناشنوا و کم شنوا است و قصد رانندگی دارد ملزم است که در قسمت شیشه عقب حتما علامت ناشنوا را نصب کند تا رانندگان دیگر که در اطراف وی در حال رانندگی هستند، از ناشنوا بودن این فرد مطلع شوند.

سرهنگ جوانبخت اضافه کرد: این علامت که به رنگ آبی و جزء علایم راهنمایی و رانندگی نیز محسوب و در قسمت عقب خودرو روی شیشه نصب می‌گردد و به رانندگان دیگر می‌گوید که برای علامت دادن به راننده ناشنوا باید از زبان دیگری مانند نور و چراغ ها استفاده و دیگر از بوق زدن استفاده نکنند.

وی افزود: رانندگان ناشنوا حتما این علامت را روی شیشه عقب خودرو نصب کنند چرا که از وقوع تصادفات جلوگیری و به آگاهی دادن به دیگر رانندگان کمک می کند.