آرشیو، 15 آبان 1397 - 12:56

ارتباط ایدز خراسانی با زنان روسی

کارشناس سازمان انتقال خون گفت: بعد از فروپاشی شوروی سابق، زنان روس وارد ایران شدند و ویروسی از آن مناطق وارد خراسان شد که به ایدز خراسانی مشهور است.


کرج - امید بانوان؛ ایسنا نوشت؛ عرفانیان در «نشست علنی ژرفای یک جهان زنانه» که در دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: مهم ترین موضوع در زمینه انتقال خون سلامت فرد اهداکننده خون است؛ چون خون فرد اهداکننده بعد از طی مراحل و تایید سلامت خون به ۳ نفر یا ۴ کودک نارس اهدا می شود.

وی افزود: سلامت فرد اهداکننده خون در گرو این است که فرد از رفتارهای پرخطر به دور باشد. فرد اهداکننده باید سن بالای ۱۹ سال و وزن بالای ۶۰ کیلو داشته باشد. خانم ها سالی ۳ بار و آقایان سالی ۴ بار می توانند اهداکننده خون باشند.

این کارشناس انتقال خون بیان کرد: قبل از گرفتن آزمایش خون، سؤالات متعددی از فرد اهداکننده خون در زمینه های همچون تک همسری، صیغه نبودن، متعلقه بودن فرد، نداشتن تتو، خال کوبی، طب سوزنی، زالودرمانی، جراحی های صغیر، کشیدن و پرکردن دندان، مسافرت به کشورهای اروپایی طی ۵ سال اخیر، زندگی در مناطقی که دارای حشره مالاریا است و داشتن رابطه جنسی پرخطر پرسیده می شود.

عرفانیان عنوان کرد: درسازمان انتقال خون ایران قوانینی وجود دارد که مصوبه سازمان جهانی انتقال خون است.

وی ادامه داد: مهم ترین مساله در سازمان انتقال خون این است که افراد در پاسخ به سوالات صادق باشد. ما آزمایش های لازم در همه زمینه ها و بیماری ها را انجام می دهیم، چون بعضی از افراد در رفتارهای پرخطر دچار بیماری هایی می شوند که این بیماری ها به مدت زمان طولانی به صورت سلول در بدن باقی می ماند و این سلول به مدت ۶ ماه تا یک سال طول می کشد تا وارد خون شود. به همین دلیل ممکن است در تست خون تشخیص داده نشوند.

این کارشناش انتقال خون گفت: این سلول ها فقط با تست DNA تشخیص داده می شود، ولی به دلیل گرانی این تست در ایران انجام نمی شود.

وی در خصوص ایدز خراسانی اظهار کرد: HTLV۱ ویروسی است که در فسیل های ژاپن کشف شده است و قدمت دوهزارساله دارد. شیوع آن در خراسان به این دلیل است که به بعد از فرو پاشی شوروی سابق زنان روس وارد ایران شدند و این ویروس از آن مناطق وارد خراسان شد و حدود بیست سال است که این ویروس در ایران وارد و به ایدز خراسانی مشهور شده است.

عرفانیان خاطرنشان کرد: این ویروس تا بیست سال علائم ندارد و بعد از این مدت علائم آن به صورت فلج اندام خودش را نشان می دهد. این ویروس مانند ایدز کشنده نیست، ولی قابل انتقال است. راه های انتقال آن از طریق رابطه جنسی پرخطر، داندان پزشکی، حجامت و... ممکن است.

این کارشناش انتقال خون اظهار کرد: تست این ویروس در خراسان انجام می شود. انجام این تست خیلی گران است، چون کیت های آن از فرانسه و هلند وارد می شود و با وجود تحریم های اخیر مشکلاتی را در این زمینه خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: از رفتارهای پرخطر پرهیز کنیم و در حفظ سلامت خود کوشا باشم.

انتهای پیام/ 

 

کدخبر: 628


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise