دوشنبه، 25 دی 1402 - 11:08

توسط انتشارات کتاب جمکران؛

«زنان عاشورایی» وارد کتابفروشی‌ها شدند

کتاب «زنان عاشورایی» نوشته زهره یزدان پناه قره‌تپه توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب خوب. امید بانوان؛ کتاب «زنان عاشورایی» نوشته زهره یزدان پناه قره تپه به‌تازگی توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و روانه بازار نشر شده است.

مطالعه و تجزیه‌وتحلیل دقیق حوادث کربلا، کاملاً این حقیقت را نشان می‌دهد که امام حسین (ع) از همان آغاز، ایجاد انقلاب کامل را در وجدان مذهبی مسلمانان در نظر داشت. تمام اعمال و کردار امام حسین (ع) نشان می‌دهد وی کاملاً از این حقیقت آگاه بود که پیروزی از طریق قدرت و امکانات نظامی، همیشه موقتی است؛ زیرا قدرت نیرومندتری وجود دارد که بتواند آن را در جریان زمان نابود کند، ولی پیروزی از طریق رنج و جانبازی، ابدی است و در وجدان بشری اثر جاودان می‌گذارد.

نویسنده کتاب «زنان عاشورایی» می‌گید امام‌حسین (ع) وقتی وضع را بحرانی دید، چاره‌ای جز انجام کاری فداکارانه نداشت. وقتی ایشان به این اقدام شهادت‌طلبانه و فداکارانه دست زد، می‌دانست به شهادت خواهد رسید و خاندانش رنج اسارت را تحمل خواهند کرد، اما باوجود این، تنها همین اقدام می‌توانست او را در هدفش یاری رساند. حسین (ع) با آگاهی کامل از وسعت ماهیت وحشیانه نیروهای ارتجاعی، می‌دانست پس از شهادتش، امویان زنان و کودکان را اسیر خواهند کرد و آنان را در مسیر کوفه و دمشق حرکت می‌دهند.

کتاب پیش‌رو در خود سوانح احوال جمعی از بانوان گرامی، شجاع و متخلق به اخلاق علوی و حسینی را دارد. این پرورش‌یافتگان مکتب کربلا، بنای عهدی را استوار ساختند که تندبادهای حوادث روزگار و فرازونشیب‌های تاریخ قادر به رخنه در آن نیست. از همین رو، اینان نام خویش را با حضور در خیل عاشوراییان جاودانه کردند و دیگران پس از خود را نیز متذکر این معنا نمودند که برای جاودانگی و نیک‌سرانجامی، راهی جز بودن در خیل عاشوراییان و ماندن در میان آنان تا آخرین لحظه از حیات نیست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

شرکت زنان در جبهه پیکار، و همدلی و همراهی با نهضت امام حسین (ع) و مشارکت در ابعاد مختلف آن از جلوه‌های حضور زنان در عرصه نهضت عاشورا و تداوم آن است. همکاری زنانی مانند طوعه در کوفه با نهضت مسلم بن عقیل، همراهی همسران برخی از شهدای کربلا و مبارزه آنان مانند همسر مسلم بن عوسجه (امّ‌خلف)، همسر عبدالله بن عمیر کلبی (امّ وهب)، همسر جنادة بن کعب انصاری (امّ عمرو بن جناده) حتی شربت شهادت نوشیدن برخی از این زنان مانند امّ وهب، و همچنین تشویق اطرافیان به ادامه مبارزه و جهاد و شهادت و روحیه بخشی به اطرافیان ازسوی این زنان، و نیز اعتراض و انتقاد برخی از همسران سپاه کوفه به جنایت‌های شوهرانشان در سپاه بنی امیه مانند همسران خولی و… از مصادیق حضور زنان در جبهه مبارزه، جهاد و شهادت است. این مبارزه زنان تا پس از واقعه عاشورا نیز ادامه یافته است.

این‌کتاب پیش از این توسط انتشارات موعود عصر به چاپ رسیده بود و اکنون با همراهی این نشر با ۱۵۹ صفحه و قیمت ۹۰ هزارتومان توسط انتشارات کتاب جمکران عرضه شده است.

کدخبر: 16904


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise