شنبه، 22 شهریور 1399 - 21:22

 آموزش و جنسیت

یکی از موضوعاتی که در مقاطع مختلف آموزشی از سطوح ابتدایی تا عالی و نیز در آموزش‌ها و مباحث فرهنگ عمومی می‌باید مورد توجه باشد، موضوع جنسیت و نگاه به جایگاه زنان و مردان در کنار هم برای زندگی سالم و پیشبرد اهداف متعالی مادی و معنوی است.

کرج - امید بانوان| روزنامه ایران شنبه ۲۲ شهریور در یادداشتی به قلم «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، نوشته است: چنانچه این امر ریشه در تعالیم الهی داشته و از جمله در قرآن کریم با رجوع به آیات مختلف مانند سوره الحجرات آیه ۱۳ یا احزاب آیه ۳۵ نقش و جایگاه زنان و مردان و مسأله جنسیت قابل مشاهده و تأمل است.

در حال حاضر شاخص‌های عدالت جنسیتی که تهیه و در ستاد ملی زن و خانواده و هیأت دولت به تصویب رسیده و به دستگاه‌ها ابلاغ شده، می‌باید ملاک عمل قرار گیرد. این شاخص‌ها برگرفته از مفاهیم قرآنی و اقتضائات روز جامعه تدوین و ابلاغ شده و یکی از ۸ محور اصلی آن موضوع آموزش و توجه لازم به نقش‌های دختران و پسران در مراحل مختلف است. این شاخص‌ها اینک پس از ابلاغ، دستور کار همه دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش و آموزش عالی است.

آنچه در روزهای اخیر سبب واکنش به حق مردم و اولیای دانش‌آموزان شد، نحوه طراحی جلد برخی کتب درسی به خصوص دوره ابتدایی بوده که می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر نگرش‌ها داشته باشد.

 

ارائه تصویر متعادل از ارزش ذاتی یکسان زن و مرد در خلقت و نقش‌های متفاوت اجتماعی، کلیدی‌ترین مفهوم عدالت جنسیتی است. تحقیقات در این مورد از جمله مطالعه‌ای در سال ۸۶ نشان می‌داد که توجه به پسران و مردان و نقش‌های مردانه پررنگ‌تر از نقش‌های زنانه بوده، در حالی که نزدیک به ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر هستند.

پس از آن اقدامات و تلاش‌هایی برای متعادل‌سازی صورت گرفت، ولی فراز و نشیب‌هایی را شاهد بوده‌ایم و در دورانی افرادی با ذهنیت‌های خاص موضوع تفکیک جنسیتی را دنبال کرده‌اند که تأثیرش در کتاب‌های درسی به‌صورت غیرکارشناسی نمود می‌یابد. متعادل‌سازی رویکردها و نگاه‌ها و ایجاد فرصت‌های مطلوب برای همه دانش‌آموزان اهمیت بسیار داشته و نباید به گونه‌ای باشد که دختران یا پسران ما احساس تبعیض کنند، به خصوص باید به جای چنین تفکیک‌هایی بر نقش‌های خانوادگی تأکید صحیح صورت گیرد. مثلاً همانقدر که نقش مادری و فرزندآوری برای زنان مهم است، نقش حمایتی و مشارکت پدر در خانواده و در کنار فرزندان و همسر باید مورد تأکید قرار گیرد.

همچنین در کنار نقش‌های اجتماعی مردان به‌عنوان فعالین اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نمی‌توان نقش‌های مشابه برای زنان را نادیده گرفت و در الگوسازی‌ها، وجود زنان موفق را کمرنگ کرد. در هر صورت در ماجرای اخیر اگرچه جلد کتاب ریاضی و علوم سال تحصیلی جدید را باید در کنار هم دید، حساسیت مردم به جاست و دختران را نمی‌توان نادیده گرفت.

چنانچه آقای حاجی میرزایی وزیر محترم آموزش و پرورش نیز در پیام توئیتری با اشاره به اینکه رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأموریت یافته تغییرات در شکل‌ و محتوای کتاب‌های‌ درسی را با حساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش نماید، تأکید کرده به‌ دغدغه‌های مردم اهمیت می‌دهم‌ و دختران میهن شایسته احترام‌اند.

انتهای پیام/

کدخبر: 3694


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise