آرشیو، 21 فروردین 1395 - 19:22

بروز مشکلات قلبی در افرادی که همسرشان می‌میرد

طبق مطالعه محققان، زمانی که یکی از زوجین می‌میرد احتمال بروز مشکلات قلبی در دیگری افزایش می‌یابد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛  از دست دادن یکی از عزیزان و نزدیکان طبق آنچه که در بین عموم رایج است موجب شکسته شدن قلب می‌شود. مطالعه محققان دانمارکی نشان می‌دهد مرگ همسر و شریک زندگی، مخصوصا در جوانی یا به صورت غیرمنتظره، موجب بروز ضربان قلب نامنظم می‌شود.

ریسک بروز ضربان‌های نامنظم که می‌تواند منجر به سکته و بیماری قلبی شود، ۴۱ درصد در بین افرادی که عزادار از دست دادن همسرشان هستند به مراتب بیشتر از دیگران است.

طبق گزارش این محققان، افراد جوان‌تر زیر ۶۰ سال در صورت از دست دادن همسرشان بیش از دو برابر در معرض مشکل قلبی فیبریلاسیون عروقی قرار دارند. به علاوه ریسک بروز مشکل قلبی در افرادی که همسرشان به طور غیرمنتظره فوت کرده در مقایسه با افرادی که همسرشان بیمار بوده و منتظر مرگش بودند ۵۷ درصد بیشتر است.

در این مطالعه، محققان بیش از ۸۸,۶۰۰ فرد دانمارکی مبتلا به بیماری قلبی فیبریلاسیون عروقی را با ۸۸۶,۱۲۰ فرد سالم بر اساس جنسیت و سن و بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ مورد مقایسه قرار دادند.

افرادی که شریک زندگی‌شان را از دست داده بودند نه تنها بیشتر در معرض ضربان نامنظم قلبی قرار داشتند، بلکه این ریسک‌شان مستقل از جنسیت و سایر شرایط دخیل در این اختلال بود. به گفته محققان، به نظر می‌رسید این ریسک ۸ تا ۱۴ روز بعد از مرگ عزیز از دست رفته به بالاترین حد می‌رسد و بعد از آن به تدریج سیر نزولی پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

کدخبر: 361


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise