پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1402 - 15:08

کار در نوبت شب می‌تواند باروری زنان را مختل کند

کارکردن در نوبت شب به مدت یک ماه می‌تواند شانس بارداری در زنان را مختل کند.

تازه‌های سلامت. امیدبانوان؛ به نقل از اس‌اف، بر اساس یک مطالعهٔ جدید تنها چهار هفته نوبت‌کاری در شیفت شب می‌تواند ساعت بیولوژیکی زنان را مختل کند و بر باروری آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند، شیفت کاری شب می‌تواند با ریتم شبانه‌روزی بدن که تغییرات فیزیکی، ذهنی و رفتاری است و به دنبال یک‌چرخهٔ ۲۴ ساعته در پاسخ به تغییرات نوری انجام می‌شود، تداخل داشته باشد.

این ساعت‌های درونی عملکردها و فرایندهای بیولوژیکی متعددی مانند چرخه خواب، هضم غذا، جریان‌یافتن هورمون‌ها و تولیدمثل را تنظیم می‌کنند و می‌توانند به‌راحتی با قرارگرفتن فرد در معرض نور نامناسب، مانند قرارگرفتن در معرض نور در هنگام شب، مختل شوند.

ساعت بیولوژیکی اولیه بدن در ناحیه کوچکی در مرکز مغز به نام هیپوتالاموس قرار دارد. این ناحیه با تأثیر بر غده هیپوفیز که به پایه هیپوتالاموس متصل است، در تنظیم فعالیت تخمدان و افزایش تخمک‌گذاری و به دنبال آن تولیدمثل، نقش مهمی ایفا می‌کند.

در این مطالعه شرایط شیفت کاری طولانی‌مدت در موش‌های ماده با تغییر مداوم چرخه نور شبیه‌سازی شد. طی چهار هفته، محققان قرارگرفتن در معرض نور را افزایش داده و تاریکی را ۱۰ ساعت به تأخیر انداختند.

آن‌ها دریافتند که این اختلال باعث توقف ترشح هورمون لوتئینی از غده هیپوفیز می‌شود. این هورمون به طور معمول با شروع تخمک‌گذاری مرتبط است و در نتیجه عدم ترشح آن باعث کاهش باروری می‌شود.

مارین سیمونکس (Marine Simonneaux)، محقق ارشد این مطالعه توضیح می‌دهد: کاهش باروری به دلیل تغییر در ارسال سیگنال ساعت شبانه‌روزی به مدار تولیدمثل هیپوتالاموس است. به طور خاص، تحقیقات ما نشان می‌دهد که چهار هفته قرارگرفتن در معرض شیفت شب، انتقال اطلاعات نوری از ساعت بیولوژیکی اصلی به نورون‌های کیسپپتین که به‌عنوان عاملی برای زمان‌بندی افزایش هورمون زرد قبل از تخمک‌گذاری شناخته می‌شوند را مختل می‌کند.

مطالعات گذشته که بر روی موش‌ها و انسان‌ها انجام شده بود، اثرات منفی مختل‌شدن ریتم شبانه‌روزی بر تولیدمثل را نشان داده بود.

محققان مؤسسه علوم اعصاب سلولی و یکپارچه (INCI) و دانشگاه استراسبورگ پیش‌ازاین نشان داده بودند که الگوی‌های مشابه شیفت کاری شب در طول چند هفته منجر به کاهش میزان بارداری در موش‌های ماده می‌شود.

در تحقیقات آینده بررسی خواهد شد که آیا چنین الگوهایی سایر ساعت‌های درونی را تغییر می‌دهند یا خیر.

سیمونکس توضیح می‌دهد که درک سازوکارهای دقیقی که به‌وسیله آن‌ها، اختلال در ریتم شبانه‌روزی باعث تغییر در تولیدمثل می‌شود، اهمیت دارد و ممکن است راه را برای مداخلات پیشگیرانه و درمانی بالقوه برای کاهش برخی از اثرات منفی شیفت کاری طولانی بر باروری زنان هموار کند.

محققان یافته‌های خود را در بیست و پنجمین کنگره اروپایی غدد درون‌ریز (ECE) در استانبول ترکیه ارائه کردند.

کدخبر: 13815


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise