یکشنبه، 30 تیر 1398 - 14:18

در پی بازدید اعضای فراکسیون زنان از عشایر استان تهران مطرح شد:

برگزاری نشست هم‌اندیشی جهت رفع مشکلات عشایر

رئیس فراکسیون زنان مجلس در پی بازدید از چادرهای عشایر استان تهران به منظور بررسی مشکلات آنها از آمادگی این فراکسیون برای برگزاری نشست هم‌اندیشی مسئولان مربوطه جهت رفع مشکلات این قشر خبر داد.

کرج - امید بانوان؛ خانه ملت نوشت، نمایندگان تهران عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی وضعیت زنان عشایر و استماع مطالباتشان به همراه قائم مقام سازمان امور عشایری ایران و مدیر کل امور عشایر استان تهران از چادرهای عشایر استان تهران واقع در لار و لتیان بازدید کردند.

ایجاد غرفه ویژه‌ عرضه محصولات دامی عشایر در نمایشگاه بین‌المللی به مناسبت عید قربان

در ابتدا شاپور علائی قائم مقام سازمان امور عشایری ایران ضمن قدردانی از نمایندگان مجلس دهم به دلیل مصوبات خوبی که در جهت بهبود وضعیت جامعه عشایری داشته‌اند، گفت: هم اکنون 600 خانوار عشایر که در مجموع جمعیت یک میلیون و 200نفری را تشکیل می‌دهند در کشور وجود دارند که در 15 هزار سامانه مستقر هستند.

وی با بیان اینکه در تهران 72 هزار هکتار مرتع وجود دارد که به دلیل نزدیکی به قله دماوند بهترین مراتع کشور محسوب می‌شوند، تصریح کرد: از تعداد 24 میلیون رأس دام در کشور 750 هزار رأس در تهران وجود دارد که 25 درصد گوشت قرمز مورد نیاز این شهر را تأمین می‌کند، ضمن اینکه همکاری عشایری در قالب محیط‌بانی با سازمان محیط زیست از دیگر افتخارات سازمان امور عشایری است.

علائی در ادامه از عشایر به عنوان نماد اقتصاد مقاومتی یاد کرد که در جهت توسعه پایدار و تأمین امنیت غذایی کشور گام برمی‌دارند.

قائم مقام سازمان امور عشایری ایران در مورد اقدامات درخور این دوره مجلس شورای اسلامی در جهت ارتقاء وضعیت جامعه عشایری خاطر نشان کرد: 12 پیشنهاد نمایندگان به مجلس در جهت بهبود وضعیت جامعه عشایری در صحن به تصویب رسید ضمن اینکه در برنامه ششم توسعه 17 بار از عشایر نام برده شده است، همچنین اهمیت این قشر در مجلس از اینجا به اثبات می‌رسد که تعداد 167 نماینده مجلس در فراکسیون عشایر عضویت دارند.

علائی افزود: تخصیص 159 میلیارد تومان در بند (ب) ماده (6) مالیات بر ارزش افزوده به جامعه عشایری از دیگر اقدامات درخور مجلس دهم بود که تحولی را در این حوزه ایجاد کرد.

قائم مقام سازمان امور عشایری ایران در پایان به عشایر نوید داد که به مناسبت عید قربان غرفه ویژه‌ای در نمایشگاه بین‌المللی تهران برای عرضه محصولات دامی آنها اعم از گوشت قرمز برپا خواهد شد.

 

هر کدام از عشایر میزان گوشت مورد نیاز 16 نفر را تأمین می‌کنند

در ادامه هاتف ممیزی مدیر کل امور عشایر استان تهران افزود: هم اکنون 600 خانوار عشایری متشکل از 4 ایل و 27 طایفه در استان تهران مستقر هستند؛ همچنین 14 هزار و 105 نفر از دیگر استان‌ها به جمعیت آنها اضافه شده است.

وی با یادآوری اینکه هر کدام از عشایر میزان گوشت مورد نیاز 16 نفر را تأمین می‌کنند، تصریح کرد: 200 تن گوشت مورد نیاز استان تهران از استان‌های اطراف تهیه می‌شود و این در حالی است که در تهران ظرفیت لازم برای تأمین این میزان گوشت وجود دارد و تحقق آن منوط بر فعال‌سازی واحدهای نیمه فعال، رفع بروکراسی اداری و توانمندسازی عشایر است که با تأمین اعتبارات امکان‌پذیر خواهد بود.

ممیزی یادآور شد: عمده مشکل عشایر استان تهران به بحث ارزش افزوده زمین برمی‌گردد که در تهران وجود دارد و متأسفانه تصرفاتی که در مسیر کوچ به خصوص در میان وعدها اتفاق افتاد باعث می‌شود صعوبت تردد و کوچ عشایر در استان تهران بیشتر خود را نشان دهد.

وی تأکید کرد: عدم تخصیص اعتبارات از دیگر مشکلاتی است که سازمان امور عشایری به عنوان متولی حمایت از این قشر با آن مواجه است کما اینکه عشایر در 6 ماه اول سال به واسطه‌ اینکه تعداد زیادی از آنها در منطقه ییلاقی مستقر می‌شوند می‌طلبد که تخصیص اعتبارات در این مدت حداکثر سقف رقم را داشته باشد تا بتوانیم این حوزه را ساماندهی کنیم.

ممیزی خاطر نشان کرد: در افق سال 1404 و برنامه راهبردی سازمان عشایر مواردی را برای توسعه متوازن شاخص‌های انسانی در جامعه عشایری لحاظ کردیم که نیازمند این است دستگاه‌های اجرایی مرتبط تعامل بهتری را با این سازمان داشته باشند تا بتوانیم سطح خدمات در این بخش را به گونه‌ای که در برنامه ششم توسعه تعریف شده به عشایر اختصاص دهیم.

وی عنوان کرد: هم اکنون در اصلاح تغذیه دام با مشکل مواجه هستیم و رفع آن نیز مستلزم این است که نسل آینده عشایر از تحصیلات دانشگاهی مرتبط برخوردار باشد و تحقق این مهم نیز به حوزه قانونگذاری ارتباط دارد.

مدیرکل امور عشایر استان تهران در پایان از نمایندگان مجلس به دلیل مصوباتی که در جهت کاهش مشکلات مالی، بهداشتی و امنیتی عشایر داشتند، قدردانی کرد.

پیگیری وضعیت آموزش و بهداشت و درمان جامعه عشایری توسط فراکسیون زنان

فریده اولادقباد با بیان اینکه عشایر مرزداران کشور و نظام جمهوری اسلامی هستند که بدون هیچ‌گونه مطالبه‌ای در این حوزه فعالیت می‌کنند، بر ضرورت حمایت مسئولان از این قشر تأکید کرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش اثرگذار جامعه عشایری در تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه کشور افزود: تأمین گوشت مورد نیاز کشور یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که توسط جامعه عشایری محقق می‌شود چرا که این اقدام مانع خروج ارز به دیگر کشورها می‌شود از سوی دیگر سلامت و ایمنی گوشت‌های وارداتی یکی از دغدغه‌های فراکسیون زنان است که رفع آن نیز در گرو ممانعت از قاچاق و توانمندسازی عشایر است.

اولادقباد با تأکید بر ضرورت توجه به وضعیت حوزه بهداشت و درمان و آموزش جامعه عشایری خاطر نشان کرد: هم اکنون یکی از دغدغه‌های فراکسیون زنان مجلس این است که در جامعه عشایری کودکان بازمانده از تحصیل وجود نداشته باشند که تحقق این مهم توجه ویژه مسئولان وزارت آموزش و پرورش را می‌طلبد بنابراین سازمان امور عشایری باید مشکلات موجود در این بخش را مکتوب به ما ارائه دهند تا بتوانیم این موضوع را قبل از آغاز فصل مدارس یعنی اول مهر ماه پیگیری کنیم از سوی دیگر لازم است برای رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان جامعه عشایری به خصوص برای زنان و دختران که به پزشک متخصص دسترسی ندارند باید یک پرستار یا بهیار برای ارائه خدمات به آنها در این منطقه مستقر شود.

وی با اشاره به ضرورت تحصیل دانش آموزان عشایری مرتبط با حوزه فعالیت جامعه عشایری تأکید کرد: ما هم از طریق کمیسیون آموزش و تحقیقات و هم فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا مانع از مهاجرت جوانان عشایری شده و به گونه‌ای محقق شود که رشته تحصیلی آنها تلفیقی از دانش آکادمیک و مهارت‌های لازم متناسب با نیاز زندگی جامعه عشایری باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که پیوسته دغدغه فراکسیون زنان بوده حمایت از صنایع دستی جامعه عشایری و سهم آن از تولیدات ناخالص است که در این مورد لازم است بازارچه‌ای ایجاد شود تا محصولات آنها عرضه شود.

وی با انتقاد از وضعیت دسترسی جامعه عشایری به وسایل ارتباط جمعی تصریح کرد: ییلاق عشایر استان تهران نقطه کور محسوب می‌شود به همین دلیل آنها از خدمات پوشش تلفن همراه و اینترنت بی‌بهره هستند بنابراین این موضوع را از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری خواهیم کرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان عنوان کرد: فراکسیون زنان این آمادگی را دارد که با برگزاری جلسه‌ای با حضور روسای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فنی و حرفه‌ای و امور عشایری روند همکاری این سازمان‌ها در جهت رفع دغدغه‌های جامعه عشایری را تسریع بخشد.

استفاده از انرژی خورشید منبع درآمد مناسبی برای عشایر ایجاد می‌کند

پروانه مافی با تأکید بر اینکه مجلس و دولت باید در جریان مشکلات عشایر قرار گیرند، افزود: نبود شغل یکی از معضلاتی است که سراسر کشور با آن مواجه هستند اما استفاده از پنل‌های خورشیدی در جهت تولید انرژی از جمله راهکارهایی است که جامعه عشایری می‌توانند به منظور درآمدزایی به ویژه برای جوانان خود از آن بهره ببرند.

نایب رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بستر لازم برای تحقق این امر فراهم بوده، تأکید کرد که به طور قطع وزارت نیرو در این مسیر به جامعه عشایری کمک می‌کند و مجلس نیز از آنها حمایت خواهد کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در رابطه با مشکل اجرای طرح هادی که موانعی را در مسیر استقرار عشایر نزدیک روستاها و شهرها ایجاد کرده است، تصریح کرد: بنیاد مسکن در این رابطه عملکرد مناسبی نداشته یا متناسب با نیاز موجود نبوده است بنابراین باید این موضوع به طور جدی پیگیری شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: عشایر باید در جریان اطلاعات لازم در خصوص مصوبات مجلس که بر ارتقاء وضعیت زندگی این قشر تأکید می‌کند، قرار بگیرند ضمن اینکه جوانان عشایر نیز باید از طریق ارتباط با مسئولان مربوطه برای رفع مشکلات جامعه عشایری تلاش کنند.

ضرورت تدوین لایحه جامع ساماندهی امور عشایر برای رفع مشکلات این قشر

سیده فاطمه ذوالقدر با بیان اینکه تعامل بیشتر بین مجلس و سازمان امور عشایری به رفع مشکلات جامعه عشایری منتهی خواهد شد، گفت: به دنبال بازدیدی که از وضعیت دامداران پردیس داشتم متوجه شدم که آنها نمی‌توانند گوسفندان خود را به راحتی برای چَرا ببرند و در این خصوص با محدودیت مواجه هستند که لازم است سازمان امور عشایر در جهت رفع این مشکل ورود کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون لازم است ضرورت حمایت از صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و رفع مشکلات زنان عشایر در قالب لایحه جامعه ساماندهی امور عشایر تدوین شود ضمن اینکه ردیفی در بودجه 99 برای آن ایجاد شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد که جامعه عشایری نیز باید از امتیاز مندرج در مصوبه مجلس برای حمایت از محیط بانان و جنگل بانان بهره‌مند شود.

لازم به ذکر است در پی بازدید نمایندگان مجلس از چادرهای عشایر، تعدادی از آنها به رهاسازی زباله‌ها در اطراف چادر عشایر توسط گردشگران، نبود پزشک متخصص برای درمان عشایر، وجود موانعی در مسیر تردد گله‌ها، انواع دخل و تصرف در محل استقرار عشایر، انسداد مسیر تردد عشایر بعد از احداث بزرگراه‌ها، نبود اجرای صحیح تبصره (18) برای ارائه تسهیلات وام، نبود پوشش بیمه‌ای و کمبود داروهای دامپزشکی که سلامت محصولات غذایی تولید شده را تهدید می‌کند از جمله چالش‌هایی یاد کردند که جامعه عشایر با آن مواجه هستند.

انتهای پیام/

کدخبر: 1855


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise