پنجشنبه، 03 مرداد 1398 - 11:18

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب خبرداد

موافقت با تشکیل حزب جمهوریت ایران اسلامی

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از موافقت کمیسیون متبوعش با تاسیس حزب جمهوریت ایران اسلامی به دبیری حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا خبر داد.

کرج - امید بانوان؛ ایسنا نوشت؛ حمید ملانوری در جمع خبرنگاران در ساختمان وزارت کشور گفت: از ۲۵۰ حزب ثبت شده کشور تاکنون ۱۱۰ پروانه فعالیت خود را با شاخص هایی که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تنگ کرده تطبیق داده اند و ۵ حزب نیز با قانون جدید پروانه فعالیت خود را دریافت کردند.

وی افزود: ۱۰ حزب در مهلت قانونی وارد فرآیند انجام کار شدند و باید با تکمیل پرونده، فعالیت خود را بر اساس قانون با معیارهای ماده ۱۰ احزاب تطبیق دهند. ۱۳۰ حزب باقی‌مانده نیز باید فرآیند تاسیس حزب را با قانون جدید و از اول شروع کنند.

ملانوری ادامه داد: در کنار توسعه سیاسی و فعالیت احزاب خواستار قانون مداری تشکل ها و احزاب سیاسی و تشکیل احزاب قوی هستیم چراکه در تصمیم گیری های کلان کشور تاثیرگذارند و قرار است در آینده امور کشور مداخله مشارکت داشته باشند.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از بررسی و موافقت کمیسیون با اساسنامه، مرامنامه، مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی پنج حزب خبر داد و افزود: با اساسنامه، مرامنامه، مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی حزبهای مردم سالاری، رهپویان انقلاب اسلامی، جامعه زینب و سازمان عدالت و ایران اسلامی و همدلی ملی تحول خواه در جلسه امروز موافقت شد.

وی متذکر شد: اعضایی که تمایل دارند در قالب جبهه ها و ائتلاف ها فعالیت کنند باید فرم اطلاعات مربوطه که شامل نوع فعالیت نام اطلاعات و حوزه فعالیت آن است را توسط دبیران خود تکمیل و به اطلاع کمیسیون ماده ۱۰ سال برساند و این کمیسیون نیز به عنوان مطلع در جریان تصمیمات احزاب قرار خواهد گرفت که این فرایند منجر به موافقت کمیسیون با تشکیل جبهه ها و ائتلاف ها خواهد شد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب خاطرنشان کرد: شورای برنامه‌ریزی یا شوراهای هماهنگی صرفاً می توانند به عنوان زیرمجموعه جبهه ها و ائتلاف ها تشکیل شوند تشکیل شده و فعالیت کنند اما اگر به موارد فوق ذکر شده توجه نکنند به آنها تذکر می‌دهیم.

وی همچنین از فاقد مجوز بودن شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان سخن گفت.

ملانوری همچنین از موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تشکیل جبهه هماهنگی اصلاحات با محدوده کشوری خبر داد و افزود: اینجا به مدت ۳۰ سال برای فعالیت های سیاسی فرهنگی و اجتماعی تشکیل می‌شود و فعالیت‌هایش قانونی است.

وی همچنین از بررسی و موافقت با تشکیل جبهه جمنا، جبهه اصولگرایان استان قم، جبهه عدالت، رفاه و پیشرفت و جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی در کمیسیون تحت امرش خبر داد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از موافقت این کمیسیون با تشکیل شعب استانی احزاب سخن گفت و افزود: در دبیرخانه کمیسیون مباحث زیادی پیرامون این موضوع مطرح شد و مطابق مواد ۶، ۱۱ و ۱۳ قانون قرار شد طبق روال قبل صلاحیت اعضای شعب استانی محرز شود.

وی ادامه داد: بر این اساس در استان زنجان صلاحیت دبیران شعب حزب جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، حزب جمعیت حامیان انقلاب اسلامی، حزب ندای ایرانیان، حزب مستقل کار و حزب همبستگی دانش آموختگان ایران برای کمیسیون محرز شد.

ملانوری ادامه داد: در تهران صلاحیت شعبه حزب جامعه جوانان متحد اسلامی، در لرستان صلاحیت حزب جمعیت حامیان انقلاب اسلامی، حزب جمعیت حامیان حقوق بشر زنان، حزب جمعیت زنان مسلمان نواندیش و حزب مردم سالاری و در یزد صلاحیت حزب اراده ملت ایران محرز شد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در عین حال از محرز نشدن صلاحیت دبیر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در استان ایلام خبر داد و احراز صلاحیت وی را مستلرم زمان بیشتری دانست.


وی از موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تمدید پروانه اقلیت‌های مذهبی از جمله انجمن ملی فرهنگی ارامنه تهران، انجمن زرتشتیان کرمان و انجمن زرتشتیان اهواز خبر داد.ملانوری با اشاره به گزارش سازمان بازرسی کل کشور در خصوص فعالیت‌های اقتصادی خانه کشاورز گفت: گزارش سازمان مذکور با حضور نماینده خانه کشاورز در جلسه امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد خانه کشاورز سهامش در شرکت اعلام شده را به افراد غیر واگذار کند چرا که احزاب نمی توانند فعالیت اقتصادی و انتفاعی داشته باشند.


انتهای پیام

کدخبر: 1876


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise