یکشنبه، 25 خرداد 1399 - 01:13

وزارت بهداشت: ابتلا و فوت ناشی از کرونا در مردان بیشتر از زنان است

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: تاکنون موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتری هستند.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از وزارت بهداشت، سید حامد برکاتی روز شنبه با اشاره به هفته جهانی سلامت مردان گفت: ۱۵ الی ۲۱ ژوئن یعنی ۲۶ خرداد تا اول تیر به عنوان هفته جهانی سلامت مردان در بسیاری از کشور‌ها برگزار می‌شود و بنا بر آن نیست که در برگزاری هفته ملی سلامت مردان که در کشور ما از سال ۸۵ در هفته اول اسفند ماه برگزار می‌شود و در تقویم ملی در هفته اول اسفند ثبت شده تغییری روی دهد.

از آنجا که در سال جاری به دلیل شدت ابتلا و مرگ و میر کووید ۱۹ در مردان، شعار این هفته در سطح بین المللی، Take Action on Covid-۱۹ یا «برای کووید ۱۹ اقدام کنید» در نظر گرفته شده، این مناسبت فرصت مغتنمی برای اطلاع رسانی و حساس‌سازی جامعه مردان، سازمان‌های دولتی، غیردولتی و صنوف مختلف درباره کووید ۱۹ به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اطلاع رسانی، تلاش برای افزایش آگاهی مردان به موضوع سلامتی به طور کلی و بیماری کووید ۱۹ به شکل اختصاصی مبتنی بر ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی هر منطقه و تشویق مردان به مشارکت در توسعه برنامه‌های بهداشتی پایه می‌تواند به عنوان یک راهکار برای عبور از بحران فوق بوده و فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه و دولت در خصوص اهمیت سلامت مردان در خانواده و جامعه است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: با همت وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی مرتبط با سلامت مردان، ایران یکی از کشور‌های پیشرو در جهان برای اجرای برنامه‌های سلامت مردان از جمله برنامه‌های آموزشی و کمپین هفته ملی سلامت مردان است.

برکاتی افزود: در این زمینه اقدامات متعددی در زمینه سلامت مردان صورت گرفته است. از جمله تدوین و اجرای موفق پایلوت برنامه سلامت مردان میان سال در ۵ دانشگاه، تدوین پروتکل‌های خودمراقبتی مردان کشور، اجرای کمپین‌های مختلف در هفته ملی سلامت مردان، اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و هماهنگی‌های بین بخشی متعدد در زمینه سلامت مردان، مکاتبات و گزارش‌های متعدد بین المللی در زمینه سلامت مردان، ارتباط منسجم و مداوم با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در زمینه سلامت مردان، اقدامات مرتبط با تدوین سند ملی فوق الذکر.

سند ملی سلامت مردان ایران

وی درباره سند ملی سلامت مردان ایران توضیح داد: از سال ۹۸ نیز تدوین سند ملی سلامت مردان توسط دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس پیگیری شده است و با همکاری همه جانبه بیش از ۲۵ سازمان دولتی و خصوصی و انجمن‌های علمی مرتبط با برگزاری ۲۳ جلسه مدیریتی و با بهره گیری از نظرات کارشناسی ۹۹ نفر از صاحب نظران و مراکز تحقیقاتی و علمی تدوین شده است. دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز بررسی سند در کمیسیون عالی را در برنامه سال ۹۹ خود قرار داده و پس از تصویب آن، در سال جاری تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی آغاز خواهد شد.

چرا مردان بیشتر کرونا می‌گیرند؟

برکاتی با اشاره به اهمیت توجه به کرونا در مردان اظهار کرد: در زمینه بیماری کووید ۱۹ نیز موضوع سلامت مردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگرچه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذار هستند.

وی افزود: مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان نقش داشته و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تاکید قرار گرفته شامل دلایل بیولوژیکی مانند دلایل ژنتیکی، هورمونی و آنزیم‌ها، دلایل مربوط به پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی و اقتصادی مردان که سبب مواجهه بیشتر آنان با عوامل خطر می‌شود. 

دلایل فرهنگی از جمله باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی‌تر بودن نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت است که سبب می‌شود مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه کنند و به انجام آزمایش تن دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شست‌وشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک و دستکش تن بدهند.

برکاتی بیان کرد: همچنین وجود بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی (فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) بیشتر در مردان نسبت به زنان و همین طور رفتار‌های ناسالم مردان مانند بی تحرکی، تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات از جمله عوامل مهم و موثر در این تفاوت است و باید گفت: هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به همراه فعالیت فیزیکی مناسب به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی‌کند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: همچنین در زمان فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است و از سوی دیگر، فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می‌برد؛ همچنین در کاهش استرس‌های ناشی از این بیماری موثر است. در صورت ابتلا به کرونا در مصرف کنندگان دخانیات نسبت به افراد دیگر، علائم شدیدتر و کشنده تری ایجاد می‌شود، زیرا در این افراد ظرفیت قلبی ریوی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و این افراد از سطح ایمنی پایین‌تری برخوردار هستند.

انتهای پیام/

کدخبر: 3235


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise