شنبه، 01 شهریور 1399 - 23:56

کاهش خطر بیماری آسم در زنان با قرص ضدبارداری

تحقیق جدید نشان می‌دهد قرص‌های ضدبارداری هورمونی می‌توانند مانعی در مقابل بیماری آسم ایجاد نمایند.

کرج - امید بانوان| مهر نوشت؛ مطالعه بیش از نیم میلیون زن در بریتانیا نشان می‌دهد آنهایی که داروهای ضدبارداری هورمونی نظیر قرص یا چسب استفاده می‌کردند با ریسک کمتر ابتلاء به بیماری آسم مواجه بودند.

هورمون‌های زنانه ارتباط عجیبی با بیماری آسم دارند. بیماری آسم در دوره کودکی در بین پسران شیوع بیشتری دارد. اما بعد از سن بلوغ، ابتلاء زنان به این بیماری بیشتر بوده و حتی علائم شدیدتری را تجربه می‌کنند.

مطالعات نشان داده اند که هر رویداد هورمونی در چرخه باروری یک خانم نظیر بلوغ، عادت ماهیانه، بارداری و یائسگی، باعث ایجاد عوارض تشدید آسم در برخی از زنانی می‌شود که قبلاً آسم داشته‌اند.

«برائت نارو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانیم که بیش از ۴۰ درصد زنانی که دچار بیماری آسم هستند در طول دوره یائسگی، با تشدید بیماری مواجه هستند که بر نقش هورمون‌های جنسی تاکید دارد.»

هنوز علت دقیق تأثیر قرص‌های ضدبارداری بر کاهش بیماری آسم در زنان مشخص نیست اما یک نظریه این است که هورمون‌ها در التهابی که منجر به تنگ شدن مجاری هوا در بیماری مبتلا به آسم می‌شود نقش دارند.

در این مطالعه، بیش از ۵۰۰ هزار زن ۱۶ تا ۴۵ ساله از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ تحت نظر بودند. در طول این مدت حدود ۲۵ هزار زن مبتلا به بیماری آسم شدند.

محققان با بررسی نتایج دریافتند زنانی که هر نوع داروی ضدبارداری استفاده می‌کردند ۳۰ درصد با کاهش خطر ابتلاء به بیماری آسم مواجه بودند.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 3631


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise