آرشیو، 15 فروردیناردیبهشت 1394 - 19:25

خواص ماست در پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا در زنان

یافته های مطالعاتی حاکی از این است که خوردن پنج وعده یا بیشتر ماست در هفته، منجر به کاهش ابتلا به فشار خون بالا در زنان می شود.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ طبق یافته محققان دانشگاه بوستون آمریکا، زنانی که پنج وعده یا بیشتر در هفته ماست می‌خورند در مقایسه با زنانی که ماهی یک بار ماست مصرف می‌کنند، ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند.

به نظر می‌رسد افزودن ماست به یک رژیم غذایی سالم موجب کاهش ریسک بلندمدت ابتلا به فشار خون بالا در زنان می‌شود.

دکتر «جاستین بوئندیا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد مصرف روزانه محصولات لبنی، به خصوص ماست، موجب کاهش ریسک ابتلا به فشار خون بالا که عامل پرخطر بیماری‌های قلبی و سکته است، می‌شود.»

وی در ادامه تاکید می‌کند: «چندین وعده مصرف شیر و پنیر در روز هم می‌تواند دارای تاثیرات سودمندی بر فشار خون بالا باشد، اما به نظر می‌رسد تاثیرات ماست بیشتر از سایر محصولات لبنی است.»

محققان در این مطالعه داده‌های مربوط به زنان در رده سنی ۲۵ تا ۵۵ سال و مردان ۴۰ تا ۷۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. آنها همچنین تاثیرات مصرف مقادیر زیاد ماست را بر روی شرکت کنندگان مورد مطالعه قرار دادند.

بدین منظور از افراد شرکت کننده خواسته شد تا به رژیم غذایی‌شان از لحاظ نزدیکی با رژیم غذایی DASH که به معنای «شیوه‌های غذایی توقف فشار خون بالا» است، مصرف میوه، سبزیجات، مغزیجات و نخود فرنگی برای کاهش فشار خون بالا امتیاز بدهند.

محققان دریافتند فایده مصرف پنج وعده ماست یا بیشتر بر کاهش احتمال بروز فشار خون بالا، به مراتب قوی‌تر از رژیم غذایی DASH است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 335


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise