دوشنبه، 20 مرداد 1399 - 23:53

در نشست ویدئو کنفرانسی انجام شد؛

طرح خواسته‌های زنان اهل تسنن

نشست ویدئو کنفرانسی با تعدادی از فعالین اهل تسنن در حوزه زنان و خانواده از ۸ استان کردستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و جنوبی، گلستان، سیستان و بلوچستان، تهران و البرز در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد.

کرج - امید بانوان| در این گفت‌و‌گو که توسط کارگروه ادیان و اقوام معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده تدارک دیده شد، انتظار اهل سنت که کسب حقوق کامل اجتماعی و تکمیل و افزایش تلاش‌های دولت بوده مطرح و مسائلی مانند طلاق ثلاثه، کودکان بدون شناسنامه و چند همسری مورد بحث قرار گرفت.

در ابتدای این نشست آنلاین «معصومه ابتکار» تصریح کرد: سیاست دولت تدبیر و امید این بوده که بتوانیم در بحث قومیت، جنسیت و مذهب تبعیض‌ها را برطرف کنیم.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهور بر انتصاب ۳۰ درصدی مدیران زن در دولت دوازدهم گفت: تا کنون حدود ۲۵ درصد این مهم محقق شده که گزارش آن طی هفته دولت در شهریور ماه ارائه خواهد شد.

ابتکار با اشاره به انتصابات اهل سنت گفت: در این خصوص قطعا به شرایط مطلوب نرسیده‌ایم ولی نسبت به دولت‌های قبل تغییر قابل توجهی رخ داده؛ از جمله انتصاب سفیر اهل سنت و چندین مدیر و فرماندار از بین بانوان و آقایان اهل سنت بوده که با موفقیت در عملکرد آنها نیز همراه بوده است.

معاون رییس جمهور با اشاره به قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اظهار داشت: این گام مهمی برای کودکان فاقد شناسنامه بود و با تصویب آن مشکلات فراوانی برطرف می‌شود.

ابتکار با بیان اینکه در خصوص بحث چند همسری موضع‌گیری قاطع و شفاف مقام معظم رهبری به تغییرات در این زمینه کمک می‌کند، اظهار امیدواری کرد این موضوع همواره در سیاستگذاری‌ها مورد توجه قرار گیرد.

ابتکار در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرصت‌های پدیده آمده در سال‌های اخیر به موضوع حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل و برنامه‌هایی که معاونت به شکل خاص با سازمان نهضت سواد آموزی در دست اجرا دارد، اشاره کرد و گفت: تمام موارد بازماندگی از تحصیل دختران و پسران که مورد شناسایی قرار می‌گیرد به معاونت معرفی شوند تا در قالب تفاهم‌نامه با نهضت سواد آموزی و موافقت‌نامه‌هایی که با آموزش و پرورش داریم، مشکل آنها با ماندگی از تحصیل آنها حل شود. ضمن اینکه از معرفی تشکل‌های حامی دانش آموزان نیازمند به معاونت استقبال می‌کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به موضوع زنان سرپرست خانوار تصریح کرد: در شرایط تحریم اقتصادی و بحران کرونا گروه‌هایی که آسیب‌پذیری بالا دارند نیازمند حمایت بیشتری بوده و ما در معاونت آمادگی حمایت از این عزیزان را داریم.

ابتکار با بیان اینکه برای زنان سرپرست خانوار و دختران جوان فارغ التحصیل از طریق نظام بانکی تسهیلات قرض‌الحسنه تامین کرده‌ایم، افزود: حدود ۸۰ هزار مورد وام تا امروز تامین شده است.

وی همچنین از مکاتبه با مسئولین جهت برداشتن محدودیت از مادرانی که حضانت فرزندانشان را بر عهده دارند سخن گفت.

در ادامه این وبینار،«بهجت رحمانی» دبیر کارگروه ادیان و اقوام معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده گزارشی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در این کارگروه ارائه داد.

وی گفت: صدور احکام قضایی با توجه به فقه هر کدام از فِرَق خواسته عزیزان اهل سنت سنت است، ضمن اینکه آنها می‌خواهند در حکم قضایی نفیا و اثباتا مذهب لحاظ نشود.

رحمانی افزود: شایسته است در احکام استخدامی مذهب لحاظ نشود و ملاک توانایی، تحصیلات و سایر توانمندی‌های مطرح در قانون استخدام باشد تا اهل سنت در شرایط برابر بتوانند کار کنند و اشتغال داشته باشند.

شرکت کنندگان در این جلسه نیز هر یک به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

خانم «فوزیه غفاری» از سنندج با بیان اینکه حقوق زنان هم مشروعیت دارد و هم مقبولیت، افزود: پیشنهاد می‌کنم در کلیه استان‌ها مخصوصا آنجا که تنوع اقوام و قطبیت وجود دارد بانک اطلاعاتی بانوان ایجاد شود، ضمن اینکه ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان بر اساس شایسته‌سالاری، رفع کم توجهی به اشتغال زنان در مناطق اهل سنت، توسعه کسب و کار زنان، پرداخت وام‌های حمایتی و نیز حمایت از زنان کارآفرین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

«صدیقه موافق» از تربت جام نیز در این جلسه وبیناری پیشنهاد راه‌اندازی کمپین تامین سخت افزارهای دانش آموزی در حوزه دختران را مطرح کرد تا در وضعیت فعلی و همه‌گیری کرونا بچه‌های مناطق محروم بتوانند از تلفن همراه جهت ادامه تحصیل بهره‌مند باشند.

وی همچنین گفت: در حوزه طلاق ثلاثی زنان اهل سنت باید کار زیادی صورت گیرد و در ادامه بر ضرورت آموزش اشتغال در مناطق مرزی تاکید کرد.

موافق در ادامه از عدم به کارگیری زنان در پست‌های اداری در شهرهای سنی نشین خراسان رضوی انتقاد کرد.

«سرگل رستمی» از گلستان نیز در این نشست با بیان اینکه بسیاری از زنان کشور ما ضعف اعتماد به نفس و خودباوری دارند بر لزوم آموزش‌های مرتبط با سلامتی جسمی و روانی به دختران دانش‌آموز تاکید کرد.

«اهواری» از بیرجند با اشاره به توانمندی و مسئولیت‌پذیری زنان در وظایفی که به آنان واگذار می‌شود، از نگاه توام با بی‌مهری به خانم‌ها در مسئله طلاق و تبعیض آزار دهنده بین بانوان و آقایان در قضیه ازدواج مجدد پس از طلاق یا فوت همسر گلایه کرد و گفت: باید برای این موضوع راهکاری مناسب پیدا کنیم.

«مظهر مقدمی فر» فعال مدنی از تهران با اشاره به اینکه مذاهبی که در ایران وجود دارد مانند باغچه‌ای از گل‌های رنگارنگ است که با مدارا و تسامح بر زیبایی آن افزوده خواهد شد، گفت: از خانم ابتکار تقاضا دارم صدای اقوام و مذاهب باشند.

وی همچنین لزوم استفاده از نیروهای توانمند اهل سنت در پست‌های مهم و مدیریتی را یادآور شد.

گفتنی است پیش از این نیز نشست‌های تخصصی در موضوع حقوق زنان اهل سنت با حضور مقامات مذهبی، حقوقدانان و صاحب نظران با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان و گلستان توسط کارگروه ادیان و اقوام معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شده است.

 

انتهای پیام/

 

کدخبر: 3535


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise