پنجشنبه، 01 خرداد 1399 - 01:51

هیئت‌رئیسه بهارستان، منهای زنان؟

تشکیل فراکسیون زنان مجلس یازدهم در‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

کرج - امید بانوان؛ اصفهان زیبا نوشت؛ تعداد زنان در مجلس شورای اسلامی ‌رو به افزایش است. از مجالس اول، دوم و سوم مجلس که تنها چهار کرسی سهم زنان شد عبور کنیم، فراکسیون زنان در مجلس چهارم ۹ عضو، در مجلس پنجم ۱۴ عضو و در مجالس ششم و هفتم ۱۳ عضو داشتند. این روند اما به یک‌باره منفی شد و در مجلس هشتم، هشت نماینده و در مجلس نهم، ۹ نماینده زن حضور داشتند.

مجلس دهم اما رکورد را شکست و ما شاهد بیشترین حضور زنان در مجلس بودیم و تعداد نمایندگان زن مجلس به ۱۷ نفر رسید که ۱۳ نفر در مرحله اول و چهار نفر نیز در مرحله دوم انتخاب شدند.

به گزارش خبرآنلاین، در مرحله اول انتخابات مجلس یازدهم هم ۱۷ زن به مجلس راه یافتند که یک نفر (فاطمه رهبر) بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. اگر فاطمه آجرلو، که از حوزه انتخابیه کرج به مرحله دوم رقابت راه یافته، پیروز شود تعداد زنان مجلس یازدهم با زنان مجلس دهم برابر می‌شود.

شاید بتوان گفت اوج اقدامات زنان در مجلس دهم آنجایی بود که توانستند قوانینی را به نفع زنان تصویب کنند. از جمله آنها می‌توان به اخذ تابعیت فرزندان مادران ایرانی و حمایت از قربانیان اسیدپاشی اشاره کرد.

علی لاریجانی نیز در توصیف عملکرد زنان مجلس دهم می‌گوید: «زنان نماینده در مجلس دهم با متانت، مسائل مهمی ‌را پیگیری کردند که برخی همچون کاهش ساعت کاری زنان کاملا به حوزه بانوان ارتباط داشت و در حوزه روستاها، استاندارد و هوای پاک توانستند مجموعا مسائل مهمی ‌را در کشور به سامان برسانند.»

اما به‌رغم افزایش تعداد زنان راه‌یافته به پارلمان، هنوز هیچ زنی پایش به هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ‌باز نشده و با وجود اینکه در اجلاسیه‌های مختلف مجلس که بحث تعیین هیئت‌رئیسه مطرح بوده زنان کاندیدای حضور در سمت‌های مختلف هیئت‌رئیسه شده‌اند، اما طلسم تکیه زدن بر یکی از ۱۲ کرسی مهم مجلس همچنان شکسته نشده است.

ساختار مردانه مجلس مانع نمایندگان زن

اگرچه زنان در ادوار مختلف تلاش‌های بسیاری برای تاثیرگذاری بیشتر ونقش‌آفرینی در ساختارهای قدرت مجلس انجام دادند، اما با توجه به ساختار مردسالارانه پارلمان خیلی نتوانستند ظهور و بروز داشته باشند؛ موضوعی که گلایه بسیاری از زنان نماینده را در این سال‌ها برانگیخته است؛ آن‌چنان که فراکسیون امید در چهار سال حضورش در پارلمان چندین بار برای فرستادن زنان به هیئت رئیسه مجلس خیز برداشت، اما بازهم رأی مجلسی‌ها به سبد زنان ریخته نشد. از همین روست که تاکنون بالاترین پست زنان نماینده در ادوار مختلف مجلس حضور در هیئت‌رئیسه کمیسیون‌ها بوده است و بس.

دورماندن زنان از کرسی‌های مهم مدیریتی در مجلس در حالی رخ می‌دهد که طی ادوار اخیر انتخابات مجلس، حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی تبدیل به یک امتیاز برای رأی‌گرفتن از مردم شده اما به‌رغم این شعارها شاهد بودیم زمانی که انتخابات برگزار و رأی‌ها گرفته می‌شود، دیگر کمتر نامی‌از زنان به گوش می‌رسد. حتی وقتی پای طرحی برای افزایش حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی مطرح شد، مردان مجلس با آن همراهی نکردند؛ به طوری که پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران، می‌گوید: «ساختار قدرت و سابقه پدرسالارانه جامعه، دو عاملی هستند که همدیگر را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند که زنان واقعا عقب بمانند.» اتفاقی که در زمان بستن لیست انتخاباتی اصول‌گرایان نیز رخ داد، آن زمان و در حالی که حداد عادل و شورای ائتلاف تاکید داشتند که به زنان سهم و جایگاه می‌دهیم، اما زمانی‌که شورای ائتلاف با جبهه پایداری در هم آمیختند، تعدادی از زنان را از لیست خود حذف کردند و شعارهایی که درحمایت از زنان می‌دادند از همان ابتدا فدای سهم دادن به وحدت‌شکنان شد.

اختلاف در اردوگاه زنان پارلمان

مجلس یازدهم از هفتم خرداد آغاز به کار می‌کند؛ اما هنوز زنان مجلس یازدهم برنامه‌ریزی مشخصی برای هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مجلس ندارند. فراکسیون زنان در مجلس یازدهم هنوز تشکیل نشده و اگر چه به گفته پروین صالحی، منتخب مردم مبارکه در مجلس یازدهم، یکی از لیدرهای تشکیل این فراکسیون زهره الهیان است، اما خود او در گفت‌وگویی به‌طور کلی اقدام به‌منظور تشکیل فراکسیون زنان را رد می‌کند.

از سوی دیگر آن‌طور که الهام آزاد، منتخب مردم نایین، و پروین صالحی، منتخب مردم مبارکه، گفته اند دو نماینده زن به حضور در هیئت‌رئیسه تمایل دارند، اما تاکنون چراغ سبزی از سوی مردان پارلمان به آنها نشان داده نشده است.

پروین صالحی همچنین می‌گوید: «خانم محمودی آمادگی خود را برای دبیری هیئت‌رئیسه مجلس اعلام کردند؛ همچنین خانم فلاحی هم برای هیئت‌رئیسه مجلس اعلام آمادگی کردند.» او به برنامه زنان برای هیئت‌رئیسه کمیسیون‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «با توجه به صحبت‌های زنان مجلس یازدهم برخی از آنها برای حضور در هیئت‌رئیسه کمیسیون‌ها راغب هستند؛ اما باید منتظر رأی‌گیری در فضای حقیقی بود.»

کاندیداهای ریاست مجلس به زنان وعده‌ای ندادند

این منتخب مجلس یازدهم در پاسخ به اینکه آیا رایزنی کاندیداهای ریاست مجلس با نمایندگان زن همراه با وعده‌ و ‌وعید دادن سهم و کرسی به زنان بوده است یا نه، می‌گوید: «اطلاعی ندارم و در جلسه‌ای حضور نداشتم که وعده‌ای به زنان داده شده باشد. »

الهام آزاد نیز با اشاره به اقدامات زنان مجلس برای حضور در هیئت‌رئیسه مجلس می‌گوید: «بحث حضور زنان در هیئت‌رئیسه مجلس مطرح است و احتمالا دو منتخب زن نیز برای صندلی دبیری هیئت‌رئیسه کاندیدا می‌شوند.» او ادامه می‌دهد: « زنانی که می‌خواهند برای هیئت‌رئیسه مجلس کاندیدا شوند این موضوع را مطرح می‌کنند؛ اما مشخص نیست چقدر مورد استقبال قرار بگیرد. امیدواریم زنان در هیئت‌رئیسه مجلس حضور داشته باشند؛ چون نیمی ‌از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و در مجلس زنانی را داریم که می‌توانند در هیئت‌رئیسه مجلس فعالیت کنند». این منتخب مردم در مجلس یازدهم تاکید می‌کند که تاکنون کاندیداهای ریاست مجلس وعده‌ای برای حضور زنان در هیئت‌رئیسه ندادند.

اما و اگر بر سر تشکیل فراکسیون زنان

آن‌گونه که از خبرها برمی‌آید، فراکسیون زنان مجلس هم هنوز پا نگرفته است. پروین صالحی مبارکه، منتخب مردم مبارکه، در این خصوص می‌گوید: «تاکنون تنها بحث مقدماتی تشکیل فراکسیون زنان مطرح شده است. زنان ۵۰ درصد از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و شرایط، ویژگی‌ها و نیازهای خاص خودشان را دارند؛ بنابراین تشکیل فراکسیون زنان برای پیگیری حقوق این قشر از جامعه از سوی ۱۶ یا ۱۷ نماینده زن ضروری و لازم است؛ البته تاکنون ۱۶ زن به مجلس یازدهم راه یافتند، اما انتخابات در کرج به مرحله دوم کشیده شده و احتمال دارد خانم آجرلو به مجلس یازدهم راه یابند».

او در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون زنان مجلس یازدهم جلسه‌ای با یکدیگر داشتند، می‌گوید: «خیر، تا کنون جلسه رسمی ‌نداشتیم و تنها صحبت‌های ابتدایی به منظور تشکیل فراکسیون زنان مطرح شده است». صالحی در خصوص اینکه چه کسی به دنبال تشکیل فراکسیون زنان است، اظهار می‌کند: «دو نفر از دوستان، تشکیل فراکسیون زنان را دنبال می‌کنند. یک بار اعلام کردند که جلسه‌ای تشکیل می‌شود که به‌دلیل کرونا این جلسه هم تشکیل نشد. این جلسه به زمان دیگری موکول شد؛ اما هنوز زمان آن اعلام نشده است.

خانم الهیان یکی از زنانی است که به‌دنبال تشکیل فراکسیون زنان در مجلس یازدهم هستند.» در حالی‌ که پروین صالحی، منتخب مردم مبارکه، می‌گوید الهیان به دنبال تشکیل فراکسیون زنان است؛ اما او به‌صورت کلی اقدام برای تشکیل فراکسیون زنان را رد می‌کند. زهره الهیان، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم، اظهارنظر در خصوص تشکیل فراکسیون زنان را زودهنگام عنوان می‌‌کند و می‌گوید: «تاکنون اقدامی ‌برای تشکیل فراکسیون زنان مجلس یازدهم انجام نشده است.» او در پاسخ به این پرسش که آیا عدم اقدام برای تشکیل فراکسیون زنان در زمانی‌ که برای هیئت‌رئیسه مجلس تصمیم‌گیری می‌شود، شانس زنان را برای حضور در هیئت‌رئیسه کم نمی‌کند، تاکید می‌کند: «من فرصت مصاحبه ندارم؛ اما هماهنگی‌هایی در آینده انجام خواهد شد.»

به ریاست فراکسیون زنان فکر نکردیم

الهام آزاد، منتخب مردم نایین در مجلس یازدهم، درباره تلاش‌ها برای تشکیل فراکسیون زنان مجلس می‌گوید: «فراکسیون زنان هنوز تشکیل نشده است. بعد از تشکیل مجلس یازدهم، فراکسیون زنان تشکیل می‌شود و با رأی‌گیری رئیس فراکسیون انتخاب می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «با 16 زن مجلس یازدهم جلسه‌ای داشتیم و به وحدت و اتحاد خوبی رسیدیم و هیچ وقت هم فکر نکردیم که چه کسی رئیس فراکسیون باشد. تاکنون صحبت‌هایی که انجام دادیم در خصوص این بوده که چه کارهایی را می‌خواهیم در فراکسیون زنان انجام دهیم؛ اما انتخاب رئیس فراکسیون بعد از آغاز به کار مجلس انجام می‌شود.»

کدخبر: 3030


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise