آرشیو، 21 فروردینفروردین 1394 - 19:32

تغییرات فصلی بر حافظه بلند مدت تاثیر دارد

طبق یافته محققان، تغییرات فصلی بر حافظه و توجه افراد تاثیر می‌گذارد.

کرج - امید بانوان؛ مهر نوشت؛ نتایج مطالعات محققان بلژیکی نشان می‌دهد قدرت مغز در اوقاتی از سال بسیار قوی‌تر می‌شود. محققان دانشگاه لیژ بلژیک با مطالعه ۲۸ فرد بزرگسال جوان به تفاوت‌های فکری در هر فصل دست یافتند.

گیلز واندوال، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «اگرچه نتایج مطالعه ما قطعی نیست، اما نشان می‌دهد افراد مبتلا به اختلالات فصلی نظیر افسردگی در برخی ماه‌های مشخص سال، بیشتر مستعد تاثیرات فصلی بر مغزشان هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «همواره فصل‌ها نقش مهی در زندگی حیوانات نظیر تولیدمثل و خواب زمستانی داشته‌اند، اما در مورد انسان‌ها، این تاثیرات مربوط به تغییر خلق و خوی آنها در برخی فصول است.»

معمولا اختلال فصلی که با علائم نوع افسردگی همراه است در فصول پاییز و زمستان ظاهر می‌شود. برای درمان این نوع افسردگی از نوردرمانی استفاده می‌شود که به خاطر تفاوت‌های فصلی در نور خورشید است.

به گفته واندوال، فصل‌ها بر هورمون‌ها، سیستم ایمنی و انتقال دهنده‌های عصبی هم تاثیر دارند. از اینرو تغییرات فصلی بر توانایی‌های فکری تاثیر می‌گذارد.

بر اساس اسکن‌های مغزی انجام شده در این مطالعه، مهارت‌های دقتی شرکت کنندگان نزدیک به فصل تابستان، مخصوصا ماه ژوئن، در بهترین حالت است و در روزهای نزدیک به زمستان، به خصوص ماه دسامبر، در بدترین وضعیت قرار دارد. همچنین حافظه کوتاه مدت در فصل پاییز در بهترین وضعیت و در فصل بهار در بدترین وضعیت قرار دارد.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 278


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise