سه‌شنبه، 04 خرداد 1400 - 09:05

چرا انسان‌های باهوش کارهای احمقانه انجام می‌دهند؟

پایگاه خبری امیدبانوان: جین اف. آستروم در کتاب «چرا انسان‌های باهوش کارهای احمقانه انجام می‌دهند؟» دلایل مهمی که باعث می‌شود تا افراد باهوش دست به اشتباه بزنند را مطرح می‌کند.

البرز- امیدبانوان؛ «چرا انسان‌های باهوش کارهای احمقانه انجام می دهند؟» عنوان کتابی است که جین اف. آستروم به رشته تحریر درآورده و تلاش کرده است تحلیل نسبتا کاملی از رفتارهای هیجانی افراد باهوش به مخاطب ارائه دهد. سعید دوج، سیروس آقایار و شهرزاد نجفی ترجمه این اثر را برعهده داشتند.
 
این کتاب به نحوی تنظیم شده که به پرسش‌های مرتبط در یک ترتیب منطقی اشاره کند. فصل نخست با یک واکاوی از مفهوم باهوشی شروع می‌شود، سپس در فصل دوم موضوع متضاد آورده شده، اما در فصل سوم به پرسش قدیمی که درباره اختیار است پاسخ داده می‌شود، اینکه «آیا ما واقعا انتخاب می‌کنیم؟» در فصل چهارم مفهوم اختیار با مطرح شدن مثال‌هایی از زندگی روزانه افراد دنبال می‌‌شود که ما معمولا آن‌ها را حماقت می‌دانیم. در فصل پنجم هم این پرسش سردرگم‌کننده که چرا اینقدر حماقت وجود دارد؟ مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل ششم، دیگر عوامل حماقت را توضیح می‌دهد، فصل هفتم راه‌حل‌های احتمالی برای افراد و جامعه را مورد بررسی قرار داده و در نهایت آخرین فصل نتیجه‌گیری نویسنده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «فرض کنیم شما با یک نفر مشاجره داری. شاید مربوط به دریافت باقیمانده پولتان از یک کارمند باجه بانک باشد که طبق نظر شما آن کارمند در محاسبه اشتباه کرده است، یا خم شدن سپر ماشین در یک تصادف باشد. تأثیر واکنش‌های روانی به کنار مشاجره شما باید در سطح هوشمندی طرف مقابل باشد. چه بسا انسان‌هایی به دلیل عدم درک تفاوت‌های هوشمندی در وضعیت‌های مشابه کشته شوند.»
 
کتاب «چرا انسان‌های باهوش کارهای احمقانه انجام می‌دهند؟» در 304 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه از سوی انتشارات طلوع دانش راهی بازار کتاب شده است.

 

کدخبر: 5307


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise