آرشیو، 21 مهر 1394 - 19:32

مردان 50 درصد بیش از زنان گرفتار خروپف می‌شوند

رئیس پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران با بیان اینکه مردان 50 درصد بیشتر از زنان دچار گرفتار خروپف می‌شوند، گفت: کاهش وزن، به پهلو خوابیدن و تغییر نحوه خوابیدن، عدم مصرف الکل و غذاهای چرب و داروهای آرام بخش می‌تواند در کمتر کردن خُرخُر عملکرد موثری داشته باشد.

کرج -امید بانوان؛ ایلنا نوشت؛ کتر ابراهیم رزم‌ پا در افتتاحیه پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران با توجه به ضرورت ریشه‌یابی بروز اختلال خواب، عنوان کرد: بی‌خوابی یک مشکل رایج است، اما متاسفانه در اکثر اوقات درمان‌های مناسبی برای آن به کار گرفته نمی‌شود.

وی افزود: با مشخص شدن زمینه بی‌خوابی و درمان آن نظیر تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توان در بسیاری موارد اختلال خواب را برطرف کرد.

رئیس پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران به تحقیقات انجام شده درباره اختلالات خواب در رانندگان و پرستاران اشاره کرد و گفت: شب‌کاری در موارد بسیاری باعث تغییر در خلق و خو و بروز اختلالات شخصیتی می‌شود. همچنین بیماری‌های جسمی مختلف از عوارض کم خوابی در این گروه‌های شغلی است. رزم پا در ادامه درباره خروپف و علل ایجاد آن اظهار کرد: در برخی مواقع خروپف کردن می‌تواند علامت یک بیماری خطرناک باشد که از جمله آنها می‌توان به «آپنه» یا قطع تنفس انسدادی هنگام خواب اشاره کرد. در این بیماری فرد از چند ثانیه تا دو دقیقه دچار قطع تنفس می‌شود.

وی با بیان اینکه مردان 50 درصد بیشتر از زنان گرفتار خروپف می‌شوند، گفت: اضافه وزن، بد خوابیدن، مصرف الکل، غذاهای چرب و داروهای آرام‌بخش از جمله عواملی است که باعث خروپف کردن می‌شود. به همین خاطر به افراد توصیه می‌کنیم این عوامل را از بین ببرند.

رئیس پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران، ادامه داد: کاهش وزن، به پهلو خوابیدن و تغییر نحوه خوابیدن، عدم مصرف الکل و غذاهای چرب و داروهای آرام‌بخش می‌تواند در کمتر کردن خُرخُر عملکرد موثری داشته باشد. در نهایت آخرین راه برای برخی بیماران عمل جراحی است.

وی با توجه به اینکه برخی افراد در جامعه دارای گردن چاق و کوتاه هستند که بیشتر در معرض خروپف کردن قرار دارند، گفت: برای جلوگیری از این مشکل نیز باید کاهش وزن مورد توجه قرار بگیرد. پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن راینولوژی ایران 22 الی 24 مهرماه در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 136


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise