دوشنبه، 11 اردیبهشت 1402 - 08:05

استروژن تاثیر رژیم غذایی را در کاهش وزن زنان کم می‌کند

هورمون‌ها باعث می‌شوند بدن مردان و زنان نسبت به رژیم‌های غذایی کم کالری واکنش متفاوتی نشان دهند. با بالا رفتن سن زنان و یائسگی استروژن آن‌ها کاهش می‌یابد که توضیح می‌دهد که چرا رژیم غذایی در افراد مسن به همان اندازه خوب عمل می‌کند.

تازه‌های سلامت. امیدبانوان؛ روزیاتو نوشت؛ مطالعه‌ای نشان داد که اثرگذاری رژیم غذایی برای مردان بهتر از زنان است. دانشمندان دانشگاه ادینبورگ می‌گویند هورمون جنسی زنانه (استروژن)، کاهش وزن را برای زنان با کم کردن کالری دشوارتر می‌کند.

در آزمایش چهار هفته‌ای با رژیم غذایی‌ای برای کاهش چربی بر روی ۴۲ نفر، مردان ۱۶ درصد از وزن بدن خود را از دست دادند در حالی که زنان تنها ۸ درصد از وزنشان کم شد.

پروفسور ویلیام کاثورن  نویسنده این مطالعه گفت: ما فکر می‌کنیم این مقاومت به خاطر استروژن است که ذخیره چربی را برای باروری تقویت می‌کند، زیرا بارداری به انرژی زیادی نیاز دارد.

او توضیح داد: اگر به نظر برسد که یک رژیم غذایی برای زنان کارآمد نیست، افراد ممکن است دلسرد شوند، اما همچنان می‌تواند برای سلامتی زنان مفید باشد، حتی اگر وزن زیادی از دست ندهند.

با این حال، در شرکت کنندگان بالای ۴۵ سال این تاثیر ناپدید شد و هر دو جنس ۱۰ درصد از وزن خود را از دست دادند.

این مطالعه رژیم غذایی نر و ماده را در انسان و موش مقایسه کرد و نتایج یکسانی پیدا کرد.

علاوه بر کاهش وزن بیشتر، مردان نیز قند خون خود را به طور موثرتری با رژیم گرفتن کاهش دادند.

پروفسور کاثورن در مجله eLife نوشت که هورمون‌ها باعث می‌شوند بدن مردان و زنان نسبت به رژیم‌های غذایی کم کالری واکنش متفاوتی نشان دهند. با بالا رفتن سن زنان و یائسگی استروژن آن‌ها کاهش می‌یابد، که توضیح می‌دهد که چرا رژیم غذایی در افراد مسن به همان اندازه خوب عمل می‌کند.

وی افزود:مطالعه ما اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد این تفاوت‌ها تا حد زیادی در سنین بالاتر از بین می‌روند.

درنتیجه اگر زنان در جوانی نتوانسته‌اند از طریق رژیم‌های غذایی چربی کم کنند، ممکن است در سنین بالاتر موفقیت بیشتری کسب کنند.

کدخبر: 13574


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise