یکشنبه، 24 اردیبهشت 1402 - 14:13

هشدار وزیر کشور:

اگر به موقع جبران نکنیم، در سیاه چاله جمیتی گرفتار خواهیم شد

وزیر کشور با اظهار اینکه ایران قوی مستلزم افزایش نرخ جمعیت و جبران عقب ماندگی‌ها در این زمینه است، هشدار داد اگر به موقع اقدام جبرانی نکنیم، در سیاه چاله جمعیتی گرفتار خواهیم شد.

جامعه. امیدبانوان؛ پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور نوشت؛ دکتر «احمدی وحیدی» که در پایان اجلاس سراسری ستاد و صف در خصوص حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود، همه کسانی که به آینده ایران عزیز می‌اندیشند باید بدانند که بدون فرزندآوری و جبران عقب ‌ماندگی‌ها، نمی‌توانیم به یک ایران قوی ‌بیاندیشیم، از همین رو باید آن را به عنوان یک ضرورت حتمی در نظر بگیریم.

وی با اشاره به اینکه جلسه امروز به مناسبت هفته جمعیت با حضور اعضای ستاد جمعیت وزارت کشور و ستاد جمعیت استان‌ها و استانداران به صورت وبیناری برگزار شد، خاطر نشان کرد،  متخصصان حاضر در این جلسه نیز دیدگاه‌ها و مباحث خود را برای شرکت کنندگان در جلسه مطرح کردند.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت فرهنگ ‌سازی و نقش نهادهای مردمی در زمینه ازدواج و فرزندآوری تاکید کرد، پیری جمعیت از عوارض بزرگ کاهش نرخ رشد جمعیت و ناباروری در کشور است و اگر به موقع اقدام نکنیم، در سیاه  چاله جمعیتی خواهیم افتاد.

دکتر وحیدی با تأکید بر افزایش نرخ ازدواج در کشور، ادامه داد: افزایش تسهیلات و تشویق برای ازدواج پیش‌ بینی شده، جزو کارهایی است که باید انجام شود و در قانون مربوط به افزایش جمعیت مشوق‌های دیگری هم پیش‌ بینی شده است که برخی ابلاغ شده و برخی هم نیازمند تدوین آیین ‌نامه است.

 وی همچنین با اشاره به ضرورت چاره‌‌سازی در خصوص اقدام به سقط جنین در جامعه، تاکید کرد، همگان باید به تأکیدات وزارت بهداشت توجه کنند و هراقدامی برابر چارچوب‌های آن انجام بگیرد. متاسفانه ما از این حیث وضع مناسبی نداریم و باید به آن رسیدگی شود.

وزیر کشور در خصوص توجه ویژه به فرهنگ‌ سازی در زمینه ازدواج هم اظهار داشت: ازدواج و تحکیم خانواده به عنوان بنیانی‌ترین واحد جامعه، نقش اساسی در تحکیم اجتماعی دارد و جزو سیاست‌های اجتماعی جمهوری اسلامی است که در قانون اساسی هم مورد تأکید قرار گرفته است.

دکتر وحیدی ادامه داد: خانواده یعنی چیزی که ناشی از ازدواج خواهد بود و باید در نظر داشت که رشد، شعور، بلوغ، عقلانیت و انسجام اجتماعی همه در خانواده شکل می‌گیرد. ما حتما باید بحث ازدواج را مورد توجه قرار دهیم و تسهیلاتی در نظر گرفته شده که بانک‌ها آن را تامین کردند.

وزیر کشور تأکید کرد: کمبودها باید در همه حوزه‌ها و توسط تمام مراکزی که در این موضوع نقش دارند، جبران شود تا جریان ازدواج آسان و راحت که در قانون پیش‌ بینی شده است، محقق شود.

وحیدی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات سیاست‌های ابلاغی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب، موضوع مهاجرت است. این مهاجرت باید در ستاد جمعیت که به ریاست رئیس ‌جمهور برگزار می‌شود، مورد بحث قرار بگیرد تا تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود.

  وزیر کشور تصریح کرد، همه این موضوعات در این جلسه امروز اجلاس سراسری ستاد و صف در خصوص حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از سوی شرکت کنندگان مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

وی افزود: در این ارتباط برنامه‌های اجرایی ارائه شد و در آینده نزدیک استانداران و استانداری‌ها بر این اساس، برنامه‌های جبرانی خود را ارائه خواهند کرد  و در ارتباط با این مهم بعضی از استان‌های ما که به لحاظ نرخ، جزو پایین‌ترین‌های باروری قلمداد می‌شوند، اولویت بیشتری دارند.

وحیدی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با وضعیت لایحه برگزاری تجمعات گفت: این لایحه از طرف دولت به مجلس ارسال شده و امیدواریم از طرف مجلس برای بررسی به کمیسیون مربوطه، ارجاع داده شود.

در پایان این جلسه هم از طرح و نقشه راه افزایش نرخ جمعیت با عنوان «طرح تحول راهبردی جمعیت و فرزندآوری» با امضای وزیر کشور رونمایی شد.

کدخبر: 13738


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise