جمعه، 13 تیر 1399 - 17:43

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

باید با زبان قانونی، رسمی و حقوقی مطالبات زنان را پیگیری کرد

معاون اول رییس‌جمهور گفت: لوایح تهیه شده در خصوص ممنوعیت خشونت علیه زنان موضوع مهمی است که باید در اولین فرصت در کمیسیون لوایح دولت بررسی و به هیئت دولت ارائه شود.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت؛ «اسحاق جهانگیری» در نشست مدیران ارشد معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با استقبال از راهبرد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در برنامه‌ریزی به منظور تقویت فرصت گفتگوی بین نسلی بین خانواده‌ها گفت: قطعا شکل‌گیری موضوع گفتگو در داخل خانواده‌ها آغاز یک روند مثبت است که باید بیش از پیش پیگیری شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وظیفه سنگین این معاونت در توجه به مسائل زنان و جبران عقب‌ماندگی‌ها در استیفای حقوق آنان گفت: خوشبختانه دیدگاه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در حوزه نگرش به زنان پس از انقلاب اسلامی افق‌های خوبی را پیش روی کشور باز کرده است و ضرورت دارد تا معاونت امور زنان به منظور پیشبرد طرح‌ها و برنامه‌هایش با تشکیل اتاق فکر از نظر مشاوران و صاحب‌نظران فرهیخته بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: این معاونت باید پاسخگوی مطالبات جامعه باشد و مسئولیت سنگین بیان و پیگیری این مطالبات به لحاظ قانونی،‌ رسمی و حقوقی را برعهده دارد. خوشبختانه کارهای مهمی در دولت های یازدهم و دوازدهم انجام شده که باید به سرعت پیگیری شود چرا که مسائل زنان کشور در شرایط خاصی قرار دارد.

جهانگیری با اشاره به اینکه باید نخبگان و محققان در پیش‌بینی مسائل حوزه زنان به ویژه در شرایط کرونا و تحریم‌ها به منظور رفع چالش‌ها بیش از پیش تلاش کنند، گفت: خوشبختانه معاونت امور زنان و خانواده بر روی مسائل بنیادی نظیر تقویت خانواده که اصل مهمی در همه جوامع و بویژه کشور ماست به خوبی تمرکز کرده است.

معاون اول رییس جمهور افزود: مسئولیت پیگیری سیاست‌های کلان مرتبط با خانواده بر عهده این معاونت است،‌ همانطور که بنده در زمینه سیاست افزایش جمعیت به دستگاه‌های مختلف دستور پیگیری‌های لازم را داده‌ام و وظیفه آنها مشخص شده است، عمده کار در حوزه خانواده بر عهده معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است و باید از دستگاه‌ها مطالبه جدی داشته باشیم.

وی افزود: لوایح تهیه شده در خصوص ممنوعیت خشونت علیه زنان موضوع مهمی است که در اولین فرصت در کمیسیون لوایح دولت باید بررسی و به هیات دولت ارائه شود.

اسحاق جهانگیری موضوع زنان سرپرست خانوار را با توجه به تعداد زیاد آن موضوع جدی برشمرد و گفت: این زنان دارای مسائل اقتصادی و اجتماعی متفاوتی هستند و باید برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار تلاش جدی شود و این معاونت می‌تواند با همکاری وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی که دارای منابع و برنامه لازم در این خصوص است گام‌های مهمی در این خصوص بردارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اختصاص منابع و تسهیلات بانکی برای مواجهه با پیامدهای کرونا در حوزه اقتصاد از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خواست تا برنامه‌ریزی لازم را برای کمک به اشتغال زنان و جلوگیری از آسیب دیدن بنگاه‌های مرتبط با آنان را پیگیری کند.

وی همچنین با اشاره به تدوین شاخص‌های عدالت جنسیتی از سوی معاونت امور زنان و خانواده، گفت: تدوین 170 شاخص برای عدالت جنسیتی کار مهمی است که از سوی این معاونت انجام شده اما باید ملاک بررسی‌ها قضاوت در این خصوص را بر مبنای چند شاخص اصلی و مهم در نظر بگیریم.

جهانگیری افزود: در بخش اقتصادی نیز ملاک اصلی اقتصاد یک کشور بر مبنای چند شاخص مهم نظیر رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری، تورم و تعدادی شاخص از این دست محاسبه می‌شود اما اگر بخواهیم شاخص‌های زیرمجموعه هر یک از مولفه‌های اقتصادی را نیز در قضاوت‌های خود بگنجانیم، ممکن است نتایج متفاوتی حاصل شود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به تصویب استفاده 30 درصدی از زنان در مشاغل مدیریتی در یکی از جلسات شورای عالی اداری، خاطرنشان کرد: در آن جلسه دو موضوع مهم به تصویب رسید؛ یکی اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه، سهم مدیریت زنان در کشور تا 30 درصد افزایش پیدا کند و مصوبه دیگر نیز این بود که سن مدیریتی کشور 8 سال جوانتر شود.

وی افزود: امروز رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گزارشی در این خصوص ارائه کرد مبنی بر اینکه تا سال 96 میزان به کارگیری زنان در مشاغل مدیریتی 15.3 درصد بوده که این عدد امروز به 23.9 درصد رسیده و با پیگیری‌هایی که در دست انجام است طی سالهای 99 و 1400 حتما به 30 درصد ارتقاء پیدا خواهد کرد.

جهانگیری با اشاره به انتساب زنان در مشاغلی که تا پیش از این فقط در اختیار مردان بود، خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز زنان کشور در مشاغلی نظیر سفیر، معاون استاندار و معاون وزیر فعالیت دارند که به صورت طبیعی با رزومه و عملکرد موفقی که این زنان در جایگاه معاون وزیر به ثبت خواهند رساند، ارتقاء آنها قطعاً در سال‌های آینده انتساب به عنوان وزیر خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت تعامل و ارتباط گسترده‌تر معاونت امور زنان و خانواده با تشکل‌ها و انجمن‌های غیر دولتی تاکید کرد و گفت: سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد از قدرت تاثیرگذاری بالایی در جامعه برخوردار هستند که لازم است با تعامل بیشتر، از نظرات و پیشنهادات آنها بیشتر استفاده شود.

وی ادامه داد: این موضوع به دستگاه‌های اجرایی نیز ابلاغ شده است تا در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود حتماً نظرات و دغدغه‌های بخش‌های غیردولتی را نیز مدنظر قرار دهند و در جلسات تصمیم‌گیری حتماً نماینده بخش خصوصی مرتبط را نیز دعوت کنند.

جهانگیری اضافه کرد: لازم است در جلسات کمیسیون‌ها و شوراها که قرار است درباره موضوعات مرتبط با زنان تصمیم‌گیری شود، نماینده تشکل‌های زنان نیز حضور داشته باشد تا تصمیمات اتخاذ شده پخته‌تر و از پشتوانه سیاسی و اجتماعی بیشتری برخوردار باشد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به توانمندی زنان کشور در حوزه کارآفرینی تصریح کرد: امروز مجموعه‌های قدرتمندی در حوزه کارآفرینی در کشور شکل گرفته که مدیران تعداد زیادی از این بنگاه‌های تولیدی، صنعتی و دانش‌بنیان زنان هستند و به دلیل تراز بالای مدیریتی و حجم کار و فعالیت اقتصادی،‌ توانسته‌اند در سطح بین‌المللی نیز فعالیت داشته باشند.

وی بر ضرورت توجه به موضوع بهره‌وری در کشور و فرهنگ‌سازی برای ارتقاء این موضوع در خانواده ها تاکید کرد و گفت: اگر به دنبال بالا بردن بهره‌وری هستیم باید این موضوع را از خانواده‌ها شروع کنیم تا نه تنها در بخش انرژی بلکه در کل هزینه‌های خانوار شاهد تحول باشیم و این موضوعی است که معاونت امور زنان و خانواده می‌تواند نقش موثری در تحقق این فرهنگ‌سازی ایفا کند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین طرح تاب‌آوری اجتماعی توسط معاونت امور زنان و خانواده قدردانی کرد و گفت: اگر می‌خواهیم از مشکلاتی نظیر تحریم و شیوع کرونا سربلند بیرون بیاییم باید تاب‌آوری جامعه را بالا ببریم تا آحاد جامعه بتوانند مهارت‌های لازم را برای رویارویی با مشکلات کسب کنند.

جهانگیری با اشاره به ضرورت حمایت از زنان شاغل در روستاها، گفت: معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ضمن همکاری با معاونت امور زنان و خانواده از برنامه‌های این معاونت برای ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به زنان شاغل در روستاها به ویژه زنان سرپرست خانوار در روستاها حمایت کند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: تصمیمات دیگری نیز در حوزه تحت پوشش قرار گرفتن روستاییان اتخاذ شده که در اجرای این برنامه قرار است زنان در اولویت باشند که معاونت امور زنان و خانواده می‌تواند از این فرصت نیز استفاده کند.

وی با تاکید بر اهمیت برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: این معاونت در حقیقت امور نیمی از جامعه را نمایندگی می‌کند و همه دستگاه‌های اجرایی نیز علاقه‌مند هستند که کارهای این معاونت بهتر انجام شود تا زمینه رضایت‌مندی نیمی از افراد جامعه بیشتر فراهم شود.

جهانگیری در خصوص لوایح مرتبط با جلوگیری از خشونت علیه زنان و کودکان،‌ گفت: اینکه پدری تصور کند می‌تواند فرزند خود را که ممکن است مرتکب یک خطایی شده باشد، به قتل برساند و از مجازات مربوط به قتل در امان باشد بسیار درآور است که باید هر چه سریعتر با پیگیری معاونت امور زنان و خانواده لایحه ای در این خصوص به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: یکی از اقدامات مثبت و سازنده معاونت امور زنان و خانواده در خصوص تابعیت فرزندان زنانی بود که همسران آنها تابعیت ایرانی نداشتند که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام شد این موضوع به تصویب رسید و امروز در حال اجرا است.

در این مراسم معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز با اشاره به تدوین طرح ارتقاء تاب‌آوری اجتماعی و طرح گفتگوی ملی خانواده از سوی این معاونت گفت: در کنار برنامه‌های اقتصادی دولت برای حمایت از خانوارها در شرایط کرونایی، معاونت امور زنان و خانواده آمادگی دارد طرح ارتقاء تاب‌آوری اجتماعی که در برخی مناطق کشور با موفقیت آزمایش شده را در سایر مناطق پرآسیب کشور اجرایی کند.

در این مراسم همچنین تعدادی از معاونین و مدیران ارشد معاونت امور زنان و خانواده و نیز نمایندگان دو تشکل مردمی فعال در حوزه زنان،‌ گزارشی از عملکرد و دستاوردهای حوزه مسئولیت خود ارائه کردند و به تشریح برنامه‌های آتی خود برای بهبود امور زنان و خانواده پرداختند.

انتهای پیام /

کدخبر: 3290


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise