آرشیو، 6 اردیبهشت 1395 - 19:18

مواد شیمیایی در لاک و صابون احتمال چاقی را افزایش می‌دهد

محققان ادعا کرده اند که قرارگیری فرد در معرض مواد شیمیایی یافت شده در محصولات روزانه می تواند بر میزان چربی ذخیره شده در بدن تاثیر گذارد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ طبق مطالعه محققان دانشگاه جورجیا آمریکا، فتالیت‌ها مواد شیمیایی هستند که در بسیاری از محصولات روزمره از پلاستیک‌ها گرفته تا لاک و صابون یافت می‌شوند و به آنها ویژگی کشسانی می‌بخشند. حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مواد شیمیایی می‌توانند برای سلامت افراد نیز مضر باشند.

«لی این»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «قرارگیری در معرض فتالیت می‌تواند رابطه نزدیکی با افزایش ابتلا به انواع بیماری‌های گوناگون داشته باشد.» از آنجائیکه در مطالعات قبلی مقداری فتالیت در مایعات انسانی یافت شد، محققان خواستند به بررسی این موضوع بپردازند که آیا ترکیب بنزیل بوتیل فتالیت (BBP) بر روی تجمع چربی در سلول‌ها تاثیر دارد.

محققان با استفاده از سلول‌های موش، در محیط آزمایشگاه مدل‌هایی برای آنالیز قرارگیری در معرض BBP و تاثیر آن بر انباشت چربی‌های موسوم به لیپید در سلول‌ها ایجاد کردند.

به گفته محققان، علاوه بر عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی هم می‌توانند در چاقی نقش داشته باشند. مطالعات نشان می‌دهد ماده شیمیایی BBP موجب انباشت قطرات لیپید در سلول‌ها شده و در نتیجه فرد چاق می شود.

انتهای پیام/

کدخبر: 398


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise