یکشنبه، 29 تیر 1399 - 14:26

عوارض جانبی داروها در زنان 2 برابر مردان است

تحقیقات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد عوارض داروها در زنان تا حدود 2 برابر بیشتر از مردان بروز می‌کند.

کرج - امید بانوان| بهداشت نیوز نوشت؛ بررسی گسترده‌ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، نشان می‌دهد، عوارض جانبی داروها در زنان در حدود دو برابر بیشتر از مردان بروز می‌کند. البته درباره همه داروها این وضعیت مشاهده نمی‌شود. اما در میان 86 دارویی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند، 76 دارو در زنان عوارض جانبی بیشتری داشته‌اند. اما چرا این طور است و چه کاری می توان برای مدیریت بهتر این عوارض انجام داد؟

  چرا زنان بیشتر درگیر عوارض جانبی داروها هستند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند چون عملکرد بدن زنان و مردان در بسیاری از بخش‌ها شبیه هم است، پس واکنش بدن آن‌ها در زمان مصرف داروها یکسان است. در حالی که بدن زنان و مردان تفاوت‌های قابل توجهی با همدیگر دارد که این تفاوت‌ها می‌توانند تا حد زیادی چرایی بروز عوارض جانبی شدیدتر داروها را توضیح دهند. 

 معده زنان زمان طولانی‌تری برای انجام کار خود در مقایسه با معده مردان نیاز دارد. در نتیجه داروها زمان بیشتری در معده زنان می‌مانند. در عین حال که معده زنان به صورت معمول حالت اسیدی بیشتری در مقایسه با مردان دارد.

اعضای داخلی زنان به صورت معمولی از مردان کوچک‌تر است. این موضوع به ویژه درباره اعضایی مانند کبد که نقش مهمی در متابولیسم داروها بر عهده دارد، اهمیت بیشتری دارد.

 کلیه زنان آهسته‌تر از کلیه مردان، کار می‌کند و در نتیجه داروها دیرتر از بدن زنان خارج می‌شوند.

 میزان پلاسما در زنان کمتر از مردان است. در نتیجه غلظت داروها در خون زنان می‌تواند بالاتر باشد.

 درصد چربی در بدن زنان به صورت معمول بیشتر از مردان است. این موضوع تاثیر مستقیم بر متابولیسم داروها در بدن دارد.

 در نهایت این که هورمون‌های بدن زنان به واسطه دوره ماهانه در طول ماه تغییر می‌کند که این موضوع می‌تواند روی عملکرد داروها اثر بگذارد.

 برای کاهش عوارض جانبی داروها چه کنیم؟

 واقعیت این است که یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در این زمینه را باید شرکت‌های داروسازی بردارند. تا به این جا در بسیاری از تست‌های آزمایشگاهی و بررسی داروها، نمونه بیشتر از بین مردان انتخاب شده است و در نتیجه هنوز اطلاعات دقیقی در باره واکنش بدن زنان به برخی داروها و طول عمر آن در بدن زنان نداریم. اما جدای از این اقدام، خود زنان هم می‌توانند در کوتاه مدت قدم‌هایی بردارند.

در ارتباط با مصرف داروها بیشتر بخوانید:

 در زمان مصرف دارو به عوارض جانبی آن توجه داشته باشید. اگر عوارض آزاردهنده هستند به هیچ عنوان دارو را سرخود قطع نکنید، در عوض با پزشک تماس بگیرید و در باره کاهش دوز یا جایگزینی دارویی جدید با او مشورت کنید.

 برخی اقدامات می‌توانند عوارض جانبی داروها را کاهش دهند. این دستورات معمولا روی بروشور داروها نوشته شده‌اند. در این باره اطلاعات کافی کسب و سعی کنید حتما آن ها را رعایت کنید.

انتهای پیام/

کدخبر: 3389


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise