آرشیو، 2 فروردیناردیبهشت 1395 - 19:30

جوانان باید در حد عرف از بیماری‌های مردان مطلع شوند

دبیر انجمن اورولوژی ایران گفت:با توجه به شیوع بیماری های منتقله جنسی در جوانان و آسیب های ناشی از حوادث رانندگی، امسال اولویت روز ملی سلامت مردان توجه به این دو موضوع اساسی است.

کرج - امید بانوان؛ فارس نوشت؛ محمدرضا نوروزی با حضور در برنامه زنده شبکه خبر ضمن تشریح برنامه‌های روز ملی سلامت مردان اظهار کرد: امسال وزارت بهداشت به این موضوع توجه داشته که مردان در چه حوادث و اتفاقاتی آسیب بیشتری می‌بینند. حال آن که این آسیب‌ها برخی مواقع ناشی از بیماری‌ها و گاهی هم به دلیل حوادث است.

وی با اشاره به این که همچنان شاهد تلفات و مصدومیت‌های شدید در تصادفات رانندگی هستیم که بیشترین آسیب نیز متوجه مردان است خاطرنشان کرد: بنابراین در روز ملی سلامت مردان به پیشگیری از حوادث رانندگی نیز به شدت توجه شده است. به همین خاطر نیز شعار این هفته به عنوان «فرمان سلامت در دست شماست» نام گذاری شده است.

فوق تخصص جراحی کلیه، مجاری ادرار و درمان ناباروری در توضیح معنی این شعار خاطرنشان کرد: یعنی این که هر کسی مسئول سلامت خویش است و می‌تواند در مسیر سلامت قرار گیرد. یا اینکه فرمانش را بپیچاند و در مسیر غیر سلامت قرار گیرد.

وی اظهارداشت: انسان می‌تواند خود را در معرض بیماری‌ها قرار دهد حال آنکه که حوادث ترافیکی از جمله حوادث بزرگی به شمار می‌روند که به سلامت مردان نیز آسیب می‌رساند.

وی همچنین افزود: بنابر این از آنجا که حوادث جاده‌ای ما و مرگ و میر ناشی از آن زیاد است مردان می‌توانند رفتارهای پرخطر در زمان رانندگی را رعایت کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: انجمن اورولوژی نیز نخستین پنج شنبه اسفند ماه- روز ملی سلامت مردان- را به بیماری های منتقله از راه جنسی مورد توجه قرار داده و باز هم همان هدف را داریم یعنی باز هم فرمان آن موضوع در دست مردان است.

وی افزود: یعنی اگر مردان در مسیر سالم و خانواده حرکت کنند و نکات بهداشتی را رعایت کنند در سلامت بیماری‌های منتقله از راه جنسی سالم می‌مانند حال اگر این فرمان را به بیراهه و کج برانند بیماری‌ها به آنها منتقل خواهند شد.

نوروزی اظهار کرد: مردان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها هستند، زیرا مردان ما مسئولیت معاش و اقتصاد خانواده را دارند بنابراین این افراد بیشتر در معرض حوادث ترافیکی، آلودگی هوا و همچنین در استرس‌های شغلی نیز قرار می‌گیرند.

این اورولوژیست تأکید کرد: آمارها نشان می‌دهد که مردان دیرتر از خانم‌ها به پزشک مراجعه می‌کنند و علائم بیمار‌‌ی‌ها را به فراموشی می‌سپارند؛ یک علامت ساده که می‌تواند شروعی از یک بیماری خطرناک باشد مانند مشاهده خون در ادرار می‌تواند علامتی از سرطان باشد اما متأسفانه مورد غفلت واقع می شود.

وی با بیان این که بر اساس آمارها همسران مردان متوجه علائم بسیاری از بیماری‌های در آنها می‌شوند گفت: مردی که زیاد به سرویس بهداشتی می‌رود امکان دارد خودش دقت نکند اما همسرش متوجه این امر می‌شود. پس نکته حائز اهمیت نقش دیگران در توجه به سلامت مردان است، از نوزادی که به دنیا می‌آید تا افراد در سنین بالاتر به مراقبت نیاز دارند، یکی از نگرانی‌های ما در سنین جوانی است که حوادث رانندگی بیشتر در آنها رخ می‌دهد. زیرا این حوادث بیشتر در افراد کم تجربه‌ای رخ می‌دهد که دست به کارهای پرخطر می‌زنند؛ جالب است که بین بیماری‌ها هم به همین شکل است مانند بیماری‌های منتقله از روابط جنسی.

وی ادامه داد: بنابراین رفتارهای پرخطر جنسی میان جوانان بیشتر دیده می‌شود. چراکه به طور عمده آگاه نیستند و سر پرشور دارند. پس امکان دارد به خود؛ دیگران و زندگی آتی‌شان نیز آسیب بزنند.

به گفته وی بهترین موضوع آموزش به مردان است، پس باید آموزش حین خدمت به آنها داده شود؛ همچنین پزشکان نیز باید همواره آموزش های لازم و به روز را فرا گیرند.

وی نقش آموزش را در پیشگیری از بیماری‌ها اساسی دانست و افزود: باید به مردان اطلاع داد که چه حوادث و کمین هایی برای آنها گذاشته شده که امکان دارد در دام‌هایی برگشت ناپذیر گرفتار شوند.

مشاور وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: متأسفانه کم نیستند مراجعینی که از یک رفتار پر خطر جنسی خبر می‌دهند و وقتی به آنها اطلاع می‌دهیم که مثلا به بیماری مانند ایدز یا سایر بیماری‌های خطرناک جنسی مبتلا شده‌اند مدام تأسف می‌خورند. یا گاهی به بیماری‌هایی دچار می‌شوند که زندگی آنها را مختل می‌کند؛ بنابراین باید قبل از وقوع حادثه از آن پیشگیری کرد.

وی ادامه داد: ما در راستای بیماری‌های پرخطر جنسی خیلی اصرار داریم که به جوانان در حد مورد قبول عرف در خصوص بیماری‌های پرخطر جنسی مانند زگیل و تبخال‌ها، ایدز و... اطلاعات و آموزش دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان های دستگاه ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: بی تردید این بیماری ها در کمین جوان های ما نشسته اند و متأسفانه می توانند انتقال دهنده و درگیرکننده سلامت خانواده باشند. بنابراین نقش آموزش و هشدار بهترین راهکار برای حفظ سلامت مردان جامعه است.

به گفته نوروزی اورولوژیست‌ها و مراکز درمانی انجمن حمایت از بیماران کلیوی در سراسر کشور آموزش‌های همگانی برای مردم را در دستور کار دارند و به آنها مشاوره می‌دهند؛ در بسیاری از مراکز درمانی کشور نیز ویزیت‌های رایگان توسط پزشکان داوطلب انجام می‌شود. تا چند روز آینده نیز لیست مراکز درمانی و مطب‌های مورد نظر برای مراجعه مردان در سایت انجمن ارولوژی قرار خواهد گرفت.

وی اذعان کرد: همزمان با شروع هفته ملی سلامت مردان، وزارت بهداشت نیز برنامه‌های متنوعی از جمله ارایه آموزش‌هایی در مدارس سراسر کشور را آغاز کرده است که اطلاع رسانی در این باره نیز ادامه دارد.

انتهای پیام/

کدخبر: 313


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise