یکشنبه، 12 بهمن 1399 - 13:13

محققان استرالیایی پی بردند؛

آندروژن درمانی در بهبود سرطان سینه موثر است

دانشمندان تحقیقات جدیدی را در مورد آندروژن درمانی، یک روش درمانی قبلی برای سرطان سینه را آغاز کرده اند. تحقیقات اخیر در موش ها نشان می دهد که این روش ممکن است از رشد تومور جلوگیری کند.

کرج – امید بانوان؛ طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان سینه یکی از شایع‌ترین نوع بیماری‌ها در بین زنان است. این بیماری می‌تواند بسیار تهاجمی باشد و عامل دومین مرگ ناشی از سرطان در بین زنان است.

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که یک درمان ده ساله که سابقا مضراتش بیش از فواید آن تلقی می‌شد، در واقع می‌تواند در سرکوب تومورهای سرطان سینه مؤثر باشد.

اگر سرطان غیرتهاجمی سینه به موقع تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن فرد برای حداقل ۵ سال بعد ۹۹ درصد است. اگر سرطان تا ناحیه‌ای دوردست پیشروی کند، این برآورد تا ۲۷ درصد کاهش می‌یابد.

مردان و زنان هر دو دارای دو نوع هورمون آندروژن و استروژن هستند. این هورمون‌ها در رشد جسمی مؤثر هستند.

سطح آندروژن در مردان بیشتر از زنان است و تا حد زیادی بر رشد جنسی یک مرد تأثیر می‌گذارد. اگر سطح استروژن خیلی زیاد باشد، می‌تواند مشکلاتی مانند اختلال عملکرد جنسی ایجاد کند.

میزان استروژن در زنان نسبت به مردان بالاتر است. با نزدیک شدن به سن بلوغ، تخمدان‌ها استروژن بیشتری تولید می‌کنند و باعث تغییرات فیزیکی مشخص از جمله رشد سینه می‌شوند.

به گفته برخی متخصصان استروژن «نقش اصلی» در بروز سرطان سینه دارد.

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد نظیر سرطان سینه ER مثبت. در این نوع سرطان، استروژن فاکتور اصلی رشد سلول‌های سرطانی است. اکثر موارد سرطان سینه ER مثبت است.

از جمله گزینه‌های درمانی موجود، جراحی برای برداشتن تومور سرطانی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون درمانی است. به طور معمول از هورمون درمانی برای کاهش سطح استروژن استفاده می‌شود.

آندروژن درمانی در نیمه اول قرن ۲۰ انجام شد. پزشکان استفاده از آن را برای سرطان سینه متوقف کردند چراکه تشخیص دادند آندروژن ها می‌توانند به استروژن تبدیل شوند.

این مسئله محققان را بر این باور داشت که آندروژن درمانی می‌تواند بیش از آنکه فایده داشته باشد، آسیب برساند، زیرا افزایش استروژن با سرطان سینه ارتباط دارد.

اما اخیراً محققان دانشگاه آدلاید استرالیا دریافتند گیرنده‌های آندروژن فعال، اثر مهارکننده ای بر روی انواع مختلف تومورهای سرطان سینه دارند.

با توجه به کارآیی این شیوه درمانی در مراحل مختلف بیماری در این مطالعه، محققان امیدوارند که این یافته‌ها در قالب یک دسته جدید از درمان سرطان سینه در آزمایشات بالینی انجام شود.

انتهای پیام/

کدخبر: 4218


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise