چهارشنبه، 12 خرداد 1400 - 13:15

بازارگرمیِ کاندیداها با «ابزار زنان» ادامه دارد

پایگاه خبری امیدبانوان: درحالی در سال‌های گذشته و با وجود مشکلات عدیده در کشور برای بانوان جامعه، رفع نابرابری و تبعیض وَ ایجاد فضایی آرام برای این قشر در سایۀ عدالتِ اشتغالی و امنیت روانی از جمله موضوعاتی است که زنان شایسته و دارای کرسی در جامعه برای آن در حال برنامه‌ریزی و چانه‌زنی برای تدوین و تصویب لوایح و قانون‌های مدنظر هستند که آنچه این روزها دیده می‌شود، بیان‌گر این امر است که برخی از هفت رجل سیاسی برای تصاحبِ مسند رئیس جمهوری نیز از حمایت این قشر برای به روی‌کارآمدنِ دولت خود در حال استفاده یا سوءاستفاده‌های مکرر هستند!

 

زیر ذره‌بین- امیدبانوان؛ در حالی از ابتدای هفتۀ جاری تا کنون، مبحثِ زنان در برنامۀ کاندیداهای ریاست جمهوری به کرات دیده می‌شود که راه حل کاربردی از سوی هیچ‌یک به طور شفاف تا کنون ارائه نشده است.

روزگذشته، محسن مهر علیزاده یکی از هفت رجل سیاسیِ منتخب برای ریاست جمهوری سیزدهم با ذکر این موضوع که فاجعه است هنوز درباره ورود زنان به ورزشگاه بحث می‌‌شود، بازارگرمیِ مجددی از مبحثِ زنان را در برنامه‌های خود به وجود آورد.

مبحث ورود زنان به ورزشگاه اگرچه مخاطبان خود را در میان بانوان کشور دارد اما تنها پرداختن به این نکته و برای تغییرِ دیدگاه مردم، علی‌الخصوص زنان جامعه به نفع خود، می‌تواند گواهِ این مهم باشد که پرداختن به این موضوع، تنها بازارگرمی برای دولت مدنظر است!

مهرعلیزاده در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به کسب مدال جهانی در رشته وزنه‌برداری توسط یک بانوی ایرانی، نوشت:«‌وضعیت زنان، معیاری برای سنجش آزادی در یک کشور است. ‎یکتا جمالی اولین است اما نباید آخرین باشد. اینکه هنوز در رابطه با بدیهیاتی مثل ورود زنان به ورزشگاه بحث می‌شود، فاجعه است و نشان از این دارد که ابتدای راهیم. جامعه مسیر خود را می‌رود، این ما هستیم که باید خود را با آن هماهنگ کنیم».

 

در ابتدای هفتۀ جاری نیز، صحبت‌های محسن رضایی- یکی از هفت رجلِ سیاسی در ریاست جمهوری سیزدهم به عنوان نقش زنان در دولت مورد نظر، در حالی مورد بازخوردهای متعدد قرار گرفت که مطالب موجود، حول این محور در گردش است که پرداختن به مبحثِ بانوان تنها با بیان دو نمونه از صدها مواردِ درخورِ بیان و تکیه بر دانش و مدیریتِ زنان شایسته در کشور، نشان از عدم اطلاع و آگاهیِ کافی از حوزۀ بانوان و عملیاتی شدنِ وعده‌ها دارد.

وی با بیان این نکته که «در هیئت دولت ما حداقل ۲ تن از بانوان حضور خواهند داشت و در کسب و کارها به بانوان امکانات می‌دهیم تا بتوانند تولید و درآمد داشته باشند»؛ در حالی این دوبخش را به بحث گذاشته است که تا این لحظه هیچ‌گونه میان‌بُر و گزینه‌ای مطرح برای صددرصد عملیاتی‌شدن این موارد، قابل ارائه ندارد و آنچه بیش از پیش، پیکانِ انتقادها را در بر گرفته است که تا کنون هرآنچه امر و نهی برای زنان شاغل درنظر گرفته می‌شد، قرار است خط مشی برای بانوانِ خانه‌دار هم مدنظر قرار بگیرد تا مبادا فرزند و خانواده‌ای فارغ از درنظرگرفتنِ وظایف و تصمیماتِ این گروه برای زنان خانه‌دار، رشد کند و بزرگ شود!

 

پس از آن، عبدالناصر همتی- دیگر کاندیدای ریاست جمهوری۱۴۰۰ در برنامه زنده گفت و گوی ویژه خبری با انتقاد از عملکرد جامعه درباره زنان، به طعنه انتقادی نیز از سخنرانی خبرساز آیت‌الله علم‌الهدی درباره عدم استفاده از اسم کوچک همسر داشت که در هفته‌های گذشته خبرساز شده بود. وی همچنین با تأکید براین امر که «در جامعه جایگاهی برای بانوان قائل نیستیم» به طور کلی این گروه از اجتماع را در حول محوری پیرامونِ «هیچ انگاری» قرار داده و در میان صحبت‌هایش رأس قابل توجهی از اهداف مشخص برای گروه بانوان و احیای مشاغل در این قشر دیده نمی‌شود.

 

بدون شک، آنچه جامعۀ زنان و بانوان شایستۀ کشور از کاندیداهای محترم انتظار دارند، پرداختن به مبحث زنان و موضوعات داغ و مهم در جامعه است که درخورِ برنامه‌هایی جامع و اصولی برپایۀ تفکرات درست و اساسی در اجتماع باشد که بیانِ این موضوعات پیش پاافتاده به تنهایی از بی‌برنامگی در حوزۀ زنان و تنها استفادۀ ابزاری در میان خبر می‌دهد که باید منتظر بود و دید، نگاه و نگرش و اهداف هریک از هفت رجل سیاسیِ منتخب، به چیدمانِ اصولی برای نگرش به بانوان جامعه و رفعِ مسائل موجود، ختم خواهد شد یا پرداختن به موضوعات بدیهی در حد حرف و حاشیه خواهد بود!

 

کدخبر: 5397


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise