آرشیو، 21 فروردینفروردین 1394 - 19:32

تاثیر آلودگی هوا در بروز لکه‌های تیره روی پوست زنان

تحقیقات جدید نشان می‌دهد آلودگی هوا ناشی از ترافیک اتومبیل‌ها موجب ایجاد لکه‌های تیره بر روی پوست زنان می‌شود.

کرج - امید بانوان؛ مهر نوشت؛ عمدتاً ایجاد لکه‌های تیره بر روی پوست به افزایش سن نسبت داده می‌شود و به ندرت آن را ناشی از آلودگی می‌دانند. اما طبق یک مطالعه جدید، آلودگی هوا، به خصوص آلودگی ناشی از ترافیک، با بروز لکه‌های تیره بر روی پوست زنان مرتبط است. محققان آلمانی معتقدند گازهای منتشرشده از وسایط نقلیه مسئول این تغییر رنگ و بروز لک بر روی پوست هستند.

«جین کراتمن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «آلودگی هوا ناشی از ترافیک جاده‌ای دارای غلظت بالای دی اکسید نیتروژن است که معمولا با ریسک عملکرد ضعیف ریه و سرطان ریه مرتبط است. اما تاثیرات دی اکسید نیتروژن بر روی پوست انسان مورد مطالعه قرار نگرفته بود.»

در این مطالعه، محققان لک‌ها و کک مک‌های ایجاد شده بر روی پوست زنان را مورد بررسی قرار دادند. کک مک‌ها، خال‌های تیره کوچکی هستند که ابتدا به صورت خال‌های کوچک ظاهر شده و بعد بزرگ می‌شوند. این خال‌ها، بر روی پوست صورت، بازوها و دست‌ها ظاهر می‌شوند.

در این مطالعه، محققان دو گروه از زنان را مورد بررسی قرار دادند. یک گروه متشکل از ۸۰۶ زن آلمانی سفیدپوست با رده سنی ۶۷ تا ۸۰ سال بودند که به طور میانگین ۲.۶ ساعت در روز در معرض نور خورشید قرار داشتند. گروه دوم متشکل از زنان چینی با رده سنی ۲۸ تا ۷۰ سال بودند که به طور میانگین ۳.۵ ساعت در روز در معرض نور خورشید قرار داشتند.

محققان این تحقیق، ارتباطی بین میزان دی اکسید نیتروژن و ایجاد کک مک بر پشت دست‌ها یا بازوها مشاهده نکردند، اما آنها متوجه شدند که قرارگیری در معرض دی اکسید نیتروژن موجب افزایش ظهور کک مک بر روی گونه‌های زنان آلمانی و چینی بالاتر از ۵۰ سال شد. محققان دریافتند که دی اکسید نیتروژن دارای تاثیر شدیدی بر بروز کک مک در مقایسه با سایر موارد است.

کدخبر: 277


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise