آرشیو، 30 فروردینفروردین 1394 - 19:30

خواب کافی و ورزش موجب کاهش بروز سکته می‌شود

به گفته محققان، افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند و خواب شبانه کافی دارند کمتر در معرض ریسک بروز سکته هستند.

کرج- امید بانوان: مهر نوشت؛ محققان مرکز پزشکی لانگون نیویورک در مطالعه‌ای گسترده دریافتند از بین حدود ۳۰۰ هزار فرد بزرگسال تحت مطالعه، افرادی که خواب منظم ۷ تا ۸ ساعت در طول شب داشتند در مقایسه با افرادی که کمتر یا بیشتر می‌خوابیدند ۲۵ درصد کمتر دارای فاکتورهای بروز سکته بودند.

بیشترین میزان بروز سکته در بین افرادی مشاهده شد که خواب طولانی بیش از ۸ ساعت داشتند. اما افرادی هم که کمتر از ۷ ساعت در طول شب می‌خوابیدند دارای این ریسک مضاعف بودند.

به گفته محققان، یافته‌های این مطالعه بیانگر این مطلب است که باید بیشتر بر اهمیت خواب در ریسک بروز سکته تاکید شود.

«عزیزی سیکسیز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «شواهد تحقیقاتی ما نشان می‌دهد که برای داشتن یک سبک زندگی سالم، خواب کافی سومین ستون این رکن در کنار رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم است.»

به گفته این محققان، «کلیه‌ها، قلب و مغز در طول مدت خواب کمتر کار می‌کنند. حال اگر شما خواب کافی نداشته باشید، کاهش در عملکرد کاری این اندام هم اتفاق نمی‌افتد. از اینرو کمبود خواب می‌تواند تاثیر مستقیمی بر عروق و قلب داشته باشد.

در مورد افراد پرخواب هم، خواب بیش از حد با کاهش فعالیت در طول روز مرتبط است.» این تیم تحقیق دریافته است که تلفیق عادات خواب خوب و ورزش منظم با کاهش متعاقب ریسک بروز سکته مرتبط است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 307


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise