آرشیو، 25 فروردینفروردین 1394 - 19:32

فاصله ۷۲ درصدی دسترسی زنان و مردان به مشاغل مزد و حقوق بگیری

 مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده گفت: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۳، مردان ۸۶ درصد و زنان تنها ۱۴ درصد از تمام مشاغل کارگری و کارمندی (مشاغل مزد و حقوق بگیری) را در کشور اشغال کرده‌اند.

کرج - امید بانوان؛ ایلنا نوشت؛ وحیده نگین با بیان این مطلب وضعیت دسترسی زنان و مردان به مشاغل مزد و حقوق بگیری را ناعادلانه خواند.

وی در عین حال به مقایسه سهم مزد و حقوق بگیری زنان در ایران با منطقه جنوب آسیا پرداخت و گفت: در ایران زنان از سطح سواد و تخصص بالاتری در مقایسه با متوسط جنوب آسیا برخوردارند اما سهم آنان از اشتغال مزد و حقوق بگیری به میزان قابل توجهی کمتر از این سهم در منطقه جنوب آسیا است.

نگین افزود: در جنوب آسیا زنان حدود ۲۲ درصد از تمام مشاغل مزد و حقوق بگیری را در اختیار دارند، اما در ایران این سهم همانگونه که اشاره شد ۱۴ درصد است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده با بیان اینکه «نسبت مزدبگیری مردان در ایران در مقایسه با زنان بسیار بیشتر است»، افزود: آمارهای رسمی نشان می‌دهند که نسبت جنسی مزد بگیری کشور در سال گذشته، ۵۷ و ۵ دهم درصد بوده است.

بر این اساس به ازای هر یکصد زن مزد و حقوق بگیر در سال ۹۳، ۵۷۵ مرد در کشور، مزد و حقوق بگیر بوده‌اند.

 

انتهای پیام/ 

کدخبر: 294


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان