دوشنبه، 16 اردیبهشت 1398 - 15:57

ناصر مقدم:

کنسرت در البرز نداریم؛ اما در جشن رمضان اجرای موسیقی زنده داریم!

نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز صبح یکشنبه 15 اردبیهشت 98 در جوی پر تنش برگزار شد، تا آنجا که برخی از اصحاب رسانه در اعتراض به عدم رعایت عدالت در توزیع آگهی دولتی جلسه را ترک کردند.

امید بانوان؛  تیلدا حسینی؛ نشست فصلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در دومین ماه از اولین فصل سال در حالی برگزار شد که رسانه‌های کشور در اوج بحرانی به نام کاغذ، تعدیل نیرو و شاید به زعم برخی خزان نشریات مکتوب به سر می‌برند.

پیش‌در آمد یک نشست

صبح یکشنبه اصحاب رسانه استان البرز در نشستی خبری در خانه خود، خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گرد هم آمدند تا علاوه بر آگاهی از آخرین اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه مهمترین مطالبه خود مبنی بر پیگیری نحوه توزیع آگهی‌های دولتی را رسما به «ناصر مقدم» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ابلاغ کنند.

در این نشست تقریبا بخش اعظمی از سوالات خبرنگاران حول محور آگهی‌های دولتی و عدم توزیع عادلانه آن دور می‌زد، اما این سوال و تقاضای تقریبا  رو به اکثریت خبرنگاران به معنای این نبود که سایرین تمایلی به دریافت آخرین اخبار و اطلاعات فرهنگ و هنر البرز نداشته باشند.

همین تمایل اکثریت به اقلیت و شاید بغض فروخورده ناشی از تحمل روزهای سخت خبررسانی در اوج گرانی کاغذ و کابوس همیشگی عدم امنیت شغلی سبب شد برخی از آنان درخواست خود مبنی بر پیگیری وضعیت آگهی‌های دولتی را در صدر پاسخ‌های مدیرکل بخواهند! و خب، از آنجایی که در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست که میهمان با تمام ارج و قرب میهمان بودنش خواست خود را به میزبان تحمیل کند، مدیرکل نیز به رسم ادب سعی کرد با توجه به این الویت ساده و همیشگی که کدام سوال زودتر مطرح شده، به حبرنگاران پاسخ دهد. اما... همین توجه معمول و کاملا متداول و البته بی‌غرض سبب سوء‌تفاهم و ایجاد اختلال در نظم جلسه شد. به گونه‌ای که برخی با تهدید مدیرکل مبنی بر پیگیری قانونی نحوه توزیع آگهی‌های دولتی جلسه را ترک کردند.

آنچه در نشست گذشت...

اما بشنویم سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز ‌را و پاسخ‌هایی که وی به سوالات خبرنگاران داد:

ناصر مقدم با این مقدمه سخن خویش را آغاز کرد که به آنچه در حوزه اختیاراتم است پاسخ می‌دهم و مابقی را به مسئولان مربوطه وزارتخانه منتقل خواهم کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز که از رفتار برخی خبرنگاران در این نشست گله‌مند بود با بیان اینکه هر چه آگهی در استان البرز به ما عودت داده شده همه را با توجه به قانون در همین استان برمبنای عدالت بین رسانه‌ها توزیع کرده‌ایم، گفت: تمام تلاش من و همکارانم در این مجموعه این است که با رعایت عدالت و حفظ قانون رضایت شما را فراهم کنیم.

وی افزود: همه همکاران من سیاست کاری ابلاغی مرا انجام می‌دهند و اگر خطای سهوی از سوی آنان انجام شده یا خدای نکرده جسارتی به خبرنگاری شده است من عذر تقصیر وی را می‌پذیرم گرچه در صورت یقین به این موضوع آنان را توبیخ می‎کنم.

قانون 70 به 30 در توزیع آگهی دولتی در نشریات محلی و سراسری

مقدم ضمن اشاره به آئین‌نامه قانونی که سالهاست از سوی وزارتخانه به کلیه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور ابلاغ شده است، گفت: طبق این آئین‌نامه نسبت توزیع آگهی دولتی بین نشریات محلی و سراسری از قانون 70 به 30 تبعیت می‌کند؛ گرچه این موازنه در استان البرز به دلیل نزدیکی با تهران و وجود سرپرستی فراوان روزنامه‌ها استثناء شده است.

وی با بیان اینکه ما تابع و مجری قانون هستیم نه قانونگذار؛ در پاسخ به آن دسته از خبرنگارانی که مایل به تدوین آئین‌نامه جدیدی در البرز بودند، گفت: مسلما اجرای هر قانونی مشکلات خاص خود را دارد ولی این آئین‌نامه قانونی و کشوری است و نمی‌توان به صورت استانی آن را تغییر داد.

وی حوزه فرهنگ و هنر را جزو مظلوم‌ترین حوزه‌هایی دانست که هر جا اعتبار لازم برای تمامی بخش‌های سازمانی کم می‌آید از اعتبار فرهنگی وام می‌گیرند و اظهار داشت: با توجه به این شرایط ما باید در کنار هم اقدامات لازم در حوزه فرهنگ را پیش ببریم. نه اینکه با کوچکترین مشکل اقدامات انجام شده و وظایف اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را زیر سوال ببریم.

خرداد پایان سه ماهه رصد توزیع آگهی دولتی در نشریات البرز

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با بیان اینکه توزیع آگهی دولتی بین رسانه‌ها یکی از اقدامات و وظایفی است که به فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده است، گفت: شاید یکی از عللی که این اواخر برخی اصحاب رسانه از وضعیت توزیع آگهی گله‌مند هستند در اتفاقات خوبی است که به واسطه رصد سه ماهه و پیگیری آگهی‌ها در حال انجام است!

وی با اشاره به مهلت قانونی سه ماهه رصد نحوه توزیع آگهی‌های دولتی در رسانه‌ها گفت: این مهلت به صورت متداول سالانه می‌باشد، این بار تلاش شد در یک بازه زمانی سه ماهه به بررسی نحوه توزیع آگهی‌ها بپردازیم و تا پایان خردادماه نتاج اعلام خواهد شد.

وقتی  روی دکه مطبوعاتی نیستید، چرا آگهی دولتی منتشر می‌کنید!

وی همچنین ضمن گله از برخی جراید که اقدام به دریافت و نشر آگهی می‌کنند اما در توزیع دکه‌ای نشریه با مشکلاتی روبرو هستند، گفت: شکایات بسیاری مبنی بر عدم وجود روزنامه‌های مذکور در دکه‌های مطبوعاتی  وجود دارد. رصد و پایش میدانی ما نیز این ادعا را اثبات کرده است، لذا به جد در حال پیگیری قانونی این امر هستیم.

آگهی دولتی، ارتزاق نشریات یا الزام قانونی

وی با بیان اینکه آگهی حق الناس محسوب می‌شود، گفت: اگر برخی از صاحبان جراید به اشتباه آگهی دولتی را صرفا ابزار امرار معاش خود می‌دانند نه یک پروسه قانونی برای حل مشکل برخی از شهروندان؛ باید بدانند که از ابتدا سیاست دولت و قوه قضائیه بر اساس قانون درج آگهی در نشریات به عنوان یک الزام قانونی بود نه کمک به حفظ و حیات نشریات! گرچه این امر در این الزام قانونی مستتر است اما نباید برای برخی احساس حق کند.

وی ضمن تاکید بر این موضوع که درج آگهی در نشریات تنها وسیله ارتزاق مطبوعات نیست بلکه قانون کشور محسوب می‌شود، به اصحاب جراید گفت: با این احتمال به کار بپردازید که هر لحظه ممکن است سیاست دولت تغییر کند و اصلا درج آگهی در نشریات ملغی شود. در آن صورت نشریاتی که صرفا به پول آگهی‌ها وابسته هستند از چه طریقی می‌خواهند امرار معاش کنند؟ آیا بهتر نیست به جای این کار به تقویت محتوا و مطالب نشریات بپردازید تا با جذب مخاطبینِ بیشتر راههای کسب درآمد از طرق دیگر را در روزنامه یا نشریه خود باز کنید؟

نشریات تازه متولد شده تا 3  سال از دریافت آگهی دولتی محروم‌اند

وی خطاب به اصحاب رسانه گفت: از همان ابتدای دریافت مجوز نشر، این موضوع به صورت مکتوب اعلام می‌شود که هیچ کمک مالی از سوی وزارتخانه برای تهیه و توزیع محتوا وجود ندارد و همه شما در فرم ثبت نام با علم به این موضوع درخواست مجوز نشریه را امضا می‌کنید، اما تعجب‌آور است که هنوز کار را شروع نکرده‌اید، درخواست ثبت آگهی دارید! در حالی که طبق قانون نشریاتی که تازه مجوز دریافت کرده‌اند تا 3 سال از دریافت آگهی دولتی  محروم هستند.

مدیری مصالحه‌جو و موظف به اجرای قانون

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در قبال تهدید و ترک جلسه برخی از اصحاب رسانه گفت: من طبق روال قانونی موظف به انجام وظایف خویش هستم. برخی به گونه‌ای از وضعیت توزیع آگهی یا از مدیریت اداره کل فرهنگ و ارشاد البرز انتقاد می‌کنند، گویی قبل از من اینجا گل و بلبل بوده است!

وی با اشاره به اتفاقات ناگواری که در روز معارفه وی رخ داد، گفت: گرچه روز معارفه من دعوایی به راه انداختند اما من انسان مصالحه‌جویی هستم که فقط در پی اجرای قانون می‌باشم و از کسی واهمه‌ای ندارم.

کنسرت در البرز نداریم؛ اما در جشن رمضان موسیقی زنده داریم!

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی بر برگزاری کنسرت در طول ماه مبارک رمضان در البرز گفت: برنامه‌ای تحت عنوان کنسرت نداریم ولی در جشن‌های ماه مبارک رمضان اجرای زنده موسیقی خواهیم داشت که تلاش شده از ذوق هنرمندان بومی و استانی بهره ببریم.

وی همچنین در پاسخ به این نقد که چرا در اکثر برنامه‌های مهم مثل روز فرهنگی البرز از هنرمندان نامی ولی غیربومی استفاده شده در حالی که کرج خود صاحب هنرمندان به نامی در زمینه موسیقی است، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نظر قانونی مجاز به ورود و دخالت در انتخاب افراد در اینگونه برنامه‌ها نیست و صرفا مجوز لازم برای برگزاری برنامه‌ها را صادر می‌کند. اما در مورد آنچه به وزارت فرهنگ و ارشاد البرز مربوط است در اکثر برنامه‌ها از جمله جشنواره تک نوازان و جشنواره فجر ما از گروههای بومی استفاده کردیم و توصیه ما نیز به دست اندرکاران برگزاری برنامه‌ها بهره بردن از ظرفیت هنرمندان بومی و استانی است.

خانه مطبوعات تنها تشکل صنفی مورد وثوق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 وی در پاسخ به وضعیت و جایگاه خانه مطبوعات البرز گفت: خانه مطبوعات به عنوان یک تشکل صنفی مورد وثوق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. گرچه این وزارتخانه به سایر انجمن‌ها و تشکل‌ها نیز احترام می‌گذارد اما خانه مطبوعات تنها تشکل صنفی مطبوعاتی است که بخشی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را با هدف کاهش تصدی‌گری دولت به عهده دارد.

وی به عنوان نمونه به تهیه بانک جامع اطلاعاتی اصحاب رسانه البرز اشاره کرد که توسط خانه مطبوعات البرز در حال تهیه و تدوین است و از خبرنگاران خواست در تکمیل این بانک اطلاعاتی نهایت همکاری را با خانه مطبوعات البرز داشته باشند.

پردیس تئاتر البرز مشمول جریمه کمیسیون ماده صد شهرداری شد

وی از تاسیس پردیس تئاتر با مساحت یک هزار و ۵۶۰ متر ‌که 15 اردیبهشت ماه سال گذشته با اعتباری بالغ بر  ۷۰۰ میلیون کلنگ زنی شد، خبر داد و گفت: با وجود اینکه این پروژه ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دا‌شته است، اما مشمول جریمه ماده 100 کمیسیون شهرداری کرج شده است. وی با بیان اینکه استانداری البرز قول مساعد در جهت رفع این مشکل را داده است، از خبرنگاران خواست در جهت رفع این معضل اداره کل فرهنگ و ارشاد البرز را یاری کنند.

 وی در مورد علت جریمه این پردیس توضیح داد: اعتبار ساخت این پردیس با سه پلاتو هر یک به مساحت 800 متر مربع به دلیل عدم پیگیری مسئولان در حال برگشت به وزارتخانه بود، ما با هدف ممانعت از این امر پشت فرهنگسرای جوان اقدام به کلنگ‌زنی آن کردیم اما شهرداری آن را مشمول جرایم ماده 100 کرده است.

کدخبر: 1315

عکاس: تیلدا حسینی


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان