پنجشنبه، 20 خرداد 1400 - 10:45

واکسن نداریم، بعداً بیایید!

پایگاه خبری امیدبانوان: در حالی از هفته‌ گذشته تا کنون، ماجرای کمبود دز دوم واکسن کرونا در برخی از شهرهای کشور به معضل قابل اشاره تبدیل شده است که شماری از افرادی که دز اول این واکسن را دریافت کرده‌اند، اکنون با جواب‌هایی مانندِ «واکسن نداریم، بعداً بیایید»؛ مواجه شده‌اند!

زیر ذره‌بین- امیدبانوان؛ بعد از ماه‌ها صحبت‌های مکرر درخصوص واکسیناسیون بیماری کووید19 و تقسیم‌بندیِ افراد در گروه‌های متفاوت سنی، چند روزی است کمبود واکسن کرونا به موضوعی بحث‌برانگیز تبدیل شده و اضطراب و استرس دوچندانی برای تک تک اجتماع حاضر به وجود آورده است.

اگرچه در این رابطه عاطفه عابدینی- دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ گفته بود: «وزارت بهداشت تمام سعی خود را می‌کند که برای کسانی که دز اول را دریافت کردند، دز دوم واکسن را تهیه کرده و در دسترس قرار دهد. هرچند که مشکلاتی وجود دارد و واقعیت این است که وزارت بهداشت در این زمینه مشکلاتی دارد، اما تمام سعی‌شان این است که بتوانند به موقع دز دوم را تهیه کنند»؛ که این روزها آنچه در سطح شهر و مراجعات افراد به مراکز بهداشتی نشان می‌دهد، خلاف این روایت است.

و آنچه بیش از هر موضوع دیگر در این زمینه قابل بیان و هشدارگونه است، صحبت‌های مینو محرز- محقق تیم پژوهش واکسن کووایران برکت، است که صراحتاً اعلام کرده: «اگر مثلاً قرار باشد دز دوم واکسنی چهار هفته بعد تزریق بشود اما این به هر دلیلی رخ ندهد، واکسیناسیون آن فرد باید دوباره از اول شروع شود. این یعنی ممکن است کلا واکسیناسیون انجام شده لغو شود و از اول شروع شود، چون مثلاً واکسنی وجود دارد که باید سه ماه بعد تزریق شود و یک واکسن دیگر باید چهار هفته بعد تزریق شود. فاصله زمانی تزریق دز دوم واکسن‌ها به طور کلی فرق می‌کنند».

محرز همچنین در پاسخ به این مهم که؛ شنیده‌ها از برخی مراکز واکسیناسیون نشان می‌دهد که به برخی شهروندان به‌خاطر نبود واکسن، پیشنهاد شده است که دز دوم واکسن دیگری تزریق کنند، این کار درستی است؟ خاطرنشان کرده: «من نمی‌دانم، قاعدتاً کمیته واکسن تصمیم گرفته که چنین اتفاقی رخ بدهد. وقتی واکسنی وجود ندارد، چاره‌ای نیست و باید یک واکسن دیگر تزریق کنند. روتین کار در همه کشورها به این شکل است که همان واکسنی که قبلا تزریق شده در دز دوم تزریق بشود، اما الان واکسن ندارند؛ اگر وزارت بهداشت چنین نظری دارد، پس گویا این کار اشکالی ندارد. بهتر است این سوال را از خود وزارت بهداشت بپرسید»!

و در این میان علیرضا ناجی- رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: واکسن زیادی در ایران باقی نمانده است؛ بدقولی چین و روسیه دردسرساز شد!

اگرچه بدقولیِ بسیاری از کشورها از دیرباز تا کنون برای جامعه امروزی شفاف و مشخص است که همچنان دولت فعلی بی‌تدبیرانه به وعده وعیدها دل خوش می‌کند و آنچه گویا در این مجرا اهمیت چندانی ندارد، زندگیِ مردم در بحبوحه کنونی است که در بی‌تدبیریِ دولت فعلی در حال جان دادن است!

 

کدخبر: 5471


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise