آرشیو، 5 فروردیناردیبهشت 1394 - 19:29

کاهش اندک وزن فواید بزرگی برای سلامت دارد

طبق یک مطالعه جدید، تنها کاهش ۵ درصد از وزن بدن تاثیرات مثبت قابل توجهی بر سلامت دارد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ طبق مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، افرادی که تنها ۵ درصد وزن بدن‌شان کاهش یافته بود شاهد بهبود در چندین فاکتور پرخطر مرتبط با بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲، از جمله نحوه عملکرد خوب بدن‌شان به هورمون انسولین و عملکرد خوب سلول‌های لوزالمعده بودند.

دکتر «ساموئل کلین»، عضو ارشد تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد حتی میزان اندک کاهش وزن هم مزایای مهمی برای سلامت چندین ارگان بدن دارد.» هر چقدر میزان کاهش وزن بیشتر باشد، مزایا آن برای سلامت بیشتر خواهد بود.

به گفته محققان این مطالعه، کاهش وزن نه تنها موجب بهود حساسیت انسولین شد بلکه مزایای دیگری همچون کاهش میزان التهاب را نیز به همراه داشت. محققان در این مطالعه ۴۰ فرد چاق را که ۵ درصد، ۱۰ درصد و ۱۵ درصد از وزن‌شان کاهش یافته بود مورد بررسی قرار دادند و دریافتند حتی کاهش ۵ درصدی وزن هم می‌تواند به اندازه کافی برای کاهش چندین فاکتور پرخطر مرتبط با دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی مفید باشد.

طبق یافته محققان، کاهش ۵ درصد از وزن بدن با بهبود حساسیت انسولین، کاهش فشار خون سیستولیک و میزان کمتر تری گلیسیرید در خون در شرکت کنندگان همراه بود. به علاوه در شرکت کنندگانی که بیش از ۵ درصد از وز‌ن‌شان را از دست داده بودند میزان بهبود این عوامل پرخطر به مراتب بیشتر بود.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 319


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise