آرشیو، 4 مهر 1396 - 16:24

ارتباط تغدیه و ناخن‌های زیباتر

شكننده بودن ناخن ‌ها با کمبود کلسیم، روی، آهن و انباشتگی بیش از حد سلنیوم و یا کم کاری غده تیروئید ارتباط دارد و کندی رشد ناخن می ‌تواند به دلیل سوء تغذیه کلی باشد.

کرج - امید بانوان؛ برترین‍ها نوشت؛  ناخن‌هاي سالم نشانه سلامت كلي بدن هستند، پس اگر موادغذايي سالم مي‌خوريد، بهداشت را رعايت مي‌كنيد و ناخن‌هاي سالمي داريد، مي‌توانيد به سادگي كيفيت ظاهري و سلامت ناخن‌هاي خود را افزايش دهيد. 

در صورتي كه روي ناخن‌هايتان برآمدگي، فرورفتگي يا رنگ غيرطبيعي است، تركيبات بيشتري از ويتامين‌هاي ضروري و مكمل‌ها را در رژيم غذايي روزانه خود جاي دهيد. اين را بدانيد كه شكل ناخن‌هاي شما مي‌تواند نشانگر ميزان سلامت شما باشد.

 داشتن ناخن‌هاي سالم براي بسياري از افراد حايزاهميت است و استفاده از ويتامين‌هاي مناسب مي‌تواند براي تقويت رشد ناخن‌ها مفيد باشد.


 با اين حال، امكان دارد ناخن‌هاي مشكل‌دار نشانه‌اي از شرايط سلامت بوده و ويتامين‌ها نبايد جانشيني براي درمان‌هاي پزشكي باشند. حتما با پزشك خود در مورد هرگونه خطرات پنهاني احتمالي در پس مشكلات ناخن‌هاي خودتان مشورت و گفت‌وگو كنيد. 

مو، ناخن و پوست سالم با نوع تغذيه در ارتباط هستند. دقيقا درست مي‌گويند كه «شما همان چيزي هستيد كه مي‌خوريد.» شما مي‌توانيد براي سلامت بيشتر ناخن‌ها، از يك رژيم غذايي متعادل پيروي كنيد؛ پيروي از يك رژيم غذايي متعادل يعني توجه كافي به استفاده از همه گروه‌هاي غذايي كه عبارتند از غلات، ميوه‌ها، سبزيجات، پروتئين، لبنيات و چربي.

 اگر در حال حاضر از يك رژيم غذايي متعادل استفاده مي‌كنيد، اما ناخن‌هايتان مشكل دارد ممكن است سلامت ناخن‌هايتان تحت تاثير شرايط ديگري همچون آسيب به عملكرد كبد، مشكلات تيروييد يا كمبود آهن قرار گيرد. 

ويتامين H

ويتامين H يا بيوتين در گروه ويتامين

B-COMPLEX قرار دارد و در واقع جزو خانواده ويتامين‌هاي B است و كمك مي‌كند تا براي تامين انرژي كربوهيدرات مواد غذايي را به گلوكز تبديل كنيد. بيوتين ويتامين محلول در آب است يعني شما نمي‌توانيد آن را در بدن ذخيره كنيد. اين ويتامين كراتين توليد مي‌كند كه براي رشد ناخن‌ها لازم است. طبق يك بررسي انجام‌شده در دانشگاه مركز پزشكي مريلند، بيوتين داراي تركيباتي است كه شما آن را در محصولات آرايشي مخصوص ناخن و پوست خواهيد يافت و براي استحكام مو و ناخن نيز توصيه شده است. در ضمن در بررسي‌هاي انجام‌شده در سال 2004 در دانشكده امراض پوستي در دانشگاه كلمبيا در نيويورك، هنگام استفاده از اين نوع درمان جهت شكنندگي ناخن‌ها، برخي بيماران واكنش مثبتي نشان داده‌اند. 

ويتامين A 

ويتامين A براي سلامت دندان‌ها، قشر مخاطي و پوست بسيار ضروري است. بايد بدانيد كه تصورات قديمي كه خوردن مواد غذايي با اين ويتامين مي‌تواند قدرت چشم را زياد كند درست نيست اما اين ويتامين چون در شبكيه چشم رنگدانه توليد مي‌كند، بينايي را تقويت مي‌كند. كمبود اين ويتامين، به علت ايجاد مشكلاتي در پردازش پروتيين كه رشد ناخن‌ها را هم كند مي‌كند، ممكن است سبب خشكي و شكنندگي ناخن‌ها يا بروز ناخنك شود. خوردن سبزيجات سبزرنگ، يا ميوه‌هاي زرد و نارنجي روشي طبيعي براي دريافت ويتامين A است. 

كلسيم

كلسيم هم براي سلامت و رشد ناخن لازم است. زماني كه يك مكمل كلسيم را انتخاب مي‌كنيد، حتما مكملي را كه حاوي منيزيم و ماده معدني بورون است انتخاب كنيد. ايجاد نقاط سفيد روي ناخن تصوري غلط در مورد كمبود كلسيم را به وجود آورده است كه در واقع اين مشكل از كمبود زينك و آهن ايجاد مي‌شود. اگر ناخن‌هاي سست، شكننده و خشكي داريد، اضافه كردن مقدار بيشتري كلسيم مي‌تواند در رشد ناخن‌ها موثر باشد. شيوه مربوط به رژيم غذايي براي افزودن كلسيم، استفاده از محصولات لبني است كه داراي ميزان بالاي كلسيم در خود هستند. 

ويتامين C

اين ويتامين را همه به عنوان ويتاميني براي بالا بردن سطح ايمني بدن و مبارزه با سرماخوردگي و آنفلوانزا مي‌شناسند اما ويتامينC براي افزايش سلامت عمومي و استحكام بخشي به ناخن‌هاي سست و بدشكل هم موثر است. كمبود ويتامين C ممكن است باعث نازك شدن و شكنندگي ناخن‌ها و منجر به ناخنك ‌شود. همان طور كه حتما مي‌دانيد مركبات از غني‌ترين منابع ويتامين C هستند. خوردن سبزيجات تازه و فلفل قرمز نيز توصيه مي‌شود. 

روی

روي يا همان زينك از مواد معدني‌اي است كه در درمان ريزش مو و سستي ناخن‌ها موثر است. زينك به ترميم بافت‌ها، التيام زخم‌ها و توليد هورمون‌ها كمك مي‌كند. بر اساس پژوهشي در سال 1999، دكتر هلكو مگنوسن و گروهش در مركز درماني سلامت پوست و مو در وست ايلند تاثيرات مثبتي را در درمان علايم سندروم زردي ناخن با مصرف خوراكي‌هاي حاوي روي گزارش داده‌اند. شما هم مي‌توانيد با مصرف لوبيا قرمز، مرغ، برنج و پنير زينك بيشتري را در رژيم غذايي خود بگنجانيد. 

اتهای پیام/ 

کدخبر: 534


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise