چهارشنبه، 27 اردیبهشت 1402 - 18:54

سازمان غذا و دارو آمریکا تأیید کرد؛

اولین داروی غیرهورمونی برای تسکین گُرگرفتگی دوران یائسگی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، اولین داروی غیر هورمونی را با هدف کاهش گُرگرفتگی یائسگی تأیید کرد.

علم و فناوری. امیدبانوان؛ مهر به نقل از مدیسن نت نوشت، قرص جدید که Veozah فزولینتانت نام دارد از دسته‌ای از داروها به نام آنتاگونیست‌های گیرنده نوروکینین ۳ (NK۳) است. این داروها نورون مغزی خاصی را هدف قرار می‌دهد که تصور می‌شود با کاهش طبیعی سطح استروژن در طول یائسگی، تعادل را از بین می‌برد.

 سازمان غذا و داروی آمریکا در بیانیه‌ای توضیح داد: «این دارو با اتصال به گیرنده NK۳ و مسدود کردن فعالیت‌های آن که در تنظیم دمای بدن مغز نقش دارد، عمل می‌کند».

 دکتر «جانت مینارد»، مدیر دفتر بیماری‌های نادر، اطفال، اورولوژی و پزشکی باروری می‌گوید: «گُرگرفتگی در نتیجه یائسگی می‌تواند بار فیزیکی جدی برای زنان داشته باشد و کیفیت زندگی آنها را تحت‌تأثیر قرار دهد.» 

 وی در ادامه افزود: «معرفی یک مولکول جدید برای درمان گُرگرفتگی متوسط تا شدید یائسگی یک گزینه درمانی ایمن و مؤثر برای زنان فراهم می‌کند.» 

 طبق گفته این سازمان، بیش از ۸۰ درصد از زنان یائسه گرگرفتگی‌های ناگهانی و اغلب ناتوان‌کننده را تجربه می‌کنند که چند دقیقه طول می‌کشد و می‌تواند با تعریق، گرگرفتگی و لرز همراه باشد.

 درحالی‌که هورمون درمانی مبتنی بر استروژن مدت‌هاست که برای کمک به کاهش این علائم استفاده می‌شود، اما استفاده طولانی‌مدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و سکته مغزی مرتبط است.

 علاوه بر این، سازمان غذا و دارو آمریکا توضیح داد: «برخی از زنانی که گُرگرفتگی را تجربه می‌کنند و سابقه خونریزی واژینال، سکته مغزی، حمله قلبی، لخته شدن خون یا بیماری کبدی دارند، نمی‌توانند از درمان‌های هورمونی استفاده کنند. Veozah یک هورمون نیست، بلکه فعالیت عصبی را که باعث گرگرفتگی در دوران یائسگی می‌شود، هدف قرار می‌دهد.» 

 این آژانس بر اساس نتایج دو آزمایش بالینی فاز ۳ شامل زنان با میانگین سنی ۵۴ سال این دارو را تأیید کرده است.

شایع‌ترین عوارض جانبی Veozah درد شکمی، اسهال، بی‌خوابی، کمردرد، و گرگرفتگی اعلام شده است.

 سازمان غذا و دارو آمریکا گفت: «خطر افزایش ترانس آمیناز کبدی یا آسیب کبدی نیز وجود دارد، بنابراین قبل از استفاده از Veozah، بیماران باید آزمایش خون برای آسیب یا عفونت کبدی انجام دهند. در حین استفاده از Veozah، خون‌گیری معمول باید هر سه ماه یکبار در ۹ ماه اول استفاده از دارو انجام شود.»

کدخبر: 13799


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise