پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1402 - 10:35

مغز ما در چه فصلی بهتر کار می‌کند؟

مغز ما در طول تابستان بیشترین فعالیت را دارد و به نظر می‌رسد، ماه‌های گرم‌تر سال به دلیل افزایش فعالیت عصبی مورد نیاز برای تست‌های حافظه بهتر عمل می‌کند.

تازه‌های سلامت. امیدبانوان؛ این تفاوت فصلی در نحوه عملکرد مغز مشهود است. محققان دانشگاه لیژ در بلژیک برای اینکه متوجه شوند مغز ما در طول سال چگونه تغییر می‌کند، ۲۸ داوطلب جوان و سالم را انتخاب کردند و هر ماه عملکرد حافظه فعال و میزان توجهشان را با تست‌ها اندازه‌گیری می‌کردند.

 

 حافظه فعال به مقدار اطلاعاتی که مغز می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی ذخیره و پردازش کند اشاره دارد.

 

  برای اطمینان از اینکه نتایج تحت‌تأثیر نشانه‌های خارجی قرار نگرفته است، شرکت‌کنندگان قبل از آزمایش به مدت چهار روز و نیم در اتاقی با نور کم قرار گرفتند و در آنجا دریافتی از نشانه‌های خارجی محیط نداشتند.

 

 همه داوطلبان در طول آزمایش‌ها به دستگاه‌های MRI کاربردی متصل بودند که به محققان این امکان را می‌داد تا ببینند مغزشان در طول سال چگونه کار می‌کند.

 

 اگرچه نتایج آزمایش بر اساس فصل تفاوت قابل‌توجهی نداشت، اما به نظر می‌رسید مغز شرکت‌کنندگان در ماه‌های سردتر کندتر بود.

 

هنگام انجام تست‌ها، فعالیت مغز در طولانی‌ترین روز سال، بالاترین میزان و کوتاه‌ترین روز سال کمترین میزان بود.

 

 وقتی نوبت به حافظه فعال رسید، عملکرد شناختی در اعتدال پاییزی به اوج خود رسید، یعنی زمانی که طول روز و شب تقریباً برابر است.

 

 در نیمکره شمالی زمین، این اتفاق در حدود ۲۲ تا ۲۴ سپتامبر رخ می‌دهد.

 

 محققان در مجموعه مقالات آکادمی علوم گزارش کردند: واکنش‌های مغز به هر دو کار به طور قابل‌توجهی در فصول مختلف متفاوت بود، اما فاز این ریتم‌های سالانه گوناگون بود که بیانگر تأثیر پیچیده فصل بر عملکرد مغز انسان است.

 

محقق سام وانگ گفت: بسیاری از عوامل تغییر فصلی می‌توانند فعالیت مغز را تنظیم کنند از جمله طول روز، دما، رطوبت، تعامل اجتماعی و فعالیت بدنی. از آنجایی که همه این موارد در مطالعه کنترل نشده‌اند، نمی‌توان گفت چه چیزی مسئول تغییرات فصلی مشاهده شده است.

 

 تحقیقات دیگری نشان داده است ژن‌های مختلف در فصول سال فعال می‌شوند، اما مکانیسم عملش را هنوز نمی‌دانیم.

کدخبر: 13807


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise