دوشنبه، 24 تیر 1398 - 10:30

سند ارتقاء وضعیت زنان در دستور کار رئیس جمهور قرار گرفت‌

مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده یکی از مهم‌ترین اسناد سال ۹۷ بوده که در دستور کار رئیس جمهور قرار گرفت.

کرج - امید بانوان؛  تسنیم نوشت؛ بهناز موحدی مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده شامگاه شنبه در ششمین شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان که در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده یکی از مهمترین اسناد سال 97 بوده که در دستور کار رئیس جمهور قرار گرفت.

وی افزود: هدف از تدوین این سند شناسایی برنامه‌های متناسب با ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هر استان بوده که از پایین به بالا تعیین می‌شود.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده این سند را ظرفیتی مناسب دانست و تصریح کرد: این سند با همکاری دفاتر امور اجتماعی هر استان، جامعه مدنی، دولت و مردم تدوین شده است.

وی استانداران را مجری این طرح خواند و ادامه داد: گاهی برخی از استانداران بنا به‌دلایلی مسئولیت این کار را بر عهده اداره و دستگاه دیگری قرار می‌دهند.

موحدی خاطرنشان کرد: در راستای انسجام میان استان‌ها یک شیوه نامه واحد تدوین و به سراسر کشور ارسال شده که علاوه بر آن، روند و شیوه نامه مشخص و تیم نظارت آن را کنترل می‌کنند.

وی مبنای کار سند را بر اساس اطلس زنان و خانواده که طی پروژه‌ای در سال 95 تهیه شد، عنوان کرد و افزود: پروژه این سند در سال 97 آغاز شده و بر اساس برنامه مردم‌محور و به‌دور از نظر شخصی مسئولان اولویت‌بندی می‌شود.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با ذکر اینکه ویژگی این سند در 31 استان کاملا قابلیت مطالبه‌گری را برای زنان فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: دستاوردهای استخراجی از هر برنامه باید شاخص‌های پایش را داشته باشد.

وی ادامه داد: این سند برای نخستین بار در نظام برنامه‌ریزی کشور مبتنی بر خواسته و نیاز مردم با محدوده مشخص و بر مبنای منطقه جغرافیایی تدوین شده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده استفاده از داده‌های مستند را یکی دیگر از ویژگی‌های این سند خواند و افزود: این برنامه بر مبنای اولویت‌های استان به رفع خلاء‌ها و شکاف‌ها پرداخته و دقیقاً منطبق بر شاخص‌های عدالت جنسیتی است.

وی اذعان کرد: نرخ بالای بیکاری در میان زنان 15 تا 29 سال، افزایش روند طلاق، سن پایین ازدواج و مشارکت پایین زنان در تصمیم‌گیری‌ها یکی از مشکلات جامعه زنان استان کردستان است.

موحدی طبق این نتایج جمعیت بالای استان را 75 سال دانست و هشدار داد: این سن نشان‌دهنده بار تکلف بوده بنابراین باید مسئله سالمندی مورد توجه قرار گیرد.

وی وضعیت نامناسب بیمه زنان استان را ناشی از شغل غیررسمی آنها دانست و گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته وضعیت زنان کامیاران و بیجار نسبت به سنندج بهتر است.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده «خودکشی» را از عمده‌ترین مشکلات حوزه آسیب اجتماعی خواند و افزود: بیشتر این خودکشی‌ها در مریوان و بیجار است.

وی باسوادی را جزء شاخص‌های اتقای کیفی استان خواند و گفت: باید به‌صورت ویژه به بازماندگان جامانده از تحصیل توجه کرد چراکه آمار تحصیل زنان کردستان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به میانگین کشوری کمتر است.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: در حال حاضر 45 درصد سمن‌های استان در حوزه زنان و خانواده فعالیت دارند و امیدواریم با برنامه‌ریزی زنان شاهد فعالیت و مشارکت بیشتر آنها باشیم.

موحد با ذکر اینکه سند عدالت جنسیتی در همه دستگاها و سیستم ساترا بارگزاری شده و نیازمند توجه ویژه است، گفت: با اجرای کامل این سند شاهد تغییرات جدی در استان کردستان خواهیم بود.

انتهای پیام/

کدخبر: 1803


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise