شنبه، 11 مرداد 1399 - 16:52

قصه زنی که خودِ واقعی‌اش نبود

کتاب «من تنها زن صحنه بودم» نوشته «مری بندیکت» و با ترجمه «گلی نژادی» توسط نشر ثالث روانه بازار کتاب شده است.

کرج - امید بانوان| «من تنها زن صحنه بودم»، اثری در حوزه بیوگرافی محسوب می‌شود. حکایت زندگی «هدی لامار»، بانویی هنرمند که زمانی هنرپیشه‌ای چیره‌دست بود و سپس به بازیگری بزرگ در صحنه سیاست بدل شد.

«زیباترین زن جهان» چیزی نبود که برای او کافی باشد، او بلندپرواز بود و این بلندپروازی را با ثبت اختراعاتی ماندگار کرد. طراحی یک سیستم راهنما برای اژدرهای نیروهای متفقین که از طریق تغییر فرکانس مانع از ردیابی توسط دشمن می‌شد؛ اثری بود که باعث شد نام او در تاریخ ماندگار شود و ردپای فعالیت‌های علمی او در فن‌آوری بلوتوث و وای فای نیز به چشم می‌خورد.

روایت کتاب «من تنها زن صحنه بودم» در هفدهم مه ۱۹۳۳  آغاز می شود و تا چهارم سپتامبر ۱۹۴۲ ادامه می‌یابد؛ روایتی که هم شروعی شورانگیز دارد و هم پایانی درخشان و مخاطب را با خود به لحظه‌های پرهیجان تاریخ می‌برد.

هِدی لامار، زنی که یک‌تنه مرزهای زیادی را جابه‌جا کرد. او با زیبایی مسحورکننده‌اش روی صحنه تئاتر و سینما بر تاریخ هنر تأثیر می‌گذاشت و در پشت صحنه، اتفاقات جنگ جهانی دوم و روابط هیتلر با مقاماتش را تغییر می‌داد. با هوش و استعداد عجیبی که داشت، مهندس و مخترعی خودآموخته شد و در هر حوزه‌ای پا گذاشت، تأثیرگذار و خلاق بود.

این رمان بر اساس زندگی یکی از مهم‌ترین زنان تاریخ سینما و فرهنگ عمومی و حتی سیاست نوشته شده است و باعث می‌شود خواننده همه‌چیز را از دریچه ذهن لامار ببیند و با تمام وجود احساس کند.

او بیش‌تر از بسیاری از مدافعان حقوق زنان برای کسب حق برابری با مردان جنگیده است و کم‌تر نامی از او برده می‌شود و از این رو، این رمان همچنین بخش‌های ناگفته‌ای از تاریخ مبارزات زنان را فاش می‌کند.

«در پایان، آیا همان شخصی شده بودم که آنان پیش از آن تصور می‌کردند؟ برای هر کس دیگری هدی لامار بودم. فقط صورتی زیبا و بدنی نرم. من هرگز هدی کیسلر نبودم؛ مخترعی بلندپرواز، متفکری کنجکاو و یهودی. من هرگز پشت نقش‌های بسیاری که روی صحنه‌های خاموش و روشن بازی کردم، خود واقعی‌ام نبودم.»

کتاب «من تنها زن صحنه بودم» نوشته مری بندیکت و با ترجمه گلی نژادی در نوبت چاپ اول و در ۳۸۲ صفحه با قیمت ۵۸ هزار تومان از سوی نشر ثالث روانه بازار کتاب شده است.


انتهای پیام/

کدخبر: 3454


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise