آرشیو، 29 فروردین 1395 - 19:20

مراقب «دختر خواب» در زعفران باشید

مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات استفاده از ماده شیمیایی و خطرناک «دختر خواب» در زعفران هشدار داد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ دکتر حسین رستگار، گفت: این ماده در اصطلاح بومی و محلی «دختر خواب» نامیده می‌شود و فاقد هر گونه عطر است و تنها رنگی مشابه زعفران ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه زعفران دخترپیچ، زعفران اصل و محصولی صادراتی است، افزود: دختر خواب با مشخصات رنگی زعفران ماده کاملاً شیمیایی و خطرناک است. رستگار در ادامه عنوان کرد: زعفران به عنوان یک داروی گیاهی و ماده رنگ زا برای تزئین فرآورده‌های غذایی، دارای مصارف بالا و متنوعی است.

وی اظهار کرد: زعفران دارای اثرات موثر درمانی متعددی از جمله اثرات ضد افسردگی، شاداب بخشی، تقویت سیستم عصبی، تقویت سیستم گوارشی و خواص متنوع دیگر است، همچنین در کنار اثرات درمانی این داروی گیاهی این فرآورده یک ماده رنگی پرمصرف در تزئین مواد غذایی نیز استفاده می‌شود.

مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو، افزود: زعفران دسته‌ای یا دخترپیچ زعفرانی است که کل قسمت کلاله و خامه با همدیگر با نخ پیچیده یا بسته بندی می‌شود، علیرغم اینکه زعفران دخترپیچ به علت اضافه شدن قسمت تحتانی خامه به قسمت رنگ‌زا کلاله از نظر وزنی نسبت به سایر زعفران‌ها از جمله نگین و پوشال در مجموع رنگ کمتری را به همراه خواهد داشت اما زعفران دخترپیچ به دلیل وجود تقلبات کمتر، از سایر زعفران‌ها بهتر است.

رستگار تاکید کرد: این نوع زعفران یک ماده شیمیایی خطرناک به نام دختر خواب نیز گاهی با مشخصات رنگی زعفران به عنوان یک تقلب مهم و خطرناک بر سلامتی گاهی در تزئین مواد غذایی در برخی از مراکز تهیه موادغذایی می‌تواند استفاده شود.

وی گفت: به طور کلی به رغم اثرات درمانی متعدد زعفران میزان مصرف این فرآورده نیز نباید از بیش از حد مجاز آن باشد. زیرا مصرف متعارف آن خاصیت دارویی و مصرف بیش از حد آن نیز می‌تواند اثر سمی داشته باشد.

رستگار تصریح کرد: مصرف سه گرم زعفران در ماه برای هر فرد مناسب است و استفاده بیش از پنج گرم زعفران در یک وعده غذایی‌، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد؛ همچنین مصرف میزان بالای زعفران در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو، با بیان اینکه زعفران را باید در شیشه‌های دربسته و دور از نور نگهداری کرد، گفت: این موارد باعث می‌شود زعفران عطر و رنگ خود را در اثر نور و حرارت از دست می‌دهد.

رستگار افزود: زعفران در بازار مصرف به شکل‌های مختلفی ارائه می ‌شود که برخی از آن‌ها دارای شکل و کیفیت مورد تایید همانند زعفران دخترپیچ به عنوان محصول اصل و صادراتی و در مقابل محصولات تقلبی زعفران همچون دخترخواب، پودر زعفران و غیره را می‌توان نام برد که به عنوان محصولات مضر سلامت معمولاً در مراکز غیر معتبر عرضه می‌شود. وی در معرفی بیشتر  زعفران دختر پیچ و دختر خواب مشخصات آن‌ها  را شامل کلاله قرمز رنگ زعفران به همراه ۳ تا ۵ سانتی متر خامه (سفید رنگ) متصل به آن که به صورت مرتب کنار هم چیده شده نخ پیچ می‌شوند دانست و در توضیح بیشتر خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه در گذشته این کار به وسیله دختر بچه‌ها انجام می‌شده، به اصطلاح آنرا دختر پیچ نامیده‌اند.

رستگار همچنین گفت: قدرت رنگ دهی زعفران دسته بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ است. در بازار این نوع زعفران نسبت به زعفران‌های پوشال و نگین کمتر است و عمده مصرف آن در صادرات است. میزان رنگ این نوع زعفران به دلیل داشتن خامه سفید در پایین آن کمتر از زعفران نگین و پوشال است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 391


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise