یکشنبه، 03 آذر 1398 - 14:09

چهارمین علت مرگ‌های سرطانی مردان و زنان چیست؟

یک فوق تخصص گوارش و کبد، گفت: بیشترین سن ابتلا به سرطان لوزالمعده بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی است که شانس ابتلای مردان نسبت به زنان کمی بیشتر است.

کرج- امید بانوان؛ مهر نوشت؛ عباس یزدانبد،  در خصوص سن ابتلا به این بیماری، اظهار کرد: سرطان لوزالمعده به ندرت قبل از ۴۰ سالگی دیده می‌شود و بیشترین سن ابتلا بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی است که شانس ابتلای مردان نسبت به زنان کمی بیشتر بوده و سرطان لوزالمعده از نظر پیش آگاهی وخیم، چهارمین علت مرگ به دلیل سرطان در بین مردان و زنان است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه سرطان لوزالمعده به سادگی با انجام آزمایشات خونی، سونوگرافی و سی‌تی اسکن تشخیص داده می‌شود، تصریح کرد: آدنوکارسینوم لوزالمعده در ۹۰ درصد موارد هنگام تشخیص به علت پیشرفته بودن بیماری غیر قابل جراحی است. لذا پیش‌آگاهی آدنوکارسینوم لوزالمعده بسیار ضعیف بوده و بعد از تشخیص بیماری ۸۰ درصد افراد، زیر یک سال عمر خود را از دست می دهند.

یزدانبد ادامه داد: در درصد کمی از بیماران که سرطان از نوع اعصاب و غدد لوزالمعده است، نتیجه درمان‌های جراحی و دارویی خوب بوده و بیش از ۶۵ درصد این بیماران بیش از ۵ سال زنده می‌مانند.

وی، مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را استعمال دخانیات، چاقی، دیابت و شرایط ژنتیکی خاص و نادر عنوان کرد و گفت:  در صورت عدم استعمال دخانیات، کنترل چاقی و دیابت احتمال ابتلا به این نوع سرطان کاهش می‌یابد.

یزدانبد خاطرنشان کرد: سرطان لوزالمعده در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد اما اگر در ناحیه سر لوزالمعده باشد ایجاد علایمی مثل زردی پوست، درد شکم و یا درد کمر، کاهش وزن پیشرونده، بی‌اشتهایی، کم رنگی مدفوع، ادرار تیره و خارش بدن خواهد کرد و در صورت واقع شدن در ناحیه تنه و دم لوزالمعده علایم غالب  شامل درد مداوم قسمت بالایی شکم، بی‌اشتهایی و کاهش وزن پیشرونده خواهد بود.

انتهای پیام/

کدخبر: 2338


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise