آرشیو، 4 فروردیناردیبهشت 1395 - 19:16

تناسب اندام به حفظ سلامت ریه ها در سنین بالا کمک می‌کند

تناسب اندام نه تنها باعث افزایش طول عمر می شود بلکه سلامت و آرامش نیز به همراه دارد.

کرج - امید بانوان: مهر نوشت؛ فواید رژیم غذایی و ورزش بسیار گسترده بوده و بر هیچ کس پوشیده نیست. درحالیکه ورزش به خودی خود موجب بهبود عملکرد ریه نمی‌شود، اما تحقیقات جدید محققان دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد داشتن تناسب اندام به حفظ عضلات و بافت ریه‌ها که به مرور زمان قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند، کمک می‌کند.

دکتر لیلیان بنک، پژوهشگر ارشد این مطالعه، در این باره می‌گوید: «درحالیکه عملکرد ریه‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما ماهیت واقعی این میزان کاهش در بین افراد متفاوت است.» در این مطالعه، محققان از داده‌های بدست آمده در مطالعه قبلی موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا از ۵۰۰۰ زن و مرد سالم سیاه و سفیدپوست با رده سنی بین ۱۸ تا ۳۰ سال استفاده کردند.

در این مطالعه از تست تردمیل برای اندازه گیری سلامت قلبی - ریوی شرکت کنندگان به صورت دوره‌ای بیش از ۲۰ سال استفاده شد. عملکرد ریه‌ها به ظرفیت ریه یا نحوه عملکرد خوب ریه‌ها در دم و بازدم اکسیژن و نحوه انتقال موثر اکسیژن به خون اشاره دارد.

محققان بعد از در نظر گرفتن فاکتورهایی نظیر سن، سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی، دریافتند شرکت کنندگانی که در ابتدای مطالعه تناسب اندام خوبی داشتند، کمترین میزان کاهش عملکرد ریه‌ها را در طول سال تجربه کردند. همچنین شرکت کنندگانی که متحمل بیشترین کاهش در تناسب اندام‌شان بودند، در طول مطالعه شاهد بیشترین میزان کاهش عملکرد ریوی خود بودند.

به گفته بنک، «حفظ تناسب اندام در سال‌های ابتدایی عمر و در میانسالی به کُندشدن این روند نزولی طبیعی در عملکرد ریه‌ها کمک می کند.»

انتهای پیام/ 

کدخبر: 414


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise