شنبه، 05 تیر 1400 - 10:43

زن‌ها زودتر از مردها پیر می‌شوند!

بر کسی پوشیده نیست که زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند. خبر خوبی برای خانم‌ها به نظر می‌رسد اما یک چیز دیگر هم هست که آن‌ها انتظارش را ندارند. تحقیقات نشان داده زنان زودتر از مردان پیر می‌شوند.

دخترانه، همسرانه، مادرانه- امیدبانوان؛ روزیاتو نوشت: تحقیقات نشان داده است زنان زودتر از مردان پیر می شوند! در ادامه می‌خواهیم ببینیم علت این مسأله چیست و مردان چطور جوانی خود را بیشتر حفظ می‌کنند.

 

زنان بیشتر از مردان دچار اضطراب می‌شوند

زنان بیشتر مستعد درگیر شدن با مشکلات روانی به ویژه مشکلات روانی مرتبط با شغل و کار هستند. علاوه بر این، مسأله تغییرات هورمونی همه چیز را به خوبی روشن می‌سازد. نوسانات هورمونی باعث افسردگی می شود. به علاوه، افسردگی فصلی (اختلال عاطفی فصلی) بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می دهد تا مردان را. اضطراب مداوم به طور حتم منجر به پیری زودرس می‌شود.

 

زنانی که بچه دار شده‌اند زودتر پیر می شوند

تحقیقات نشان داده بارداری ۱۱ سال زنان را پیر می‌کند. نکته این است که زنانی که زایمان کرده‌اند تلومرهای کوتاه‌تری دارند تا زنانی که هرگز بچه دار نشده‌اند. هر چه طول تلومرهایتان کوتاه تر باشد، پیرتر به نظر می‌رسید. علاوه بر این، اضطراب دوران بارداری اتفاق نامتعارفی نیست، امری که به روند پیری سرعت می بخشد.

 

مردان پوست ضخیم تری دارند

به گفته‌ی متخصصان، پوست مردان ۲۵ درصد ضخیم‌تر از پوست زنان است. این درصد ممکن است در هر فردی متفاوت باشد، اما فاصله‌ی کلی آن با میزان ضخامت پوست زنان ثابت است. با این حال، چین و چروک‌های روی صورت مردان گرچه کمتر، اما عمیق‌تر از چین و چروک‌های صورت زنان هستند.

 

سطح تستوسترون بدن زنان و مردان متفاوت است

خانم‌ها جوانیِ چهرۀ‌ خود را از استروژن دارند، اما این وظیفه در بدن مردان بر عهده‌ تستوسترون است. تستوسترون بالا باعث کاهش روند پیری می‌شود. اگرچه استروژن هم یک هورمون ضد پیری است، اما تولید آن زودتر از تستوسترون کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که چهره‌ زنان زودتر دچار چین و چروک می‌شود.

 

یائسگی آسیب‌هایی دارد

فقدان هورمون‌ها در دوران یائسگی به روند پیری سرعت می‌بخشد. زنان وقتی یائسه می‌شوند، بدن آن‌ها دیگر به اندازه‌ قبل کلاژن تولید نمی‌کند. این امر باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

 

کدخبر: 5595


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise