آرشیو، 10 فروردین0 1397 - 23:09

ابتکار اجرای طرح «گفتگوی ملی خانواده» در البرز را مثبت ارزیابی کرد

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور اجرای طرح «گفتگوی ملی خانواده بین نسل‌ها» در البرز را مثبت ارزیابی کرد.

کرج - امید بانوان؛ تیلدا حسینی؛ معصومه ابتکار ضمن حضور در نشست دولت زنان که به همت دفتر کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز برگزار شد، به مطالبات مطرح شده از سوی نمایندگان احزاب، سازمانهای مردم نهاد و بانوان شاغل در ادرات البرز گوش جان سپرد.

ابتکار که در جمع فعالان مدنی و سازمانهای مردم نهاد سخن می گفت، اجرای طرح «گفتگوی ملی خانواده بین نسل ها» در استان البرز را مثبت ارزیابی کرد و آن را اولین قدم در راه اعتلای جایگاه حانواده به عنوان رکن حیاتی و مراقبتی جامعه قلمداد کرد و استحکام و سلامت خانواده را کمک به سزایی در شکوفایی ابعاد مختلف جامعه دانست.

ابتکار با بیان اینکه خانواده در جامعه امروز دچار بحرانهای مختلفی شده است، خاطرنشان کرد: گذشته از شرایط و مشکلات اقتصادی که به دلیل دور جدید تحریمات از سوی آمریکا بر دوش جامعه تحمیل شده است، مشکلات متعددی نیز در حوزه خانواده‌های ایرانی رخ داده که نیاز به آسیب شناسی دارد. وی ادامه داد: اگر به درستی آسیبها شناسایی شود، کارکرد اصلی خانواده و نقش مهم حمایتی و مراقبتی آن به این کانون مهم اجتماعی باز خواهد گشت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور مهمترین بحران و مسئله خاص در حوزه خانه و خانواده ایرانی را عدم گفتمان درست و اختلال ارتباطی داخل خانواده‌ها دانست و اظهار داشت: این عدم مفاهمه دو سویه بین اعضای خانواده به مرور سبب سوء تفاهم، درست شنیده نشدن، لکنت زبان، سوء تفاهم و انواع خشونت خواهد شد.

وی یکی از راهکارهای مهم برای پیشگیری و رفع این معضل را افزایش مهارت برقراری گفتمان دوسویه از نهاد خانواده تا اجتماع دانست و تاکید کرد: با توجه به این موضوع سعی شد در قالب این طرح راههای برقراری ارتباطات عاطفی و عقلانی مطرح شود. معاون رئیس جمهور یکی از مهمترین راهکارها برای تقویت این پل ارتباطی را طرح ارتقاء تاب آوری اجتماعی عنوان کرد که در البرز آغاز شده است و در راستای افزایش تاب آوری  اجتماعی و توان افزایی بانوان اقدامات خوبی نیز صورت گرفته است.

معصومه ابتکار که در بین بانوان شاغل در ادارات دولتی سخن می گفت، توان افزایی زنان را یکی از مهمترین برنامه‌های دولت عنوان و اظهار کرد: در این راستا دوره‌هایی برای توسعه کسب و کار و افزایش توانمندی زنان برگزار شده است.

وی ضمن اشاره به انقلاب دیجیتالی عصر کنونی گفت: گرچه نمی‌توان نقش خدماتی دنیای دیجیتال و مزایا و محاسن آن را  نادیده گرفت اما عدم آموزش و فرهنگسازی مناسب در استفاده از شبکه‌های مجازی تأثیرات منفی در خانواده و متعاقب آن جامعه گذاشته که بر کسی پوشیده نیست. ابتکار با تاکید ویژه بر حضور احزاب در اجرای طرح گفتگوی ملی خانواده گفت: ما در صدد هستیم از تمام ظرفیت سازمانهای مردم نهاد، احزاب سیاسی و فعالان مدنی بهره ببریم تا با همکاری با انجمن جامعه شناسی ایران که متولی اصلی این طرح است، اقدامات خوبی در تحکیم بنیان خانواده صورت گیرد.

 تاکید بر  اجرای عدالت اجتماعی و تحقق سهمیه 30 درصدی بانوان از پست‌های مدیریتی

نماینده عالی دولت در استان البرز نیز ضمن تاکید بر تحقق اجرایی شدن سهم سی درصدی مدیریت زنان در البرز گفت: خوشبختانه در البرز چهره‌های شاخصی در تمام زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی وجود دارند که لازم است از توان و نقطه نظرات آنها بهره برد.

عزیزاله شهبازی همگرایی و وفاق ملی در البرز را پتانسیل قابل توجهی خواند و اظهار داشت:  این همدلی در استانی که نمادی از ایران کوچک است را می‌توان در جهت توان‌افزایی نهادها و دستگاههای دولتی به کار بست. وی ضمن تاکید ویژه بر اصل عدالت اجتماعی گفت: تمامی دستگاههای دولتی در البرز موظف هستند در برقراری عدالت احتماعی تلاش کنند تا در ابن دوره سخت اقتصادی باری از دوش اقشار مختلف جامعه برداشته شود. استاندار البرز با اشاره به ظرفیت خوبی که در بودجه سال 98 برای استانداران در نظر گرفته شده است، افق روشن و چشم انداز وسیع تری را در همه زمینه ها برای البرز پیش بینی کرد.

دست گرم دولت‌زنان را به عنوان سفیران دولت به یاری می‌فشاریم

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز نیز در این نشست ضمن تاکید بر تقویت و تحکیم بنیان خانواده گفت: در عصر حاضر تعداد کلمات مبادله شده در محاورات روزمره اعضای خانواده به 500 کلمه رسیده است که اگر تعارفات و امر و نهی‌های معمولی را از آن حذف کنیم، به این باور می‌رسیم که توان مفاهمه در نسل امروز کاهش یافته است. مریم اسماعیلی فرد با بیان اینکه در دنیای امروز که در مرحله گذار به سر می‌بریم، جوانان بین سبک زندگیِ مدرن و سنتی دچار ابهام و چالش شده‌اند؛ گفت: انجام چنین طرح‌هایی که با هدف تقویت مفاهمه و گفتمان بین نسلی صورت می‌گیرد، تأثیر به‌سزایی در تغییر نگرش آنان و انتخاب صحیح‌تر خواهد داشت.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز که در جمع دولت زنان البرز، سخن می‌گفت، ضمن دعوت از آنها برای مشارکت در چنین طرح‌هایی گفت: تلاش ما بر این است که از پتانسیل دولت زنان به عنوان سفیران دولت برای ترویج گفتمان دوسویه بهره ببریم. از یکدیگر بیشتر بیاموزیم و آغازگر نهضتی باشیم که همه از آن منتفع خواهند شد.

 اولین مرحله از طرح گفتگوی ملی خانواده با استقبال بی نظیر البرز نشینان روبرو شد

در ادامه این نشست زهرا کمالی دهقان مجری طرح گفتگوی ملی خانواده در البرز گزارش جامعی از اقدامات صورت گرفته را به سمع و نظر مخاطبان رساند. وی فاز اولیه اجرا شده در البرز را که به برگزاری کارگاه مساله‌یابی اختصاص داشت، مثبت ارزیابی کرد و از استقبال خوب البرز نشینان خبر دادو مقرر شد بر اساس این استقبال جمعی برای مشارکت در اجرای این طرح، پیشنهاد افزایش تعداد شرکت کنندگان در کارگاههای مربوطه به مقامات کشوری گزارش داده شود و در صورت امکان این امر محقق شود.

در پایان این نشست برخی از حضار به ارائه نقطه نظرات خود در جهت هر چه بهتر اجرایی شدن این طرح در راستای تقویت بنیان خانواده پرداخته و به شمه‌ای از مشکلات موجود اشاره کردند.  

 

کدخبر: 783

روزنامه‌نگار: تیلدا حسینی


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise