آرشیو، 23 آذر 1394 - 19:31

زنان در مقایسه با مردان نیاز به خواب بیشتری دارند

طبق مطالعه اخیر محققان، از آنجایی که مغز زنان پیچیده تر است، نیاز به زمان بیشتری برای آرامش و استراحت در طول شبانه روز دارند.

کرج - امید بانوان؛ مهر نوشت؛ به گفته محققان دانشگاه لابرو انگلستان، از آنجائیکه زنان دارای مغزی پرمشغله و چندمهارتی هستند، به طور میانگین نیاز به ۲۰ دقیقه زمان استراحت بیشتری نسبت به مردان دارند که البته این ۲۰ دقیقه در مورد زنان متفاوت بوده و می تواند کمتر یا بیشتر هم باشد.

پروفسور «جیم هورن»، مدیر این گروه تحقیق، در این باره می گوید: «یکی از عملکردهای اصلی خواب این است که به مغز اجازه می دهد خود را بازیابی و احیاء نماید. در طول مدت خواب، کورتکس مغز که مسئول بخش حافظه و زبان است، خود را از سایر حواس رها کرده و به حالت ریکاوری و بازیابی می رود.»

وی در ادامه می افزاید: «هرچقدر شما از مغزتان در طول روز بیشتر استفاده کنید، مغز بیشتر نیاز به ریکاوری و احیاء دارد و در نتیجه شما نیاز به خواب بیشتری دارید. از آنجائیکه زنان چند مهارتی هستند و می توانند همزمان چندین کار را با هم انجام دهند، از اینرو بیش از مردان از مغزشان استفاده می کنند. پس خواب شان هم بیشتر است. البته مردانی هم که دارای شغل پیچیده ایی بوده و نیاز به تصمیم گیری های متعدد دارند، بیش از مردان دیگر به خواب نیاز دارند. اما شاید به اندازه زنان نباشد.»

در مطالعه ایی دیگر با بررسی ۲۱۰ زن و مرد میانسال مشخص شد که زنان بیش از مردان به خاطر کم خوابی متحمل مشکلات سلامت می شوند.

محققان می گویند: «ما دریافتیم که در زنان، کم خوابی و بدخوابی ارتباط قوی ایی با میزان بالای اندوه و ناراحتی روانشناختی، افسردگی و خشم و عصبانیت دارد. در مقایسه، این احساسات هیچ ارتباطی با همین میزان اختلال در خواب در مردان ندارد.»

انتهای پیام/ 

کدخبر: 226


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise